Перегляди: 586615
Сьогодні: 416
Партнери
NASU UzhNU ISP BITP
Новини


Професору В.Т. Маслюку – 75💐

5 квітня виповнюється 75 років провідному українському вченому-фізику, завідувачу відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України, лауреату премії НАН України імені К.Д. Синельникова, доктору фізико-математичних наук, професору МАСЛЮКУ Володимиру Трохимовичу.

З 1984 року він почав працювати у відділі фотоядерних процесів Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР, а з 1991 року й донині наукова та організаційна діяльність професора В.Т. Маслюка пов’язана з відділом фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України, який він очолив у 1996 році та успішно керує і по сьогоднішній день, продовжуючи 55-річні традиції розвитку ядерної фізики на Закарпатті.

Тематика наукових інтересів Володимира Трохимовича вражає своєю широтою. Напрями його наукових досліджень пов’язані з теоретичною фізикою, фізикою напівпровідників і діелектриків, радіаційною фізикою, радіоекологією, застосуванням ядерно-фізичних технологій у медицині та біології. Велика відповідальність покладена на плечі Володимира Трохимовича як наукового керівника проекту «Мікротрон М-30» – унікальної ядерно-фізичної установки для вирішення задач з ядерної фізики, радіаційної фізики та радіоекологічної безпеки, яка є національним надбанням України.

Професор В.Т. Маслюк вміло поєднує науково-дослідницьку діяльність з педагогічною, бере активну участь у навчальному процесі, у підготовці молодих дослідників-аспірантів Інституту, керує виконанням дисертацій доктора філософії, а також читає лекції в Ужгородському національному університеті. Є членом спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій.

Своє 75-рiччя Володимир Трохимович Маслюк зустрiчає iз вагомим науковим доробком, сповнений нових творчих планiв. Колеги щиро бажають ювіляру міцного здоров’я, творчого натхнення, талановитих учнів і нових наукових звершень, оптимізму, подальшої продуктивної праці, невичерпної енергії, бадьорості духу та нових звершень на благо України!

Колектив ІЕФ НАН України


Нагородження дипломом доктора філософії

29 лютого, на вченій раді Інституту, урочисто вручено диплом доктора філософії молодшому науковому співробітнику Євгену ОЛЕЙНІКОВУ, який 14 лютого успішно захистив свою дисертацію "Структура масових розподілів продуктів фотоподілу актинідів 232Th, 238U і 239Pu біля порогу другого шансу" з галузі знань «10 - Природничі науки» за спеціальністю «104 - Фізика та астрономія».

Щиро вітаємо Євгена Володимировича із такою подією та бажаємо подальної плідної наукової роботи, визначних успіхів та досягнень.


МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ
"Ядерна фізика на Закарпатті"
(до 55-річчя відділу фотоядерних процесів ІЕФ НАН України)

Шановні колеги-вчені!
Інститут електронної фізики Національної академії наук України запрошує взяти участь у міжнародній конференції "Ядерна фізика на Закарпатті".
Наукові напрями конференції:
– експериментальна і теоретична ядерна фізика;
– низькоенергетична ядерна фізика;
– радіаційна фізика;
– радіоекологія та радіобіологія;
– фізика високих енергій.
Участь у конференції та публікація в збірнику є безкоштовною!

Більше інформації на сайті конференції за ПОСИЛАННЯМ

Оргкомітет



Вітання💐

9 лютого виповнюється 75 років з дня народження наукового співробітника відділу матеріалів функціональної електроніки ГАСИНЦЯ Степана Михайловича.

Степан Михайлович є досвідченим спеціалістом із вирощування напівпровідникових кристалів та синтезу склоподібних матеріалів, який своїм професіоналізмом та сумлінним ставленням до роботи заслужив беззаперечну повагу у колективі. Крім наукових досліджень, шановний ювіляр займається співом, садівництвом та вилазками у гори. Це показує всю багатогранність талановитої особистості.

У день Вашого ювілею, шановний Степане Михайловичу, хочеться побажати Вам міцного здоров’я, професійних успіхів, життєвої наснаги, витримки, особистих творчих досягнень, сімейного щастя, злагоди, добробуту та мирного неба.

Нехай життя дарує Вам многая і благая літ!

Колектив ІЕФ НАН України


Вітання з ювілеєм!

6 лютого зустрічає свій ювілей кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник відділу квантової та плазмової електроніки, керівник центру колективного користування приладами ІЕФ НАН України Олександр Ілліч ГОМОНАЙ💐

Вельмишановний Ювіляре! Ми знаємо Вас як визнаного спеціаліста нелінійної оптики, багатофотонних процесів, лазерної спектроскопії атомів та молекул. Результати Ваших досліджень високо оцінені як в Україні, так і за кордоном. Все своє життя Ви присвятили сім’ї та науці! Ви - люблячий чоловік, турботливий батько та дідусь, то ж хай і надалі Вам вдається вміло поєднувати у собі ці чудові якості й залишатися Людиною, яку всі поважають та цінують.

Ми переконані, що це тільки чергова віха Вашої біографії. Ви перебуваєте у зеніті дослідницьких пошуків, маєте чимало життєвих і творчих планів, знаєте як їх здійснити. Тому у цей святковий день бажаємо Вам міцного здоров’я, радості, сил, натхнення, благополуччя, подальших успіхів у будь-яких починаннях, щоденних справах, сміливих планах та сподіваннях. Хай Вас підтримують та надихають рідні люди, розуміють та допомагають колеги, минають негаразди та непорозуміння. Нехай здійсняться всі заповітні мрії, а будь-які повороти долі завжди відкривають лише нові обрії майбутніх перспектив! Перемоги та миру всім нам!

Колектив ІЕФ НАН України


Вітання з ювілеєм!


Нові публікації науковців ІЕФ НАН України

Закономірності, які обумовлюють утворення амінокислот біоти, особливості деструкції та фрагментації біоорганічних молекул у процесах клітинного синтезу, метаболізму постійно знаходяться в центрі уваги світової науки. Адже це дає шлях до розуміння таємниць утворення живої матерії. Коли додати до цього ще і фактор наземної радіації, невідомий та невивчений для цих процесів, який також впливає на них – стає зрозумілою актуальність досліджень у цьому напрямі.

Наразі вийшли дві статті, авторами яких є вчені ІЕФ НАН України: V. Maslyuk, A. Zavilopulo, V. Hanulych, N. Svatyuk, O. Pop, O. Simkanich. Computer 3D Modeling Bioorganic Compounds: How The Amino Acids Can be Created? AIP Conf. Proc. (2023) https://doi.org/10.1063/5.0163041 та V.T. Maslyuk, A.N. Zavilopulo, N.I. Svatiuk, Y.A. Bandurin. Peculiarities of Glucose Molecules Destruction under Irradiation at the M-30 Microtron (12.5 MeV): Mass Spectrometric Studies. Cell Biochemistry and Biophysics (2023) https://doi.org/10.1007/s12013-023-01195-4.

Автори вперше отримали дані про інформаційну ємність 20 амінокислот, продемонстрували можливість 3D комп’ютерного моделювання їх структурних перетворень у біохімічних та радіаційних процесах, а також на основі експериментів на мікротроні М-30 вперше вказали на домінування в масспектрах симетричних каналів поділу як ряду біомолекул, так і їх фрагментів. Отримані результати важливі для розуміння процесів клітинної біохімії та біофізики за участю біоорганічних молекул, ієрархії каналів їх фрагментації під впливом факторів наземної радіації і метаболічних процесів.

Детально про дослідження можна дізнатися за вказаними посиланнями.

Вітаємо колег з виходом даних публікацій та бажаємо наснаги в подальшій науковій роботі!


Урочисте відкриття меморіальної дошки
академіку НАН України Отто ШПЕНИКУ

«Умирають майстри, залишаючи спогад, як рану.

В барельєфах печалі уже їм спинилася мить.»

Ліна Костенко

14 липня 2023 року в Інституті електронної фізики НАН України відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки з барельєфом видатному українському вченому в галузі атомної фізики, фізики електронних зіткнень, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки, заслуженому діячу науки і техніки, доктору фізико-математичних наук, професору, іноземному членові Угорської академії наук, академіку НАН України Отто Бартоломійовичу Шпенику. Саме в цей день йому могло б виповнитися 85 років.

Вшанувати Отто Бартоломійовича зібралися в день його народження колеги з Інституту електронної фізики НАН України та ДВНЗ «Ужгородський національний університет», члени сім’ї, друзі і всі, кому пощастило знати цю непересічну особистість. Вшанувати Отто Шпеника прийшов і Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкаї.

Захід розпочали хвилиною мовчання, вшановуючи всіх захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України під час російсько-української війни.

Зі вступним словом виступила директор Інституту електронної фізики НАН України, член-кореспондент НАН України Ганна Гомонай. Вона підкреслила, що Отто Шпеник увійшов в історію НАН України як учений зі світовим визнанням, з широким діапазоном досліджень, який отримав результати, що істотно збагатили атомну фізику, фізику електронних зіткнень, атомну та молекулярну спектроскопію, як творець ужгородської наукової школи з фізики зіткнень. Саме він втілив задум свого вчителя професора Івана Запісочного про створення на Закарпатті окремої академічної установи – Інституту електронної фізики Національної академії наук України. У надзвичайно важкі часи кінця 80-х початку 90-х років минулого століття довів справу будівництва лабораторного корпусу до завершення і став першим директором новоствореного Інституту, яким керував чверть століття. Тут найбільш яскраво проявився його талант ученого й організатора науки, ерудиція і широта інтересів, доброта та інтелігентність. Він був тим, хто виводив Інститут на провідні позиції у світовій науці, хто творив славу академічного Інституту, який любив безмежно і якому служив до останнього подиху.

Академік Отто Шпеник є співавтором понад 420 наукових праць, у тому числі 5 монографій та 6 винаходів. Під його керівництвом захищено 16 кандидатських дисертацій, а троє його учнів стали докторами наук. За значний внесок у розвиток науки та плідну науково-організаційну діяльність Отто Шпеника відзначено державними нагородами – орденами «За заслуги» ІІІ та ІІ ступенів (1998, 2008) і князя Ярослава Мудрого V ступеня (2004). Він – почесний громадянин міста Ужгород, мав звання Соросівського професора (1994), був іноземним членом Угорської академії наук і входив до складу президії Всесвітньої ради угорських професорів. Але найвищою оцінкою його життя є те, що попри високий статус відомого у світових наукових колах ученого, професійні вершини, він завжди залишався Людиною, мудрим наставником і доброзичливим колегою, другом.

Ганна Гомонай

Своїми спогадами про академіка Отто Шпеника поділилися також перший проректор ДВНЗ «Ужгородський національний університет», доктор фізико-математичних наук, професор Олександр Сливка, декан фізичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», доктор фізико-математичних наук, професор Володимир Лазур, завідувач кафедри квантової електроніки ДВНЗ «Ужгородський національний університет», доктор фізико-математичних наук, професор Іван Шафраньош, директор Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України, кандидат економічних наук Степан Сембер.

Добрим словом згадав батька і син Олександр Шпеник, кандидат фізико-математичних наук, директор Українсько-угорського навчально-наукового інституту ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Він зазначив, що встановлення в Інституті електронної фізики НАН України меморіальної дошки батькові це, в першу чергу, вшанування пам’яті про першого директора інституту, а по-друге – це повага сина до батька. «Мені дуже важливо, що ми змогли зробити це для батька. Він цього достойний, дуже багато зробив і для університету, і для інституту, і для Ужгорода, і для Закарпаття. Я підтримав задум керівництва інституту про увіковічення пам’яті про академіка Отто Шпеника і вважав своїм обов’язком допомогти здійснити його. Ця подія для мене дуже важлива».

Олександр Сливка, Олександр Шпеник, Володимир Лазур, Олександр Гомоннай, Іван Шафраньош

Степан Сембер

Виготовляв меморіальну дошку скульптор Богдан Корж, заслужений художник України, член Національної спілки художників України. У своїй промові він підкреслив, що йому було надзвичайно цікаво працювати над образом такої непересічної особистості, і він ставив собі за мету максимально зобразити живу людину.

Богдан Корж

Вшановуючи пам’ять Отто Бартоломійовича, ми стараємося зберегти традиції, які він започаткував, продовжуючи справу його життя. Адже, як мудро колись сказав відомий філософ: “Життя тих, хто пішов від нас, продовжується в пам’яті живих”.


Нагородження дипломом доктора філософії

Сьогодні наша перша випускниця нової аспірантури Алла БУЛГАКОВА отримала свій диплом доктора філософії.

Вітаємо щиро Аллу Ігорівну з успішно завершеним етапом освітньо-наукової програми Інституту електронної фізики та бажаємо їй нових успіхів та досягнень, ніколи не звертати з обраного шляху, йти до своїх мрій попри всі труднощі та досягати всіх поставлених цілей.


Перемога у конкурсі НДР НАН України молодих учених

Згідно з розпорядженням Президії НАН України від 19.06.2023 No321, два проекти Інституту електронної фізики НАН України перемогли у конкурсі науково-дослідних робіт молодих учених, а саме:

проект "Комп’ютерне моделювання оптимальних схем стимуляції фотоядерних реакцій на електронних прискорювачах для альтернативного виробництва медичних радіоізотопів" - від провідних інженерів відділу фотоядерних процесів Ігоря ПИЛИПЧИНЦЯ (керівника) та Євгена ОЛЕЙНІКОВА;

проект "Спектроскопія автоіонізаційних явищ при взаємодії електронів з атомами та іонами важких металів: процеси вищих порядків" - від завідувача відділу електронних процесів і елементарних взаємодій Вікторії РОМАН.

Вітаємо молодих учених та бажаємо успішного виконання грантових проектів, видатних наукових результатів та здобутків.


Міжнародна конференція “Резонансні явища в атомних системах”
(до 85-річчя академіка НАН України Отто Шпеника)

Шановні науковці!
19-21 вересня 2023 року Інститут електронної фізики Національної академії наук України проводить конференцію, присвячену пам’яті багаторічного директора нашого інституту академіка НАН України Отто Шпеника.

Наукові напрями конференції
– Резонансні та автоіонізаційні процеси при парних зіткненях електронів, атомів, іонів, молекул
– Спектроскопія атомів та молекул
– Зіткнення електронів з поверхнею
– Низькоенергетична ядерна фізика
– Теоретична фізика

Участь у конференції та публікація в збірнику є безкоштовною!

Більше інформації на сайті конференції за ПОСИЛАННЯМ

Оргкомітет



Вітання з ювілеєм!

11 червня святкує свій славний Ювілей чарівна жінка, науковий співробітник відділу квантової та плазмової електроніки, кандидат фізико-математичних наук ЧЕРНИШОВА Ірина В’ячеславівна.

І.В. Чернишова почала працювати на кафедрі квантової електроніки фізичного факультету Ужгородського державного університету у 1977 році на посаді інженера. Маючи хорошу науково-теоретичну підготовку, вона швидко освоїла методику та практичні навички екпериментальних наукових досліджень, пов’язаних з фізикою зіткнень електронів з атомами та молекулами, які проводилися на експериментальній установці з газодинамічним джерелом атомних та молекулярних пучків. На цій установці було розроблено і впроваджено унікальну методику калібрування мас-спектрометричної та манометричної апаратури космічного базування в лабораторних умовах, які наближені до реальних умов космічного простору.Набувши досвіду наукової роботи, І.В. Чернишова починає працювати над кандидатською дисертацією як аспіранка кафедри квантової електроніки УжДУ під науковим керівництвом професора О.Б. Шпеника.

У 1989 році І.В. Чернишова почала працювати в Ужгородському відділенні Інституту ядерних досліджень АН УРСР спочатку на посаді інженера, а після успішного захисту кандидатської дисертації у 1992 році – на посаді наукового співробітника. З вересня 1992 року І.В. Чернишова – науковий співробітник відділу іонних процесів Інституту електронної фізики НАН України. Основні напрями наукових досліджень Ірини В’ячеславівни пов’язані з вивченням елементарних процесів, що відбуваються при зіткненні електронів низьких енергій (до 10 еВ) з атомами та молекулами. Найбільш важливими з них є дослідження процесів (пружного розсіяння, збудження, іонізації), що відбуваються при зіткненні повільних електронів з біологічно важливими молекулами (моносахаридами, амінокислотами).

І.В. Чернишова брала активну участь у виконанні наукових досліджень у міжнародних грантах, у тому числі грантах CRDF (Фонду цивільних досліджень і розвитку США), INTAS (Міжнародної асоціації Європейського Союзу), а також в українсько-білоруському, литовсько-українському грантах. Вона має понад 70 наукових публікацій, одне авторське свідоцтво на винахід. За свою плідну роботу була нагороджена Почесними грамотами.

Шановна Ірино В’ячеславівно, ми високо цінуємо Вашу працелюбність, компетентність і життєву мудрість, які створили Вам заслужений авторитет і повагу серед колег. Значимість результатів експериментальних досліджень процесів при парних зіткненях електронів, атомів, іонів та молекул високо оцінені в науковому колі, тому Ваші наукові здобутки отримали як державне, так і світове визнання.

Вітаючи з цим чудовим святом, зичимо Вам невпинного руху вперед, успішного здійснення всіх планів та задумів, щоб Ваше життя було світлим і радісним, як цей святковий день. Щиро бажаємо Вам міцного здоров’я, великого запасу сил та енергії, а також веселих і добрих нот мелодії для Вашої душі, мирних і радісних днів для щастя Вашого серця.

Колектив ІЕФ НАН України



З днем науки

Шановні колеги!

Щиро вітаю Вас з нашим професійним святом – Днем науки!

Наша країна переживає зараз важкі часи, однак не маємо сумнівів, що ця загарбницька війна, розв’язана росією, закінчиться нашою Перемогою. Український народ продемонстрував всьому світу, що він незламний і боронитиме кожен клаптик рідної землі. Іншого виходу у нас просто немає. А для цього потрібно докласти максимум зусиль всім і, в першу чергу, нам, науковцям. Результат нашої роботи має сприяти тому, щоб наша країна не тільки вистояла, але й відбудувалася та розквітла.

То ж бажаю вам успіху, наснаги, натхнення і невпинної енергії для втілення наукових проривів, розвитку та підкорення професійних висот!

З наукою до Перемоги! Слава Україні! Героям слава!

Директор ІЕФ НАН України
Ганна Гомонай



ВІДКРИТА ЗУСТРІЧ З ЕКСПЕРТАМИ ЩОДО АКРЕДИТАЦІЇ
ОНП “ФІЗИКА ТА АСТРОНОМІЯ” ТРЕТЬОГО (ОСВІТНЬО-НАУКОВОГО) РІВНЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ

В Інституті електронної фізики НАН України з 18 по 20 травня 2023 року проходитиме акредитаційна експертиза із використанням технічних засобів відеозв’язку за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти.

Мета зустрічі – спілкування з усіма особами, зацікавленими в процесі акредитації освітньої-наукової програми. Під час зустрічі ви матимете можливість висловити свої думки, судження, отримати відповіді та поставити питання щодо освітньої-наукової програми, що акредитується.

Запрошуємо всіх бажаючих завітати на відкриту зустріч з експертною групою у зазначений час за відповідним лінком.

Час: 19 травня 2023 р. 14:00 год

Підключитись до конференції Zoom: https://us04web.zoom.us/j/78901377497?pwd=aIDdRjgpHJPvMPDH4o5gWTzqo3a3A3.1

Ідентифікатор конференції: 789 0137 7497

Код доступу: 2023



Співчуття...



Ювілей - 75

12 квітня свій славний ювілей зустрічає доктор фізико-математичних наук, лауреат Премії ім. І. Пулюя, старший науковий співробітник відділу фотоядерних процесів Олександр Олександрович БОРОВИК

Співробітники Інституту електронної фізики НАН України щиро вітають свого колегу, заслуженого спеціаліста фізики електрон-атомних зіткнень, провідного фахівця атомної спектроскопії з 75-річчям та бажають подальших плідних наукових здобутків, нових досягнень та відкриттів. Хай життя дарує тільки приємні несподіванки, поруч завжди будуть щирі та добрі люди, здоров‘я буде міцним, а настрій завжди бадьорий під мирним українським небом.


МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ
МОЛОДИХ УЧЕНИХ ТА АСПІРАНТІВ "ІЕФ-2023"

Шановні молоді науковці!
Інститут електронної фізики Національної академії наук України проводить традиційну, вже одинадцяту, конференцію молодих учених та аспірантів "ІЕФ-2023".
Наукові напрями конференції:
– фізика парних зіткнень електронів, атомів, іонів, молекул і фотонів;
– спектроскопія атомів та молекул;
– нелінійна оптика, лазерна фізика;
– низькоенергетична ядерна фізика;
– радіаційна і техногенно-екологічна безпека;
– теоретична фізика;
– фізико-хімічні основи і технології отримання, оброблення та застосування макроскопічних і мезоскопічних кристалів, плівок та склоподібних матеріалів.
Участь у конференції та публікація в збірнику є безкоштовною!

Більше інформації на сайті конференції за ПОСИЛАННЯМ

Оргкомітет


IX Українська наукова конференція з фізики напівпровідників (УНКФН-9)

Шановні науковці!
22-26 травня 2023 на базі Ужгородського національного університету буде проводитися IX Українська наукова конференція з фізики напівпровідників (УНКФН-9). Конференція присвячена 120-річчю з дня народження академіка Лашкарьова В.Є. і 100-річчю з дня народження проф. Чепура Д.В. Інститут електронної фізики НАН України є співорганізатором заходу. Більше інформації на сайті конференції за ПОСИЛАННЯМ



Герої не вмирають...

За те, щоб українські родини мали змогу святкувати Різдво у теплі та спокої, наші воїни, на жаль, платять найвищу ціну…

Вчора віддав своє життя, захищаючи народ України, Олексій Візенко, син провідного інженера відділу фотоядерних процесів нашого Інституту Візенка Миколи Петровича.

Приносимо глибокі співчуття родині, ми всі серцем і молитвою з вами. Світла та вічна пам‘ять Герою України.



Новорічне вітання

Шановні колеги, дорогі друзі!

Рік, що минає, був для нас найважчим – роком війни, роком втрат та болю. Але це змусило нас ще більше об’єднатися, ще більше цінувати одне одного та речі, яких зазвичай ми не помічали. Кожен намагався тримати стрій і допомагати чим може, щоб забезпечити фронт і захистити тил, бо біда принесла розуміння, що Україна – це наш спільний дім.

У ці святкові дні з присмаком війни й тривоги, у переддень нового 2023 року, у який ми впевнено крокуємо мужньою та нескореною нацією, хочу побажати вам – насолоджуйтесь кожною миттю вашого життя, будьте поруч з рідними та коханими людьми, оточуйте себе та своїх близьких теплом і турботою, зігрівайте їх своєю любов’ю, а вони у відповідь зігріють вас. Не забувайте дякувати тим людям, завдяки яким ми маємо цю можливість – нашим мужнім воїнам, медикам, енергетикам, рятувальникам, волонтерам, які є оборонцями миру та переможцями війни, кожному українцю та кожному другу України, які пліч-о-пліч вже 10 місяців та 8 років стоять за найвищу цінність – людське життя та право та свободу! Згадайте наших військовополонених у холодних ворожих тюрмах, поранених воїнів, які одужують в лікарнях, вбитих горем українців, які переживають втрату своїх рідних внаслідок цієї клятої війни. Згадайте у ці дні й ціну, яку ми платимо за мирне сонце над головою – синів та дочок України, які не зустрінуть 2023 рік, бо навічно оберігатимуть нас з небес!

Моє новорічно-різдвяне побажання просте: міцного здоров’я, безмежного щастя, благополуччя у домі та Божого благословення. Нехай новий рік принесе українцям ПЕРЕМОГУ, мир та процвітання. Усі негаразди та страждання нехай відійдуть у минуле, а попереду буде лише чиста дорога до світлого майбутнього.

Ваша Ганна ГОМОНАЙ
директор ІЕФ НАН України



Вітання з ювілеєм!

19 листопада святкує свій ювілей кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник відділу електронних процесів і елементарних взаємодій Геннадій Георгійович БОГАЧЬОВ.

Шановний Геннадію Георгійовичу, ми високо цінуємо Вашу працелюбність, компетентність і життєву мудрість, які створили Вам заслужений авторитет і повагу серед колег. Значимість результатів експериментальних досліджень з фізики електрон-атомних зіткнень, ВУФ спектроскопії атомів та молекул високо оцінені в науковому колі, тому Ваші наукові здобутки отримали як державне, так і світове визнання. Неможливо не згадати про Вашу велику любов до природи, до гірського туризму та активного способу життя. Ви надихаєте та мотивуєте, хай так буде й надалі.

Вітаючи з цим чудовим святом, зичимо Вам невпинного руху вперед, успішного здійснення всіх планів та задумів, щоб Ваше життя було світлим і радісним, як цей святковий день. Щиро бажаємо Вам міцного здоров’я, великого запасу сил та енергії, а також веселих і добрих нот мелодії для Вашої душі, мирних і радісних днів для щастя Вашого серця.



Вітання!

15 жовтня зустрів свій день народження наш колишній колега, згодом співробітник Інституту фізики НАН України, кандидат фізико-математичних наук Андрій Станіславович Рибак. З перших днів повномасштабного російського вторгнення Андрій в рядах Збройних Сил України захищає нашу країну від окупантів. Сьогодні він на південному напрямку на лінії фронту зі зброєю в руках наближає нашу перемогу. Колектив інституту щиро вітає Андрія Станіславовича з Днем захисників України та з днем народження і бажає йому міцного здоров’я, щастя і успіхів у боях.

До зустрічі в Ужгороді після Перемоги!



Наукова конференція в Греції

Ужгородські науковці взяли участь у роботі 11-ї Міжнародної конференції з математичного моделювання у фізичних науках (IC-MSQUARE 2022), яка проходила 5-8 вересня 2022 року на базі Університету Пелопонеса, Греція. Конференція відноситься до престижних світових форумів, де науковці обмінюються результатами досліджень, моделювання та впровадження у різних сферах, зокрема, фізики, хімії та інженерії. Доповідь, що об’єднувала авторів з ІЕФ НАН України та Ужгородського національного університету В. Маслюка, А. Завілопуло, В. Ганулича, Н. Сватюк, О. Поп та О. Симканич «Комп’ютерне 3D моделювання біоорганічних речовин: як утворюються амінокислоти?» запропонувала новий підхід до вивчення структурних перетворень та інформаційної ємності важливих компонент ДНК. Вперше такі дані були отримані для всіх амінокислот, показано можливості комп’ютерної візуалізації їх структурних моделей. Доповідь визвала жвавий інтерес в учасників конференції і була рекомендована до опублікування у матеріалах AIP Conference Proceedings. Попри високий оргвнесок для участі у роботі цієї конференції Оргкомітет конференції, голова проф. Дімітріос Влачос (Dimitrios Vlachos) зробив виняток для ужгородських науковців, враховуючи як результати досліджень, так і здійснивши своєрідний акт підтримки українських колег. Всі учасники конференції отримали сертифікати участі.



Науково-технічне співробітництво

6-7 вересня 2022 року в Інституті електронної фізики (ІЕФ) НАН України з робочим візитом перебували директор Інституту фізики високих енергій і ядерної фізики (ІФВЕЯФ) ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Григорій Дмитрович Коваленко та старший науковий співробітник цього інституту Степан Геннадійович Карпусь.

Під час візиту на нараді з директором ІЕФ НАН України, доктором фізико-математичних наук, членом-кореспондентом НАН України Г.М. Гомонай, заступником директора з наукової роботи, доктором фізико-математичних наук, професором А.М. Завілопуло, заступником директора з загальних питань, кандидатом хімічних наук І.Ю. Романом та завідувачем відділу фотоядерних процесів, доктором фізико-математичних наук, професором В.Т. Маслюком було обговорено проблеми діяльності ІФВЕЯФ, котрі спричинила російська агресія, а також нові виклики, які потрібно враховувати в умовах воєнного стану та бойових дій. Г.Д. Коваленко ознайомив також присутніх з «Концепцією Державної цільової програми розвитку експериментальної бази ННЦ «ХФТІ» для фундаментальних і прикладних досліджень у галузі ядерної фізики, фізики високих енергій та взаємодії випромінювання з речовиною», яка була розроблена ним у співавторстві з групою вчених ННЦ «ХФТІ» на чолі з академіком-секретарем Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, академіком НАН України М.Ф. Шульгою. Він зазначив, що у рамках цієї концепції важливе місце відведено науково-технічній співпраці інститутів НАН України відповідного профілю, у тому числі й Інституту електронної фізики, а впровадження основних положень запропонованої концепції надасть можливість відновити науково-дослідний потенціал ННЦ «ХФТІ» як провідної науково-дослідної установи НАН України в післявоєнний період.

Гості ознайомилися з роботою наукових лабораторій Інституту електронної фізики НАН України, зокрема, відвідали відділ фотоядерних процесів, на базі якого працює електронний прискорювач Мікротрон М-30.

Під час візиту обговорено також конкретні питання співробітництва у рамках договору про науково-технічне співробітництво між ІФВЕЯФ та ІЕФ.



Вітання з ювілеєм - 65!

31 серпня 2022 року святкує свій 65-річний ювілей професор, доктор фізико-математичних наук, провідний науковий співробітник відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України Володимир СИМУЛИК💐.

Бажаємо Володимиру Михайловичу міцного здоров’я, професійних успіхів, життєвої наснаги, витримки, особистих творчих досягнень, сімейного щастя, злагоди, добробуту та мирного неба. Нехай здійсняться усі заповітні мрії, а будь-які повороти долі завжди відкривають лише нові обрії майбутніх перспектив! Хай доля збагачує життєвою мудрістю, енергією, натхненням та радістю сьогодення.



Вітання з Ювілеєм

4 серпня святкує свій день народження чудова жінка, науковець та начальник відділу кадрів Інституту електронної фізики НАН України Світлана Петрівна УЛУСОВА!

Колектив інституту сердечно вітає Світлану Петрівну з чудовим ювілеєм. Хочемо побажати впевненості у собі та своїх силах, успішної діяльності, розуміння і поваги від колег, високих успіхів та легких шляхів вирішення будь-якого питання, відмінного здоров’я і чудового настрою, удачі й особистого добробуту.

Колектив ІЕФ НАН України



Сертифікат на авторський твір

Інститут електронної фізики НАН України та Рада молодих учених інституту щиро вітає провідних інженерів відділу фотоядерних процесів Ігоря ПИЛИПЧИНЦЯ та Євгена ОЛЕЙНІКОВА, а також їх наукового керівника старшого наукового співробітника відділу фотоядерних процесів, кандидата фізико-математичних наук Олега ПАРЛАГА з отриманням свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір, а саме комп’ютерної програми «NPMA Br».

Бажаємо молодим дослідникам плідної роботи та чудових результатів у даному напрямі. Так тримати!



Все заради наближення перемоги💛💙

Що може бути краще, ніж отримати заслужене визнання у науковому академічному колі та підтримати тим самим наших військових? Саме так і вчинили наші науковці, лауреати Премії імені К.Д. Синельникова - завідувач відділу фотоядерних процесів, доктор фізико-математичних наук Володимир МАСЛЮК та старший науковий співробітник відділу фотоядерних процесів, кандидат фізико-математичних наук Олег ПАРЛАГ, які передали для потреб 15 окремого гірсько-штурмового батальйону грошову частину премії ім. К.Д. Синельникова Національної академії наук України 👏👏👏. Гроші переведені на рахунок батальйону через волонтеріат ДВНЗ "Ужгородський національний університет".

Пишаємося нашими співробітниками та бажаємо нових наукових досягнень, а нашим Збройним силам України впевненої і якнайшвидшої перемоги!



Вітання з ювілеєм - 65!

Колектив Інституту електронної фізики НАН України щиро вітає з 65-річним ювілеєм завідувача відділу матеріалів функціональної електроніки, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, доктора фізико-математичних наук, професора Гомонная Олександра Васильовича.

Шановний Ювіляре! У цей святковий день разом із традиційними побажаннями міцного здоров’я, щастя, достатку та родинних гараздів бажаємо Вам ще довгі роки мати добру наснагу черпати сили в служінні її величності Науці. Нехай у Ваших задумах завжди буде мудрість, на роботі – підтримка, вдома – увага та взаєморозуміння, у серці – світло від людської вдячності, а життя дарує Вам многая і благая літ!



Премія імені К.Д. Синельникова

Колектив Інституту електронної фізики НАН України щиро вітає завідувача відділу фотоядерних процесів, доктора фізико-математичних наук, професора Маслюка Володимира Трохимовича та старшого наукового співробітника відділу фотоядерних процесів, кандидата фізико-математичних наук Парлага Олега Олександровича з високою відзнакою – нагородженням Премією імені К.Д. Синельникова за цикл праць «Загальні моделі поділу та систематизації продуктів поділу атомних ядер».

Премія отримана у співавторстві зі старшим науковим співробітником Інституту ядерних досліджень НАН України, доктором фізико-математичних наук Іванюком Федором Олексійовичем.



Вітання із відкриттям конференції



З Днем науки!

21 травня 2022 року працівники науки в Україні відзначають професійне свято – День науки.

На жаль, сьогодні це свято затьмарене жорстокими діями російських варварів, які руйнують українські міста і села, підприємства й інфраструктуру, історичні пам’ятки, університети і наукові лабораторії. Для них людське життя не має цінності, гинуть діти, гинуть вчителі та викладачі, гинуть науковці...

Війна – не найкращий етап у житті людини чи народу, але вона не лише приносить страждання і кров. Це ще і лакмус, який дуже багато речей проявляє в істинному світлі. Зокрема, стає очевидним, що наука, як і армія та дипломатія – була і є однією з тих рушійних сил, що наближають країну до перемоги.

Щиро вітаємо всіх працівників науки з професійним святом – святом людей творчої праці, діяльність яких є символом інтелекту та розвитку особистості. Бажаємо нам всім мирного неба, світлих надій, упевненості у завтрашньому дні та довгих мирних років життя у квітучій Україні!


МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ
"Ужгородська школа з атомної фізики та квантової електроніки"
до 100-річчя від дня народження професора Івана Прохоровича Запісочного

Шановні науковці! Наша держава сьогодні переживає надзвичайно складний, болісний та важливий період боротьби за власну незалежність, права на свободу, права на життя у цивілізованому європейському суспільстві, період повномасштабної війни. І саме сьогодні, як ніколи, важливим є продовження роботи на шляху до підготовки конкурентоспроможних, високоосвічених учених України, а також підтримка пам’яті тих учених, які прославили Україну на весь світ та започаткували цілі напрями наукового дослідження. Саме тому, Інститут електронної фізики проводить Міжнародну наукову конференцію "Ужгородська школа з атомної фізики та квантової електроніки", присвячену 100-річчю від дня народження професора Івана Прохоровича Запісочного. Конференція відбудеться 26–27 травня 2022 року в онлайн форматі. Деталі проведення будуть повідомлені згодом.

Більше інформації на сайті конференції за ПОСИЛАННЯМ

Оргкомітет



Вічна та світла пам`ять Івану КРИВСЬКОМУ🕯

Колектив Інституту електронної фізики глибоко сумує з приводу тяжкої втрати - смерті відомого вченого у галузі теоретичної фізики, доктора фізико-математичних наук, професора Івана Юрійовича КРИВСЬКОГО🕯

Іван Юрійович був хорошою людиною, прекрасним сім’янином, великим науковцем квантової теорії поля, класичної електродинаміки, атомної фізики, а також багаторічним завідувачем відділу теорії елементарних взаємодій Інституту електронної фізики НАН України.

Коротка інформація про І.Ю. Кривського: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=719

Приносимо щирі співчуття рідним та сумуємо разом із Вами😥… Світла та вічна пам’ять чудовій людині🕯



24 лютого - ВІЙНА

Вранці 24 лютого Росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну по всій довжині спільного кордону, від Луганська до Чернігова, а також із території Білорусі й окупованого Криму. Україна чинить запеклий опір.

Російська армія обстріляла із артилерії українські прикордонні застави. Одночасно були завдані удари, зокрема із повітря, по понад 40 об’єктах військової інфраструктури в майже у всіх регіонах країни. Після цього розпочався рух танкових колон та живої сили вглиб території України.

Володимир Путін це назвав «спецоперацією на Донбасі», а метою оголосив – «демілітаризацію і денацифікацію України». Збройні сили України, Національна гвардія та загони територіальної оборони розпочали чинити запеклий опір. В Україні був оголошений воєнний стан і загальна мобілізація.

«Українці на своїй землі і нікому її не віддадуть», – заявив президент Володимир Зеленський.

І ми всі віримо у наших військових! СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА! Переможемо💛💙!!!



Вітання з Ювілеєм💐

20 лютого свій День народження святкує головний бухгалтер Інституту електронної фізики
ТЕРЕЩЕНКО Ольга Дмитрівна

Вельмишановна Ольго Дмитрівно! У цей святковий день сердечно вітаємо Вас з чудовою ювілейною датою у Вашому житті!

За роки роботи на посаді головного бухгалтера Інституту електронної фізики НАН України Ви проявили себе як чудовий майстер розрахунків, вкладень і звітностей. Але хочеться побажати Вам не тільки точних даних, прибутку у всіх кварталах та правильно зведеного балансу, але й особистого щастя, успіхів у всіх починаннях і багато вільного часу, проведеного з близькими та друзями!

Бажаємо Вам знаходити у собі нові грані та можливості здійснення своїх мрій, не зупинятися на досягнутому і бути винятком з усіх правил. Унікальність Вашої душі і є Вашою родзинкою. Тому бажаємо Вам залишатися завжди такою життєрадісною і яскравою, щоб в очах завжди палала пристрасть до життя, яка прикрашає своїм світлом і людей, які Вас оточують.

З великою повагою
Ваші колеги та друзі з ІЕФ НАНУ



Вітання з Ювілеєм - 90!

30 січня 2022 року виповнюється 90 років від дня народження відомого вченого у галузі теоретичної фізики,
доктора фізико-математичних наук, професора
Івана Юрійовича КРИВСЬКОГО💐!

Найбільш вагомі результати Івана Кривського були отримані ним в області квантової теорії поля, класичної електродинаміки, атомної фізики, релятивістських рівнянь руху елементарних частинок, прикладної математики та представлені у понад 200 його публікаціях та монографії. Іван Юрійович має також чудові організаторські здібності, які він використовував, керуючи впродовж 25 років відділом теорії елементарних взаємодій Інституту електронної фізики НАН України.

Шановний Ювіляре! У цей знаменний день Вашого 90-річчя щиро бажаємо Вам міцного здоров’я, великого запасу сил та енергії, а також веселих і добрих нот мелодії для Вашої душі, мирних і радісних днів для щастя Вашого серця.

З глибокою повагою
Ваші колеги та друзі з Інституту електронної фізики



Вітання з Ювілеєм - 70!



Вітання з Ювілеєм - 80!

Колектив Інституту електронної фізики НАН України щиро вітає з 80-річним ювілеєм кандидата фізико-математичних наук, старшого наукового співробітника ЕРДЕВДІ Миколу Михайловича!

Вельмишановний Миколо Михайловичу! Ми знаємо й цінуємо Вас як яскраву особистість, професіонала, досвідченого науковця, який має високу кваліфікацію та досконало володіє справою, відповідально ставиться до роботи. Ваша працелюбність, компетентність і життєва мудрість створили Вам заслужений авторитет і повагу серед колег. Всі, кому протягом минулих років доводилося працювати пліч-о-пліч з Вами, завжди з приємністю згадують моменти як ділового, так і простого людського спілкування. Інтелігентність та порядність – це ті риси, які Ви пронесли через усе своє життя.

У цей прекрасний ювілейний день прийміть найщиріше, найсердечніше побажання здоров’я і оптимізму, мудрості й творчої вдачі, нев’янучого почуття гумору, любові до життя й миру в домі, миру в душі, миру в серці. Як то кажуть, чим старший коньяк, тим більш вишуканий і шляхетний його смак! Ми, Ваші колеги, сердечно дякуємо Вам за плідну співпрацю, високу порядність та чуйність і хочемо побажати Вам, щоб, чим більше ювілеїв залишалося за Вашою спиною, тим міцнішим і витриманішим Ви ставали!



Нагородження
Премія Верховної Ради України молодим вченим за 2019 рік

10 листопада 2021 р. у Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку відбулася церемонія вручення дипломів та нагрудних знаків лауреатам Премії Верховної Ради України молодим вченим за 2019 рік (Премія Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок з 2008 по 2018 рр).

Постановою Верховної Ради України від 2 грудня 2020 року № 1043-ІХ «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2019 рік» присуджено 30 премій Верховної Ради України. Серед лауреатів Премії - старший науковий співробітник Інституту електронної фізики НАН України Вікторія Роман.

Інформація Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Постанова Верховної Ради України від 2 грудня 2020 року № 1043.



Вітання з Ювілеєм!

Сьогодні, 2 листопада святкує свій 80-річний Ювілей кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник відділу квантової та плазмової електроніки Контрош Єне Ендрійович!

Майже усе своє життя ювіляр провів у стінах рідного університету та ще більш рідного Інституту. Він є людиною високоосвіченою і інтелігентною, скромною і порядною, яка готова будь-коли прийти на допомогу, надати пораду і консультацію з безлічі питань теоретичної і експериментальної фізики, сучасної електроніки, комп’ютерної техніки чи програмування.

Багатогранність таланту Єне Ендрійовича повною мірою розкрилася у відділах Інституту – за короткий час він став хорошим експериментатором, освоївши надскладні сучасні експериментальні установки та методики досліджень, першим оволодів комп’ютерною технікою, програмуванням та автоматизацією експериментальних досліджень. Завдяки цьому, колеги шанобливо називають ювіляра кращим теоретиком серед експериментаторів та кращим експериментатором серед теоретиків🙂

Сьогодні, у день Вашого ювілею, від усіх своїх колег та друзів прийміть найщиріші вітання! Міцного Вам здоров’я, особистого щастя, невичерпної енергії і наснаги у всіх справах. Хай у Вашому домі завжди панують мир і злагода, у серці – доброта, а у справах – мудрість та виваженість. Нехай доля і надалі буде прихильною до Вас, даруючи радість життя, незрадливу удачу, вірних і надійних друзів!



Анатолію МИЛИМКУ - 65!

30 жовтня виповнюється 65 років від дня народження головного інженера ІЕФ НАН України Анатолія Миколайовича Милимка.

Шановний Анатолію Миколайовичу, від імені колективу Інституту електронної фізики НАН України дозвольте висловити найщиріші вітання і найкращі побажання з нагоди вашого Ювілею!

Хай міцними та сильними будуть тіло і дух. Хай мужність та витримка допомагають досягати високих результатів. Добра Вам та миру, життєвих щедрот, людської поваги, взаємного кохання, радості та наснаги! Хай всі дороги будуть відкриті, а попереду чекає безліч перемог!

Сьогодні, у день Вашого ювілею, ми хочемо висловити Вам нашу глибоку повагу та сердечну вдячність за Вашу самовіддану працю, таку необхідну та важливу для нашого Інституту. Низький Вам уклін за Ваше сумлінне ставлення до своєї роботи, за терпимість, за бажання завжди і у всьому допомагати своїм колегам.

Ми високо цінуємо Вашу працелюбність, компетентність і життєву мудрість, які створили Вам заслужений авторитет і повагу серед колег. Вітаючи з цим чудовим святом, зичимо Вам невпинного руху вперед, успішного здійснення всіх планів та задумів. Нехай життя дарує Вам та Вашим рідним міцне здоров’я на многая і благая літ!



Олександру СНІГУРСЬКОМУ - 65!



Івану РОМАНУ -75!

6 вересня виповнюється 75 років від дня народження заступника директора із загальних питань ІЕФ НАН України, кандидата хімічних наук, старшого наукового співробітника Івана Юрійовича Романа.

Шановний ІВАНЕ ЮРІЙОВИЧУ, від імені колективу Інституту електронної фізики НАН України дозвольте висловити найщиріші вітання і найкращі побажання з нагоди вашого Ювілею!

Кожна людина з моменту народження пише книгу свого життя, творить свою долю, щодня перегортаючи сторінки власного часопису. Своє життя Ви професійно пов’язали з незрівнянною, непередбачуваною, прекрасною королевою наук, ім’я якій ХІМІЯ, і досягли в її царині значних висот. У цей день Ваша зірка ще раз яскраво знаменує народження досвідченого і талановитого вченого, який вніс вагомий внесок у розробку хімічних технологій одержання нових матеріалів для нелінійної оптики та акустооптики. Але доля склалася так, що Ваш талант вченого Ви поєднали з виконанням обов’язків мудрого і розсудливого організатора науки, спочатку на посаді головного інженера, згодом як заступника директора Інституту електронної фізики НАН України. Сьогодні, у день Вашого ювілею, ми хочемо висловити Вам нашу глибоку повагу та сердечну вдячність за Вашу самовіддану працю, таку необхідну та важливу для нашого Інституту. Низький Вам уклін за Ваше сумлінне ставлення до своєї роботи, за терпимість і коректність у всіх ситуаціях професійного спілкування, за Ваш професіоналізм та зігріваючу всіх привітність.

Ми високо цінуємо Вашу працелюбність, компетентність і життєву мудрість, які створили Вам заслужений авторитет і повагу серед колег. Вітаючи з цим чудовим святом, зичимо Вам невпинного руху вперед, успішного здійснення всіх планів та задумів. Бажаємо, щоб Ваше життя було світлим і радісним, як цей святковий день, а дружні привітання додали життєвоїнаснагиу скарбничку Вашої душі.

Нехай життя дарує Вам міцне здоров’я на многая і благая літ!



Вірний своєму покликанню

21 серпня виповнюється 80 років відомому українському фахівцю в галузі атомної фізики, фізики іон-атомних зіткнень, фізики кластерів, мас-спектрометрії складних молекул, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки (1995), багаторічному заступнику з наукової роботи директора Інституту електронної фізики НАН України, доктору фізико-математичних наук, професору Анатолію Миколайовичу Завілопуло!

А.М. Завілопуло збагатив науку дослідженнями, які мають першочергове значення для розвитку атомної фізики, фізики електронних і атомних зіткнень, фізики кластерів, лабораторного моделювання елементарних процесів, що мають місце в атмосфері Землі і планет, масс-спектроскопії складних молекул (у т.ч. біологічного походження). У цих наукових напрямах Анатолієм Миколайовичем виконано фундаментальні дослідження й отримано результати, що визнані в Україні і за кордоном. Ним створені досконалі експериментальні установки і пристрої, розроблені оригінальні методи і методики досліджень, зокрема, метод метастабіль-спектроскопії. Він брав участь у проведенні експериментів на космічних апаратах та космічних станціях “Салют” і “Мир” та в дослідженнях атмосферних явищ на науковому судні Інституту прикладної геофізики АН СРСР “Професор Візе”. Результати цих досліджень опубліковано в відомих зарубіжних журналах і ввійшли в фундаментальне науково-інформаційне видання “Модель космосу”. Науковий доробок А.М. Завілопула складає більше 350 наукових праць, опублікованих у вітчизняних та зарубіжних виданнях, 11 авторських свідоцтв на винаходи та двох патентів України, він є співавтором трьох монографій.

Значне місце в житті А.М. Завілопула займає педагогічна діяльність. З 2000 року він працює за сумісництвом на посадах доцента і професора на факультеті інформатики Ужгородського інституту інформатики економіки і права (з 2005 р. – Закарпатського державного університету, а з 2012 р. Ужгородського національного університету), читає лекції, керує бакалаврськими та магістерськими кваліфікаційними роботами, проводить підготовку наукових кадрів, гармонійно поєднуючи наукову і викладацьку діяльність.

Плідну наукову і педагогічну діяльність Анатолій Миколайович поєднує з великою науково-організаційною роботою, якій віддав безліч енергії та часу. Він є незмінним організатором більше ніж 40-а міжнародних наукових форумів, що регулярно проводяться в Інституті, редактором наукових праць і збірок, які видає Інститут.

Плідна діяльність А.М. Завілопула відзначена медаллю «Ветеран праці», нагрудним знаком «Винахідник СРСР», памятним знаком «Союз-Аполлон», Ювілейною медаллю «80 років Національній академії наук України», відзнаками НАН України «За професійні здобутки» та «За наукові досягнення», Подякою Президії НАН України, медаллю «За розвиток регіону» Закарпатської обласної державної адміністрації, почесними грамотами Закарпатської обласної державної адміністрації, Закарпатської обласної ради та Ужгородської міської ради.

У ці святкові дні, коли оцінюється зроблене й окреслюються плани на майбутнє, бажаємо шановному Анатолію Миколайовичу міцного здоров’я, щастя, успішного здійснення задумів, тепла і любові рідних та підтримки колег і друзів. І нехай в майбутньому на нього чекає ще багато наповнених творчими пошуками, земними радощами та величними задумами років!



Вітання з Ювілеєм!!!

8 серпня 2021 р. виповнюється 75 років з Дня народження провідного інженера відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України Пітченка Григорія Федоровича.

З почуттям глибокої поваги ми відзначаємо, що вся трудова біографія Григорія Федоровича нерозривно пов’язана з ядерною фізикою та електронним прискорювачем мікротроном М30, яким він віддає всі свої знання та високу кваліфікацію інженера й дослідника. Григорій Федорович забезпечує функціонування ключових вузлів мікротрона, займається його модернізацією, бере участь у проведенні наукових досліджень. Працелюбність і діловитість, людяність і мудрість створили Григорію Федоровичу заслужену пошану та повагу серед колег та однодумців.



Ювілей - 75!!!

5 серпня 2021 р. виповнюється 75 років з Дня народження провідного інженера відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України Івана Георгійовича Мегели.

Весь трудовий шлях Івана Георгійовича пов’язаний з наукою та технологіями. Він – професіонал, досвідчений інженер та науковець, який має високу кваліфікацію та досконало володіє справою, відповідально ставиться до роботи. Він забезпечує належне функціонування та модернізацію мікротрона М-30, розробляє технології проведення опромінень зразків електронами та гамма-квантами, проводить досліди у галузі радіаційної фізики кристалів, зокрема досліджує вплив радіаційних дефектів на оптичні та люмінесцентні властивості кристалів та термолюмінесцентних дозиметрів на їх основі. Колеги по роботі високо цінують його працелюбність і компетентність, життєву мудрість і діловитість, які створили Івану Георгійовичу заслужений авторитет і повагу.



Наука має і жіноче обличчя

1 серпня 2021 року святкує 60-річний Ювілей провідний фахівець у галузі колоїдної хімії та мас-спектрометрії органічних сполук, учений секретар Інституту електронної фізики НАН України Романова Людмила Георгіївна.

Якщо спитати пересічну людину, з ким у неї асоціюється поняття «наука», то у відповідь ви скоріш за все почуєте такі імена, як Дмитро Менделєєв, Чарльз Дарвін, Альберт Ейнштейн. Тобто образ ученого в нашій свідомості міцно пов’язаний з чоловіками, і це – сформований століттями стереотип. Однією з першочергових причин такого стану речей є сприйняття ролі жінки в суспільстві та її «призначення» як «берегині домашнього вогнища» та «окраси навколишнього середовища», яке продовжує переважати в загальній риториці, створюючи підґрунтя для підтримки уявлення про існування «чоловічих» і «жіночих» сфер та професій, до яких відносять, зокрема, й науку, особливо природничу. Однак, скільки б суперечок не велося про призначення жінки, як би з піною у рота не доводили, що місце її – на кухні і з дітьми, неможливо не визнати той факт, що серед представниць прекрасної половини людства чимало видатних особистостей. І зараз жінка, яка займається наукою, це повсюдне явище. І це не лише мода фемінізму, а конкретні приклади того, наскільки важливою є жіноча мудрість, чуттєвість, гострий розум та бажання зробити світ навколо досконалішим. Сьогодні жінка з легкістю опановує будь-яку сферу діяльності, їй підвладні абсолютно всі науки та технології, вона зі всім ладнає, всюди встигає і невпинно поєднує у собі, здавалося б, несумісні речі. Саме до таких жінок відноситься Людмила Георгіївна Романова.

Дорогу в науку Люда Романова розпочала після закінчення з відзнакою у 1984 році хіміко-технологічного факультету Київського політехнічного інституту та вступу до аспірантури в Інституті колоїдної хімії та хімії води імені А.В. Думанського АН УРСР (м. Київ). У 1990 році там же захистила кандидатську дисертацію на тему «Гелеутворення в наповнених полімеровмісних системах на основі натрієвих солей карбоксиметилцелюлози і полівінілового спирту» на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук.

Доля склалася так, що невдовзі Людмила Георгіївна переїхала до Ужгорода і почала працювати в Інституті електронної фізики НАН України, пройшла трудовий шлях до однієї з найвідповідальніших і ключових посад – ученого секретаря інституту. На цій посаді вона займається організацією наукової роботи інституту, забезпечує чітку та злагоджену організацію роботи вченої ради та дирекції, експертно-кваліфікаційної, атестаційної та конкурсної комісій інституту, координує роботу аспірантури. Одночасно ювілярка працює в науковій групі над дослідженням у галузі мас-спектрометрії складних молекул, у т.ч. біологічного походження. Результати її роботи опубліковані у низці монографій та статей у наукових журналах, що відносяться до престижних наукометричних баз даних. Вона є співавтором проєкту «Вплив іонізуючого випромінювання на структуру молекул амінокислот», який був визнаний переможцем за результатами конкурсу проєктів Національного фонду досліджень України у 2020 році із виконання наукових досліджень і розробок «Наука для безпеки людини та суспільства».

А ще вона не тільки розумниця, професіонал вищого ґатунку, прекрасна колега, а й чарівна жінка, матуся та бабуся! Вона – жіночна, смілива, інтелектуальна, фізично активна, креативна, впевнена в собі, знає собі ціну, гідно реагує на критику, зауваження і навіть образи. Вона – жінка, яка вміє оперативно переключатися з однієї соціальної ролі («ділова жінка», «вчена») на іншу («дочка», «дружина», «мати», «бабуся»). Із впевненістю можна сказати, що розквіт її наукового потенціалу, інтелектуальних, організаторських здібностей, ще неодноразово порадує колег і однодумців, а запас любові та статус «берегині роду» – родину та близьких!

Шановна Людмило Георгіївно! У цей ювілейний день ми висловлюємо щиру повагу і вдячність за Вашу активну життєву позицію та вагомий внесок у розвиток нашого інституту. Нових Вам творчих звершень, натхнення, любові, добробуту та жіночого щастя!



Перемога у конкурсі молодих учених!

Інститут електронної фізики НАН України та Рада молодих учених інституту щиро вітає провідних інженерів відділу фотоядерних процесів Ігоря Пилипчинця та Євгена Олейнікова з перемогою у конкурсі Проєктів науково-дослідних робіт молодих учених НАН України із роботою "Вплив ядерних оболонок на формування продуктів розпаду складових ядерних систем при взаємодії фотонів з ізотопами плутонію".

Бажаємо молодим дослідникам плідної роботи та чудових результатів у даному проєкті, а також нових перемог у майбутніх конкурсах. Так тримати!



Щиро вітаємо!!!

Отримувати нагороди завжди приємно, особливо, коли вони беззаперечно заслужені!

Національною академією наук України нагороджені провідні наукові співробітники Інституту електронної фізики: Євген Юрійович Ремета за довголітню сумлінну працю, зразкове виконання посадових обов’язків, високу професійну майстерність та вагомий особистий внесок у забезпечення наукових досліджень - Відзнакою "За професійні здобутки" та Ажнюк Юрій Миколайович за багаторічну плідну працю, вагомі здобутки у професійній діяльності - Подякою НАН України.

Колектив інституту щиро вітає своїх колег з нагородженням і бажає подальших творчих успіхів!



Пишаємося!!!



Щирі вітання!!!



З Днем науки!!!



Вітання з Ювілеєм!



Вітання з Ювілеєм!


Співчуття

Колектив Інституту електронної фізики НАН України глибоко сумує
у зв’язку зі смертю колишньої колеги, наукового співробітника, кандидата фізико-математичних наук
Довганич Мирослави Михайлівни.

Світла їй пам’ять.


Вітання з Ювілеєм

Колектив Інституту електронної фізики НАН України щиро вітає з 60-річним ювілеєм
доктора фізико-математичних наук, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, провідного наукового співробітника

Ажнюка Юрія Миколайовича

Ю.М. Ажнюк розпочав наукову діяльність ще студентом під керівництвом майбутнього ректора Ужгородського державного університету, а тоді ще доцента, кандидата фіз.-мат. наук Сливки Володимира Юлійовича, який відіграв чи найбільшу роль у виборі професії. Навчався в аспірантурі у відділі оптики Інституту напівпровідників АН УРСР (зав. відділу – академік НАН України Лисиця М.П.). Під науким керівництвом члена-кореспондента НАН України Валаха М.Я. успішно захистив кандидатську дисертацію. Через більш ніж двадцять років наукової роботи на засіданні тієї самої вченої ради в Інституті фізики напівпровідників НАН України (м. Київ) захистив докторську дисертацію. Указом №138/2018 Президента України йому присвоєно звання лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки за 2017 рік за цикл наукових праць ”Фотоніка напівпровідникових і діелектричних наноструктур”

З 1986 року Ю.М. Ажнюк працює у відділі наукового приладобудування та радіаційних випробовувань матеріалів і конструкцій Спеціального конструкторсько-технологічного бюро з експериментальним виробництвом Інституту ядерних досліджень НАН України, на базі якого у 1992 році був створений відділ фізики кристалів Інституту електронної фізики НАН України, а при реорганізації закладу у 2007 році сформований відділ матеріалів функціональної електроніки. З 2004 року Юрій Миколайович є запрошеним дослідником кафедри напівпровідників Кемніцького технічного університету (Кемніц, Німеччина).

Ю.М. Ажнюк є автором понад 250 наукових публікацій, переважну більшість з яких опубліковано у високорейтингових іноземних журналах. Він брав участь у роботі численних міжнародних конференцій, які відбувалися в Україні та закордоном, зокрема, в Канаді, Японії, Франції, Німеччині, Австрії, Туреччині, Хорватії, Іспанії, Італії, Польщі, Угорщині, Словаччині та ін. За наукового керівництва та сприяння Юрія Миколайовича трьома співробітниками Інституту електронної фізики НАН України захищено дисертаційні дослідження на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук. Викладав різні дисципліни в Ужгородському національному університеті й Ужгородському коледжі мистецтв імені А. Ерделі.

Вельмишановний Ювіляре! Ми переконані, що це тільки чергова віха Вашої біографії. Ви перебуваєте у зеніті дослідницьких пошуків, маєте чимало життєвих і творчих планів, знаєте як їх здійснити. Тому у цей святковий день бажаємо Вам міцного здоров’я, радості, сил, натхнення, благополуччя, подальших успіхів у будь-яких починаннях, щоденних справах, сміливих планах та сподіваннях. Хай Вас підтримують та надихають рідні люди, розуміють та допомагають колеги, минають негаразди та непорозуміння.

Колектив Інституту


МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ
МОЛОДИХ УЧЕНИХ ТА АСПІРАНТІВ “ІЕФ-2021”

Шановні молоді науковці до 40 років, аспіранти та магістри!

26-28 травня 2021 року в Інституті електронної фізики НАН України буде проходити чергова традиційна Міжнародна конференція молодих учених та аспірантів “ІЕФ-2021”, яку інститут проводить вже більше 20 років поспіль.

ЇЇ традиційно відвідують молоді науковці не тільки з усієї України, а й Словаччини, Угорщини, Чехії, Німеччини, Італії, Франції і т.д. В цьому році вона вперше буде проведена в онлайн форматі, але це не завадить Вам отримати нову інформацію про новітні технології, обговорити актуальні проблеми, апробувати результати наукових досліджень, здійснити обмін досвідом, налагодити нові контакти. Тому щиро запрошуємо Вас до участі в “ІЕФ-2021”.

Більше інформації на сайті конференції за ПОСИЛАННЯМ

Оргкомітет


Проведення
ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ ІЕФ-2020
"50 РОКІВ АКАДЕМІЧНОЇ НАУКИ НА ЗАКАРПАТТІ"

Шановні колеги!

Інформуємо Вас, що Всеукраїнська Конференція "50 років академічної науки на Закарпатті IEФ-2020", яка була відтермінована у зв’язку з встановленням карантину та запровадженням посилених протиепідемічних заходів через поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, буде проведена в цьому році, а саме 24-25 травня 2021 року.

Більше інформації на сайті конференції за ПОСИЛАННЯМ

Оргкомітет



Вітання з Ювілеєм - 70!

Колектив Інституту електронної фізики НАН України щиро вітає з 70-річним ювілеєм кандидата технічних наук, старшого наукового співробітника ЛОЮ Василя Юрійовича!

Від усього серця бажаємо шановному Ювіляру міцного здоров’я та життєвої наснаги, професійних успіхів та особистих творчих досягнень, сімейного щастя, злагоди та добробуту у його оселі! Нехай здійсняться всі заповітні мрії, а будь-які повороти долі завжди відкривають лише нові обрії майбутніх перспектив! Щастя Вам, радості, добра і благополуччя!

Ювілей – це чудова подія,

Це досягнення років у житті!

Тож здійсняться нехай усі мрії

І живеться у щасті й красі!

Сонцем ясним любов розіллється

І вирує у серці завжди,

У всіх справах хай успіх ведеться,

Сил, здоров’я – з роси і води!



З Новим 2021 Роком!!!



Ювілей Тетяни Попик

Дорога Тетяно Юріївно!

Колектив відділу квантової та плазмової електроніки Інституту електронної фізики НАН України та колеги Інституту щиросердечно вітають Вас зі славним ювілеєм – 60-річчям від дня народження! Ваш Ювілей – це пора мудрості та зрілості при розквіті чарівної жіночності. Ви зустрічаєте його хорошими досягненнями й організаторськими здобутками не тільки на науковій ниві, а й у громадській діяльності. Ваша працелюбність та оптимістичний характер стали запорукою творчої праці у наукових групах. Ваші здобутки – це наукові праці у журналах та повідомлення на фахових міжнародних конференціях. Ми бажаємо, щоб Ваша завзятість та цілеспрямованість привели Вас до нових результатів світового рівня. Ви проводите дуже важливу роботу для виховання майбутніх молодих науковців та спеціалістів вищого рівня як співавтор навчальних посібників для студентів закладів вищої освіти, як рецензент наукових робіт студентів Ужгородського національного університету та берете активну участь в експертній роботі Закарпатського відділення Малої академії наук. Вчений, фізик, Ви, насамперед, чарівна жінка, любляча донька, чудова мама, щаслива бабуся – справжній центр і мудрість родини, завжди готова прийти на допомогу порадою, дією, підтримкою.

До щедрого і барвистого букету, адресованих Вам поздоровлень з нагоди такої дати, дозвольте додати наші найщиріші вітання та побажання. Від усієї душі бажаємо Вам доброго здоров’я, невичерпної енергії, щастя, сімейного благополуччя! Нехай старання і труди Ваші будуть тільки в радість, а доля – в усьому прихильною до Вас! Долайте і надалі непізнані грані, бо в них – головна ціль життя! Бог у поміч на многая і благая літ!

Співробітники Інституту електронної фізики



Премія Верховної Ради України молодим ученим

Колектив Інституту електронної фізики НАН України щиро вітає голову Ради молодих вчених Інституту, молодшого наукового співробітника відділу електронних процесів і елементарних взаємодій, кандидата фізико-математичних наук РОМАН Вікторію з високою нагородою – присудженням їй Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2019 р.

Бажаємо Вікторії нових творчих звершень і злетів, не зупинятися на досягнутому та здобувати відзнаки за нові наукові досягнення!

Колектив Інституту електронної фізики



Гайсаку 75



Перемога в конкурсі НФДУ

Наукова рада Національного фонду досліджень України на своєму засіданні 16-17 вересня 2020 року прийняла рішення про затвердження результатів конкурсу "Наука для безпеки людини та суспільства".

Вітаємо наукову групу д.ф.-м.н. Снігурського О.В., д.ф.-м.н. Ремету Є.Ю., к.х.н. Романову Л.Г. та к.ф.-м.н. Вукстича В.С. з Інституту електронної фізики із перемогою в конкурсі НФДУ.

Бажаємо нашим науковцям подальшої плідної праці та високих результатів у проєкті "Вплив іонізуючого випромінювання на структуру молекул амінокислот."

Колектив Інституту електронної фізики НАН України глибоко сумує з приводу важкої втрати – смерті видатного всесвітньовідомого вченого в галузі атомної фізики, фізики електронних зіткнень, Почесного громадянина міста Ужгород, почесного директора Інституту, академіка НАН України

ШПЕНИКА ОТТО БАРТОЛОМІЙОВИЧА

Відійшла у вічність Велика Людина, життя якої було до останку віддане служінню науці, розвитку і становленню нових наукових напрямів, яка всім своїм життям довела, що «без освіти немає науки, а без науки – освіти», бо всі свої знання та набутий досвід віддавала учням: від студентської молоді до відомих вчених. Все життя Отто Бартоломійович ніс горде звання Вченого, був взірцем інтелігентності, інтелектуальності, етики, честі і відповідальності. Він був гордістю Закарпаття, першим закарпатським академіком Національної академії наук України, академіком Угорської академії наук.

Ми ніколи не забудемо про вирішальну роль Отто Бартоломійовича у створенні першого на Закарпатті академічного інституту – Інституту електронної фізики НАН України, який він очолював 25 років, його постійну турботу про співробітників, професійні поради.

Ми назавжди збережемо у наших серцях світлу пам’ять про нашого керівника, Вчителя, чесну порядну Людину з великої літери.

Висловлюємо глибокі співчуття рідним та близьким покійного, всім, хто знав, працював з ним, поважав і любив його.

Вічна і світла пам’ять Великій Людині...

Súlyos veszteség érte az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia (UNTA) Elektronfizikai Kutatóintézetének munkatársait: elhunyt SPENIK Ottó, az atomfizika, az elektronütközések fizikájának világhírű, kiváló tudósa, Ungvár díszpolgára, az intézet tiszteletbeli igazgatója, az MTA külső, az UNTA rendes tagja.

Az örökmezőkre távozott egy Nagy Ember, aki élete végéig a tudományt szolgálta, új irányzatokat jelölt ki a kutatásban és azokat fejlesztette. Egész élete bizonyíték arra, hogy oktatás nélkül nincs tudomány és tudomány nélkül oktatás: tudását és tapasztalatát tanítványainak – egyetemi diákoknak és ismert kutatóknak – adta át.

Soha nem feledjük el döntő szerepét az UNTA Elektronfizikai Kutatóintézetének, Kárpátalja első akadémiai intézetének létrejöttében, melynek 25 éven át vezetője volt. Szintén nem feledjük el állandó gondoskodását a munkatársakról, szakmai tanácsait.

Vezetőnk, Tanítónk emlékét, aki egy nagybetűs, becsületes és rendes ember volt, szívünkben örökké megőrizzük.

Őszinte részvétünk családjának, közeli barátainak és mindazoknak, akik vele együtt dolgoztak, tisztelték és szerették őt. (Letöltés)



Інститут електронної фізики НАН України – статус перевірений часом

21 вересня – важлива дата в житті Інституту електронної фізики НАН України. Це - День його народження, заснування, коли на згадку приходять основні віхи становлення та розвитку нашого Інституту.

Історія Інституту як наукової установи починається з далекого 1969 року, коли було відкрито відділ фотоядерних процесів Інституту ядерних досліджень АН УРСР (першим зав. відділу був професор В.О. Шкода-Ульянов). Невдовзі, у 1970 році було відкрито відділ теорії адронів Інституту теоретичної фізики АН УРСР (першим зав. відділу був професор Ю.М. Ломсадзе).

18 липня 1979 року на базі цих відділів згідно з постановою Президії Академії наук Української РСР № 337 було утворено Ужгородське відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР. Керівником новоствореного відділення було призначено завідувача кафедри квантової електроніки Ужгородського державного університету, професора Запісочного Івана Прохоровича, який заснував і згуртував відому наукову школу з атомної фізики, квантової і фізичної електроніки.

У липні 1981 року вийшла постанова Президії Академії наук Української РСР № 338 від 2 липня 1981 р. «Про розвиток Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР» і у житті відділення відбулися значні зміни. Були створені два нових відділи: відділ електронних процесів та відділ іонних процесів (завідувачі: керівник відділення, професор Запісочний Іван Прохорович та професор Шпеник Отто Бартоломійович). Були проведені конкурси на заміщення вакантних посад наукових працівників, збільшена чисельність штату, забезпечене фінансування відділення. Управлінню капітального будівництва дано доручення про будівництво лабораторного корпусу Ужгородського відділення ІЯД АН УРСР.

У 1983 році створено Ужгородський відділ Спеціального конструкторського бюро з експериментальним виробництвом ІЯД АН УРСР (керівник – кандидат фізико-математичних наук Гоєр Д.Б.).

У 1986 році до Ужгородського відділення ІЯД АН УРСР приєднано Лабораторію монокристалів Мінхімпрому СРСР (керівник – професор Головей М.І.) на правах відділу оптичних матеріалів квантової електроніки.

У 1987 році розпочато будівництво лабораторного корпусу майбутнього Інституту.

В Ужгородському відділенні ІЯД АН УРСР протягом десяти років завдяки виконанню важливих наукових тем одержано нові результати фундаментального та прикладного значення, створено вагомий науковий кадровий потенціал (у т. ч. підготовлено і захищено п’ять докторських та одинадцять кандидатських дисертацій). 21 вересня 1992 р. на його базі створено першу на Закарпатті самостійну академічну установу – Інститут електронної фізики НАН України (Постанова Президії НАН України від 21.09.92 року № 254.). Директором інституту був призначений доктор фізико-математичних наук, професор О.Б. Шпеник, який очолював його протягом 25 років поспіль.

Протягом свого становлення і розвитку Інститут був і залишається єдиним науковим центром в Україні, який займає лідерські позиції з фундаментальних та прикладних досліджень з фізики електронних зіткнень, резонансних і автоіонізаційних явищ в атомних системах та з радіаційної фізики твердого тіла. Виконання досліджень у всіх вказаних напрямах забезпечено наявністю модернізованих діючих експериментальних установок, більшість з яких є оригінальними та унікальними, які забезпечують проведення експериментів на високому науково-методичному рівні. У тому числі: електронний прискорювач мікротрон М-30, який внесено у перелік національного надбання України та Центр колективного користування «Лазерний спектроскопічний комплекс». Аналіз отриманих результатів забезпечували теоретичні дослідження та розрахунки, зокрема з використанням Грід-вузла ІЕФ НАН України.

Результати досліджень співробітників Інституту отримали визнання наукової громадськості України, багатьох зарубіжних установ і вчених та відзначені 4 Державними преміями України у галузі науки і техніки (з атомної фізики; ядерної фізики; хімії, технології і матеріалознавства; наноструктур), 4 преміями НАН України імені видатних учених (К.Д. Синельникова (1994 р.), В.Є. Лашкарьова (2001 р.), І. Пулюя (2002 р. та 2011 р.) та премією НАН України для молодих вчених (2019 рік).

Одним із основних стратегічних завдань Інституту була активізація міжнародної співпраці, що передбачає участь у спільних грантах, підвищення ефективності наукової діяльності за рахунок впровадження передового світового досвіду. Впродовж всіх років становлення Інституту науковці окрім вітчизняних (зокрема, Державного фонду фундаментальних досліджень Міністерства освіти і науки України, Національного фонду досліджень України) отримували гранти Міжнародного фонду «Відродження» (фонд Дж. Сороса), Міжнародної асоціації для підтримки співробітництва з ученими незалежних держав колишнього Радянського Союзу (INTAS), Фонду громадських досліджень і розвитку США (CRDF), престижні гранти Українського науково технологічного центру (УНТЦ), спільних українсько-білоруських, українсько-литовських, українсько-російських, українсько-словацьких і українсько-угорських наукових програм, гранти для молодих учених НАН України.

Інститут був ініціатором і організатором багатьох міжнародних наукових форумів. Зокрема, став організатором Міжнародної конференції «The Centenary of Electron» (EL-100), присвяченої 100-річчю відкриття електрона, яка була єдиною у світі, присвяченою цій знаменній події. У 2000 році інститут ініціював і започаткував Міжнародну конференцію «Елементарні процеси в атомних системах» (CEPAS), яка стала проводитись кожні три роки і вже відбулася успішно у Польщі, Угорщині, Румунії, Сербії та Словаччині. З 2001 року на базі Інституту регулярно проводяться міжнародні конференції молодих учених і аспірантів «ІЕФ», які викликають жвавий інтерес у наукової молоді різних установ НАН України та зарубіжжя. В організації цих конференцій активну участь беруть молоді науковці під егідою Ради молодих вчених.

І це лише дуже неповний перелік досягнень колективу Інституту. На превеликий жаль у цей святковий день слід зауважити, що вагомі фундаментальні та прикладні результати отримано в умовах значного недофінансування потреб Інституту в частині коштів, необхідних для виплати заробітної плати штатним працівникам (~55% базового фінансування), і практично повної відсутності коштів для модернізації обладнання і придбання матеріалів та на утримання інфраструктури. Отож найбільшим досягненням Інституту у такі нелегкі для української науки часи є збереження його інтелектуального потенціалу – висококваліфікованих кадрів, здатних успішно вирішувати поставлені перед ним завдання. Саме їх ми сьогодні вітаємо і зичимо творчих успіхів, оптимізму і віри, що у науки є майбутнє в Україні.



Пішов із життя Віктор Бар’яхтар

25 серпня, на 91 році відійшов у вічність відомий вчений у галузі фізики магнітних явищ, статистичної фізики, фізики твердого тіла і фізики нелінійних явищ, організатор науки, заслужений діяч науки і техніки УРСР, Герой України, академік НАН України Віктор Бар’яхтар.

Це була надзвичайно щира та віддана справі Людина, лауреат Міжнародної премії ім. М.М. Боголюбова Об’єднаного інституту ядерних досліджень (Дубна, Росія), премії ім. Л.Д. Ландау італійського фізичного товариства, премії Міжнародної федерації вчених і Наукового католицького фонду Святого Валентина (Італія). Римський папа Іоанн Павло Другий нагородив його своїм пам’ятним знаком за роботи з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, він має Диплом ООН за вагомий особистий внесок у виконанні міжнародних Чорнобильських програм. Йому тричі в 1972, 1986 та 1999 рр. присуджували Державні премії України у галузі науки та техніки. В.Г. Бар’яхтар – лауреат премій ім. К.Д. Синельнікова, ім. Н.М. Крилова, ім. М.М. Боголюбова та ім. С.І. Пекаря НАН України. Віктор Григорович нагороджений орденом Трудового Червоного прапора, орденом Леніна, орденом Ярослава Мудрого V ступеня, Золотою медаллю ім. В.І. Вернадського НАН України, Золотою медаллю ім. К.Д. Ушинського НАПН України та є повним кавалером ордена «За заслуги». Він – один із засновників і перший президент Українського фізичного товариства. У 2003 р. Віктор Григорович Бар’яхтар обраний почесним членом Європейського фізичного товариства.

Світла пам’ять про академіка НАН України Віктора Григоровича Бар’яхтара збережеться в серцях всіх, хто його знав.

Весь життєвий шлях та досягнення видатного науковця можна знайти у статтях його колег та друзів "ВІКТОРІЇ ВІКТОРА ГРИГОРОВИЧА" та "БЕЗМЕЖНА ЛЮБОВ ДО ФІЗИКИ".

Вічна пам’ять.



Прощання з Борисом Патоном

"19 серпня 2020 р. пішов з життя видатний український вчений, Президент Національної академії наук України, головний редактор журналу «Вісник НАН України» академік НАН України Борис Євгенович Патон. Легендарна особистість, ровесник Академії, яка, без перебільшення, була всім його життям, мудра, небайдужа, чуйна і глибоко інтелігентна людина, вчений зі світовою славою, талановитий керівник і організатор науки, одне з облич України, за якими нас впізнають у світі, — Борис Євгенович уособлював цілу епоху української науки. Світла пам’ять…" - анотація статті "ПРОЩАННЯ З АКАДЕМІКОМ БОРИСОМ ЄВГЕНОВИЧЕМ ПАТОНОМ"

Прощання з легендарним вченим, Героєм України, незмінним президентом Національної академії наук України Борисом Євгеновичем Патоном відбулося в клубі Кабінету Міністрів України 22 серпня. Поховали видатного вченого на Байковому кладовищі у місті Київ.

Більше фото із репортажу за посиланням


19 серпня 2020 року - не стало Людини-легенди.

Колектив Інституту електронної фізики НАН України з глибоким сумом сприйняв звістку про смерть Бориса Євгеновича Патона, видатного вченого, символа української науки, Героя України, багаторічного незмінного президента Національної академії наук України.

Світ втратив великого Вченого. Українська наука понесла непоправну втрату. У потойбічний світ відійшла Людина-легенда, з іменем якої пов’язано становлення та розвиток української і світової науки. Його геніальні ідеї та науковий спадок будуть надихати ще не одне покоління вчених, а його творчий дух буде жити вічно.

Світла пам’ять про Бориса Євгеновича назавжди збережеться у наших серцях. Ми поділяємо почуття скорботи з його близькими і рідними, з усіма співробітниками НАН України.

Вічна пам’ять.


Найкраща презентація конференції VII TREICEP 2020

Попри складнощі епідеміологічної ситуації у світі, співпраця науковців аж ніяк не припиняється, а навпаки – набуває все більш плідного і якісного наукового діалогу. 10-13 серпня 2020 р. в онлайн форматі проходила VII TREICEP Міжнародна конференція з радіоекології, цьогоріч у м. Веспрем (Угорщина). Конференцію було присвячено дослідженню природної радіоактивності та її впливу на навколишнє серевище.

У конференції взяли участь провідні наукові центри України, Угорщини, Австрії, Японії, Польщі, Індії, Казахстану, Німеччини, Словаччини, Словенії, Ірану, Росії.

Ужгородськими науковцями від Інституту електронної фізики було презентовано три доповіді, серед яких організаторами було відмічено як одну з кращих на конференції – презентацію Оксани Поп. Доповідь була присвячена знаходженню та дослідженню стандартної множини нуклідів для природних рядів 232Th, 235,238U, які застосовуються для задач ядерного датування геологічних об’єктів, історичних артефактів та радіоекології. Приємно, що молодь НАН України, як і завжди тримає високу планку професіоналізму, актуальності досліджень, яку високо оцінюють на міжнародному світовому рівні.

У підсумку конференції було відзначено високий рівень дискусій та пріоритетну важливість обміну досвідом.

Наталія Сватюк


З Днем НАРОДЖЕННЯ!!!

26 липня 2020 року святкує свій Ювілей старший науковий співробітник Відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики Олег Олександрович Парлаг.

У цей передсвятковий час колеги інституту раді вітати Вас із ювілеєм та хочуть висловловити Вам свої щирі побажання.

Не викликає жодних сумнівів, що Ви змогли реалізуватись як плідний науковець, педагог, керівник та голова профспілкової організації. На кожній з цих нив у Вас накопичився по-справжньому вражаючий перелік здобутків, якими можна і навіть потрібно пишатись. За Вашими плечима – багаторічний досвід і визнання. Професіоналізм, талант, безмежна відданість справі, працьовитість і наполегливість у досягненні поставлених цілей дали Вам змогу досягти значних успіхів у професійній та науковій діяльності, здобути шану та повагу серед колег та студентства.

Нехай кожен день додає Вам життєвих сил, оптимізму та наснаги для реалізації найсміливіших планів і задумів, а добре здоров’я та гарний настрій сприятимуть подальшій успішній праці та блискучим науковим здобуткам! Земних Вам щедрот та прихильності долі, розуміння і підтримки з боку рідних, друзів та колег!

Співробітники Інституту електронної фізики



До Ювілею Олега Парлага💐

Парлаг Олег Олександрович - кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України, член закордонної колегії Академії наук Угорщини.

Народився 26 липня 1960 року в м. Ужгород, у відомій інтелігентній сім’ї, батько Парлаг Олександр Михайлович, - декан фізичного факультету та завідувач кафедри ядерної фізики Ужгородського державного університету (УжДУ), мати – Марія Федорівна, лікар-офтальмолог поліклініки Ужгородської міської дитячої лікарні. Ця родина Парлагів продовжила освітянські традиції своєї фамілії, дід та бабуся ювіляра залишили про себе славу доброзичливих, шановних вчителів у с. Лохово, Мукачівського р-ну, де працювали із повоєнних років. Молоді роки ювіляра пройшли в Ужгороді. Він успішно закінчив середню школу №3 в м. Ужгород (1968-1978 рр.), де в нього почала формувалася тяга до природничих наук, а в 1978 р. успішно склав іспити на фізичний факультет УжДУ. Навчання на фізичному факультеті УжДУ (1978-1983 рр.) повністю сформували О.О. Парлага як фізика-дослідника, а по сімейних традиціях він пройшов повний курс спеціалізації на кафедрі ядерної фізики, де активно залучався до студентської наукової діяльності. В ті часи професія фізика-ядерника була дуже престижною, створювався ядерний оборонний щит країни, інтенсивно розбудовувалася мережа атомних електростанцій, свої перші успіхи здобувала ядерна медицина. Лише обмежене число вузів як України, так і загалом тодішнього СРСР мали кваліфіковані кадри та матеріальну базу на основі ядерно-фізичних установок для підготовки спеціалістів цього профілю. Попри високі навантаження та вимоги до якості підготовки студентів-ядерників, О.О. Парлаг в 1983 р. закінчує університет із червоним дипломом і визначає свій майбутній професійний статус – дослідник, фізик-ядерник.

До цього часу, зусиллями фундатора ядерної фізики, професора В.О. Шкоди-Ульянова (1927-1975 рр.) на Закарпатті були створені основи нового академічного підрозділу цієї науки, який потім отримав назву Відділ фотоядерних процесів (ВФЯП). Нові можливості досліджень були пов’язані із введенням в дію більш потужної ядерно-фізичної установки – електронного прискорювача мікротрона М-30, для якої урядовою Постановою було виділено земельну ділянку площею у понад 3 га та побудовано окреме приміщення. Працювати в складі такого колективу було престижно і давало великі можливості для наукових досліджень. Тому, не вагаючись, Олег Олександрович пропонує себе для роботи у ВФЯП, де він і був зарахований як дослідник з 1 листопада 1983 р. Його трудова книжка містить всього 2-а записи, - навчання в університеті та робота у ВФЯП, який тоді нараховував понад 40 чоловік! Різними були і тематики досліджень молодого науковця, вони відображали етапи розвитку наукових досліджень ВФЯП, зокрема, експериментів на мікротроні М-30. А ці можливості для Олега Олександровича були значними, враховуючи, що М-30 здатний генерувати потужні пучки електронів в діапазоні енергій 1-30 МеВ, які можна конвертувати у гальмівне випромінювання (аналог рентгенівського випромінювання із більшою енергією), або ж у пучки фотонейтронів із заданим енергетичним спектром. При цьому для ужгородських ядерників, серед яких і Олег Олександрович, стають можливими дослідження, що стосуються основ ядерної фізики – процесів збудження та поділу атомних ядер, особливо, важких, які отримали назву актинідних.

В цьому ряду є також вивчення фізики нейтронів частинок, що супроводжують поділ важких ядер і є основою сучасної ядерної енергетики. За короткий час молодий науковець досконало освоює методики ядерної спектрометрії, приймає участь у прикладних дослідженнях, які проводяться у відділі: по активаційному аналізі, або встановленню хімічного та ізотопного складу речовини за допомогою гальмівного чи нейтронного випромінювання мікротрона М-30, роботах з радіаційної фізики твердого тіла. Олег Олександрович приймає участь у підготовці складних ядерних експериментів, стає класним спеціалістом із ядерної електроніки. Він є учасником унікального циклу досліджень із фізики запізнюючих нейтронів, проведеного на ядрах ізотопів урану, плутонію, нептунію та торію, результати якого вивели Ужгород у число провідних ядерних центрів світу. Особлива увага молодого дослідника зосереджується на вивченні та систематизації уламків поділу атомних ядер, розділу фізики, що пояснює хімічний та ізотопний склад Землі та космічних тіл, що утворився якраз в результаті поділу обмеженого числа важких ядер. В подальшому ця тематика зайняла особливе місце у науковій діяльності О.О. Парлага, він розширює коло своїх експериментів на циклотроні У-120 Інституту ядерних досліджень у м. Києві, де йому пропонують аспірантуру для проведення досліджень уламків поділу ядер під керівництвом науковців світового рівня професорів Заіки М.І. та Кібкало Ю.В.. Роки інтенсивної роботи в двох академічних ядерних підрозділах (Ужгород, Київ) принесли свої результати: у 1993 році в Інституті ядерних досліджень НАН України (м. Київ) О.О. Парлаг успішно захистив кандидатську дисертацію зі спеціальності “01.04.16 – фізика атомного ядра і елементарних частинок” на тему “Вплив енергії збудження та кутового моменту на деякі характеристики процесу поділу актинідних ядер при невисоких енергіях збудження”. Зауважу, що результати, отримані в ті роки широко цитуються науковцями і до тепер, вони занесені у світові бази ядерно-фізичних констант. Така ж доля результатів ядерно-фізичних досліджень, які були отримані ювіляром і в послідуючі роки. А їх багато: встановлення особливостей поділу ядер торію, америцію, нептунію та урану на мікротроні М-30. Цікавим та піонерським є комплекс досліджень, проведених О.О. Парлагом щодо систематизації нейтронної активності уламків важких ядер.

Результати досліджень ювіляра були впроваджені в ряді господарських договорів для створення реакторів підкритичної збірки, де він був відповідальним виконавцем. У 2003 році брав участь у курсах Міжнародного агентства з атомної енергії “Ядерні дані для науки і техніки: аналіз матеріалів”, які відбулися у Трієсті, Італія.

Олег Олександрович відомий своїми дослідженнями в галузі ядерної медицини радіаційної імунології, ефективної для лікування СНІДу, напрацювання медичних ізотопів, в тому числі для ПЕТ- томографії, дослідженнями ізотопного складу плаценти людини. Він є членом товариства ядерної медицини. О.О. Парлаг один із перших започаткував радіоекологічні дослідження водних ресурсів та ґрунтів гірських територій Закарпаття, руд та відходів виробництва Мужіївського родовища. В 2014-2015 рр. його було номіновано у склад колективу, висунутого на Державна премія України в галузі науки і техніки за цикл робіт “Радіоекологічний та радіобіологічний моніторинг на основі нових інструментальних методів ядерної спектроскопії”. Результати свої досліджень Олег Олександрович представив на міжнародних конференціях у Болгарії, Словаччині, Чехії, Угорщині, Дубні (ОІЯД).

Займається винахідницькою діяльністю по оптимізації експериментальних досліджень на мікротроні М-30. Має 8 патентів на корисні моделі, які пройшли дослідну перевірку та впроваджені у провідному ядерному центрі країни – Харківському фізико-технічному інституті НАН України (м. Харків). Враховуючи високі заслуги і вагомий внесок у співробітництва із угорськими колегами О.О. Парлаг обраний членом закордонної колегії Академії наук Угорщини. Олег Олександрович активний у суспільній роботі, натепер, він голова профкому Інституту електронної фізики НАН України, вникає у кадрові та виробничі проблеми його співробітників.

По сімейних традиціях Олег Олександрович має дар педагога. З 2007 року він за сумісництвом працює на посаді доцента кафедри теоретичної фізики ДВНЗ „Ужгородський національний університет” і викладає для студентів дисципліни по взаємодії ядерних випромінювань з речовиною, спектрометрії ядерних випромінювань, фізики нейтронів. Вимогливий , але щедрий на допомогу та доброзичливий керівник аспірантів.

Свій ювілей О.О. Парлаг зустрічає в колі люблячої сім’ї, де він турботливий тато до доньки Вікторії, дідусь до внучки Меланії та надійний партнер по життю його дружини Юлі.

Володимир Маслюк.

АСПІРАНТУРА

Інститут електронної фізики НАН України оголошує прийом до аспірантури з галузі знань «10 – Природничі науки» за спеціальністю: 104 – «фізика та астрономія», спеціалізації:
• теоретична фізика;
• фізична електроніка;
• фізика напівпровідників і діелектриків;
• фізика ядра, елементарних частинок і високих енергій.

До аспірантури приймаються особи, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра. Форма навчання – денна. Термін навчання – 4 роки.

Прийом документів здійснюється з 20 серпня по 10 вересня поточного року за адресою:
88017, м. Ужгород, вул. Університетська, 21, к. 310, тел. 64-38-76
(e-mail: nanu.iep@gmail.com, romanova.iep@gmail.com).
Інститут електронної фізики НАН України , 3-й поверх, каб. №310.
з 10:00 до 16:00 (перерва 12:00 до 12:30) з понеділка по четвер.

Вчений секретар.



Пам’ятка щодо поведінки
під час загрози поширення коронавірусної інфекції

Що таке новий коронавірус?

Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям. Серед померлих багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями. Діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші – тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

Найпоширеніши симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках – діарея або кон’юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.

Як довго вірус живе на поверхнях?

За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Як захиститись від нового коронавірусу?

Щоб зробити себе менш вразливим до вірусів завжди дотримуйтесь рекомендацій:

• мийте руки;

• уникайте близьких контактів з хворими;

• збалансовано харчуйтеся;

• пийте достатньо рідини;

• провітрюйте та зволожуйте приміщення;

• ведіть здоровий спосіб життя;

• подбайте про достатню кількість сну;

• не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

Де можна знайти актуальну та достовірну інформацію про новий коронавірус?

Для отримання достовірної інформації радимо обирати лише офіційні джерела. Актуальна інформація про поширення коронавірус 2019-nCoV у світі, поради та профілактичні заходи:

Рекомендації ВООЗ для громадськості та професійної спільноти.

Сторінка Центру громадського здоров’я України.

Офіційний сайт Міністерства охорони здоров’я України.

Заходи профілактики під час карантину, пов’язаного із поширенням вірусної інфекції

• Уникайте місць масового скупчення людей. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.

• Захворіли – залишайтеся вдома. Ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.

• Прикрийте захисною маскою органи дихання – це знизить ймовірність зараження та передачі інфекції іншим. Під час кашлю та чхання інфекція розповсюджується особливо швидко.

• Мийте руки. Руки хворого – джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Мийте руки часто, ретельно, постійно носіть із собою вологі дезінфікуючі гігієнічні серветки.

• Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів і, торкаючись ними обличчя, ви збільшуєте їх шанси потрапити в організм.

• Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома або на роботі.

• Тричі на день провітрюйте приміщення.

• Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

• Гуляти на свіжому повітрі можна скільки завгодно, тримаючи відстань від інших людей. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально.



УВАГА!!!

Шановні колеги!

Рішенням уряду України карантин продовжено до 22 червня 2020 року з деякими послабленнями карантинних обмежень. У відповідності з цим видано новий НАКАЗ по інституту від 22 травня 2020 року №32o та Інструкція з охорони праці під час роботи в умовах карантину.

Додатки:

Постанова Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р.

Щодо послаблення карантинних обмежень.

Порядок здійснення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією.



УВАГА! КАРАНТИН ПРОДОВЖЕНО до 22.05.2020 р.

Шановні колеги!

У зв’язку з продовженням карантину до 22.05.2020 р. новий НАКАЗ по Інституту електронної фізики.

Додатки:

Розпорядження Президії НАН України № 229

Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України

Зміни, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України



УВАГА!!!

Шановні колеги!

Рішенням уряду України карантин продовжено до 11 травня 2020 року. У зв’язку з цим видано НАКАЗ по інституту від 23 квітня 2020 року №26o.

Додатки:

Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України.

Зміни від 22.04.2020


ОГОЛОШЕННЯ ПРО ВІДТЕРМІНУВАННЯ
ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ ІЕФ-2020
"50 РОКІВ АКАДЕМІЧНОЇ НАУКИ НА ЗАКАРПАТТІ"

Шановні колеги!

Інформуємо вас, що у зв`язку з запровадженням режиму надзвичайної ситуації і загальнонаціонального карантину на всій території України та для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, проведення конференції відтерміновано.

Дату проведення конференції буде визначено після поліпшення епідемічної ситуації та відміни тимчасових обмежень на проведення масових заходів.

З огляду на обставини, що склалися, термін подання тез продовжено до 1 липня 2020 року.

Оргкомітет.



Реєстрація експертів НФДУ

Шановні колеги!

Національний фонд досліджень України формує реєстр експертів для проведення наукової та науково-технічної експертизи проєктних пропозицій, що будуть подаватися до Фонду на конкурс проєктів з виконання наукових та науково-технічних досліджень і розробок для отримання грантової підтримки.

У додатку до повідомлення – лист-запрошення із докладною інформацією.

З повагою,
Дирекція Національного фонду досліджень України



УВАГА!!!

З метою належної організації роботи та підтримання порядку, забезпечення особистої безпеки працівників Інституту електронної фізики, інших осіб, які працюють у приміщеннях лабораторного корпусу Інституту, запобігання поширенню коронавірусу COVID-19, недопущення безконтрольного проходу відвідувачами установи в умовах запровадженого протиепідемічного режиму у період з 17 березня до 3 квітня 2020 року в Інституті видано НАКАЗ «Про тимчасову організацію роботи Інституту електронної фізики НАН України на період карантину».

Додатки:

РОЗПОРЯДЖЕННЯ ПРЕЗИДІЇ НАН УКРАЇНИ ВІД 13.03.2020 Р. №162

Лист НАН України «Щодо встановлення дистанційного режиму праці працівникам НАН України»

Документи Президії НАНУ та КМУ

14 березня 2020 року в газеті "Ужгород" №11 вийшло друком привітання молодшому науковому співробітнику відділу фотоядерних процесів ІЕФ НАН України - Оксані Михайлівні Поп. Бажаємо подальших творчих успіхів на науковій ниві!!!


Вітаємо лауреатів
Премії Національної академії наук України
для молодих вчених

Щиро вітаємо молодих науковців із високою нагородою Премією Національної академії наук України для молодих вчених:

Оксану Михайлівну Поп - кандидата фіз.-мат. наук, молодшого наукового співробітника відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України,

Черняка Олександра Миколайовича - кандидата фіз.-мат. наук, провідного інженера Інституту теоретичної фізики ім.М.М. Боголюбова НАН України,

Здоревського Олексія Олександровича - провідного інженера Інституту теоретичної фізики ім.М.М. Боголюбова НАН України.

Робота була відзначена за результати комп`ютерного моделювання просторово-часової еволюції електронних, іонних та ядерних систем. Вітаємо молодих вчених та бажаємо подальших успіхів на науковій ниві!

Колектив ІЕФ НАН України


Державна науково-технічна бібліотека України
запрошує взяти участь у серії вебінарів
присвячених роботі з електронними ресурсами Springer Nature

4 березня, 15:00

Тема: An introduction to Springer Nature content (journals and eBooks) hosted on the Springer Link platform.

Мова проведення: англійська.

Реєстрація: за посиланням.

5 березня, 15:00

Тема: An introduction to Springer Nature content (journals and eBooks) hosted on the Springer Link platform.

Мова проведення: англійська.

Реєстрація: за посиланням.

Після реєстрації Ви отримаєте повідомлення-підтвердження із короткою інструкцією як приєднатися до віртуального семінару.

Вебінари проводитиме Rene Aernouds - менеджер з розвитку компанії Springer Nature.

Тривалість - 1 година.

Участь - безкоштовна!

Якщо у Вас виникнуть запитання - контактна особа: Nataliia Kaliuzhna, natali.kalyuzhna91@gmail.com.


Державна атестація наукових установ НАН України у 2020 р.

Шановні колеги, Міністерство освіти і науки України у 2020 році буде проводити державну атестацію наукових установ НАН України. Державна атестація Інституту електронної фізики НАН України запланована на ІІ півріччя 2020 року. Прохання уважно ознайомитися з документами нижче щодо Державної атестації наукових установ.

Документи:

1. Розпорядження Президії НАН України № 93;

2. Інформація МОН щодо Державної атестації наукових установ;

3. Методика оцінювання ефективності наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності наукової установи.


Relativistic Quantum Mechanics and Field Theory of Arbitrary Spin

Volodimir Simulik

National Academy of Sciences of Ukraine,

Institute of Electron Physics, Uzhgorod, Ukraine

Series: Classical and Quantum Mechanics

Foundations of the relativistic quantum mechanics and field theory of arbitrary spin are presented. New relativistic wave equations without redundant components for the particle-antiparticle doublets of arbitrary spin are considered. The comparison with known arbitrary spin equations of Bhabha, Bargman-Wigner and with Pauli-Fierz, Rarita-Schwinger equations (for the spin s=3/2) demonstrates the advantages of the presented approach. The special procedure of synthesis of higher spin relativistic wave equations is suggested. New equations are considered on three levels of (i) relativistic canonical quantum mechanics, (ii) canonical Foldy-Wouthuysen type field theory, and (iii) manifestly covariant field theory. The derivation of field equations based on the start from the relativistic canonical quantum mechanics is given. The corresponding transition operator, which is the extended Foldy-Wouthuysen transformation, is suggested and described. This model of relativistic quantum mechanics is described here on the level of von Neumann’s consideration of non-relativistic case. The Lagrange approach for the spinor field in the Foldy-Wouthuysen representation is analyzed.

The proof of the Fermi-Bose duality property of a few main equations of field theory, which before were known to have only single Fermi (or single Bose) property, is given. Hidden Bose properties (symmetry, solutions, and conservation laws) of the Dirac equation are proved. Both cases of non-zero and zero mass are considered. New useful mathematical objects, which are the pure matrix representations of the 64-dimensional Clifford and 28-dimensional SO(8) algebras over the field of real numbers, are put into consideration. The application of such algebras to the Dirac and Dirac-like equations properties analysis is demonstrated. Fermi and Bose SO(4) symmetries of the relativistic hydrogen atom are found.

Більш детально за посиланням.


Проєкт - громадське обговорення

Новий Проєкт порядку присудження наукових ступенів докторів і кандитатів (докторів філософії) наук. Він висунутий на громадське обговорення до 6 березня.

Більш детально в ПРОЄКТІ


ОЦІНЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ІЕФ НАН УКРАЇНИ

1 жовтня 2019 року на виконання розпоряджень Президії Національної академії наук України від 13.11.2018 р. № 633 «Про оцінювання діяльності наукових установ НАН України у 2019 році» та від 26.04.2019 р. № 278 «Про внесення змін до розпорядження Президії НАН України від 13.11.2018 р. № 278 експертною комісією (далі – ЕК) проведено оцінювання ефективності діяльності Інституту електронної фізики НАН України за період 2014–2018 рр. ЕК, яка затверджена рішенням Постійної комісії за науковими напрямами (ПКНН) при Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України (протокол № 18/2019 від 22.05.2019 р.), працювала у складі:

голова комісії

Мриглод Ігор Миронович, академік НАН України, доктор фіз.-мат. наук, професор, директор Інституту фізики конденсованих систем НАН України.

члени комісії

Височанський Юліан Миронович, член-кореспондент НАН України, доктор фіз.-мат. наук, професор, директор НДІ фізики і хімії твердого тіла, завідувач кафедри фізики напівпровідників ДВНЗ «Ужгородський національний університет»;

Дикий Микола Петрович, доктор фіз.-мат. наук, с.н.с., завідувач відділу ядерної фізики Інституту фізики високих енергій і ядерної фізики ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України;

Каденко Ігор Миколайович, доктор фіз.-мат. наук, професор, завідувач кафедри ядерної фізики Київського національного університету імені Тараса Шевченка;

Кладько Василь Петрович, член-кореспондент НАН України, доктор фіз.-мат. наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України;

Негрійко Анатолій Михайлович, член-кореспондент НАН України, доктор фіз.-мат. наук, с.н.с., завідувач відділу лазерної спектроскопії Інституту фізики НАН України;

Kopcansky Peter, Doctor of Science, Prof., Director of Institute of Experimental Physics of Slovak Academy of Sciences.

До роботи комісії в якості запрошених осіб (з правом дорадчого голосу) були залучені:

Студеняк Ігор Петрович, доктор фіз.-мат. наук, професор, проректор з наукової роботи ДВНЗ «Ужгородський національний університет», м. Ужгород;

Лазур Володимир Юрійович, доктор фіз.-мат. наук, професор, декан фізичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», м. Ужгород;

Сембер Степан Васильович, кандидат економічних наук, доцент, директор Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України, м. Ужгород, член виконкому Ужгородської міськради.

Постійна комісія НАН України з оцінювання ефективності діяльності установ НАН України здійснила неупереджений та об’єктивний розгляд висновку, підготовленого Постійною комісією за науковими напрямами при Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України.

За результатами розгляду вирішено віднести Інститут електронної фізики НАН України до категорії «А» – установа, що займає лідируючі позиції за багатьма науковими напрямами, має вагомі наукові та практичні результати своєї діяльності, визнані на найвищому національному і міжнародному рівні, має високий науковий потенціал та ефективно його використовує, винятковий вплив на науково-технічний та соціальний розвиток, інтегрована у світовий науковий простір).

Віднести такі підрозділи Інституту електронної фізики НАН України до категорії «А»:

· Відділ квантової та плазмової електроніки;

· Відділ електронних процесів і елементарних взаємодій;

· Відділ матеріалів функціональної електроніки;

· Відділ фотоядерних процесів.

Рішення затверджено постановою Президії НАН України від 29.01.2020 № 37.


Петиція «Про працю» № 2708

Шановні колеги!

Центральний комітет профспілки просить оперативно підтримати петицію з вимогою не розглядати законопроект «Про працю» № 2708, яка розміщена на сайті Верховної Ради України в розділі «Електронні петиції» (14 січня 2020 р.), оскільки він порушує конституційні права громадян та позбавляє їх соціальних гарантій і захисту.

Адреса петиції: https://itd.rada.gov.ua/services/Petition/Index/7274 .

Сподіваємось на активну участь у голосуванні членів нашої профспілки.

Більш детально в Документі "Про підписання петиції" та Покроковій інструкції голосування за петицію.


Вибори нового складу Президії НАН України

29 січня 2020 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Бориса Патона відбулося чергове засідання Президії НАН України, на якому було розглянуто питання проведення сесії Загальних зборів НАН України, під час якої будуть підбиті підсумки діяльності Академії за п`ятирічний період та проведені вибори нового складу Президії НАН України. Цього року вибори Президента та членів Президії НАН України проводитимуться за новою редакцією Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та новим Статутом Академії, який було прийнято у 2016 році. Тому цей процес буде відбуватися з деякими відмінностями від усіх попередніх років.

За результатами обговорення Президія НАН України прийняла проект постанови, у якому, зокрема, визначено строки, найголовніші засади процесу виборів та окремі деталі процедури.

Більш детально в Постанові.


Інститут фізики конденсованих систем

"Дорога тривалістю в півстоліття"

Наприкінці 2019 року з нагоди 50-ліття створення у Львові першого на Західній Україні академічного підрозділу в галузі теоретичної фізики – відділу статистичної теорії конденсованих систем Інституту теоретичної фізики АН УРСР (Київ), який згодом розвинувся в Інститут фізики конденсованих систем НАН України, вийшла з друку книга «Інститут фізики конденсованих систем НАН України: дорога тривалістю у півстоліття», відповідальний редактор І.М. Мриглод, Львів, ІФКС НАН України, 2019, 392 с. (ISBN 978-617-7593-24-8).

Більш детально в розділі Бібліотека.



Доступ до SPRINGER NATURE

З 3 січня 2020 року всі наукові установи отримали доступ до Springer Nature – одного з найбільших світових видавців академічних і науково-популярних книг та журналів. Передплату за кошти держбюджету забезпечило Міністерство освіти і науки через Державну науково-технічну бібліотеку.

Вхід до бази даних за даним посиланням.



Конвергенція сонячного суспільства знань

Наприкінці 2019 року вийшла друком монографія "Конвергенція сонячного суспільства знань: креативна освіта і цивілізаційний розвиток" автора Біленчука П.Д. У монографії вперше у вітчизняній правничій, педагогічній та психофізіологонейробіонічних науках комплексно досліджується феномен конвергенції сонячного суспільства знань початку XXI ст. як визначального фактору сучасного цивілізаційного розвитку. В контексті реалізації Глобальних цілей сталого розвитку світу, революційних змін у галузі креативних освітніх технологій, стрімкої диджиталізації, розвитку глобальної мережі інтернет, соціальних медіа, мобільної телефонії тощо висвітлюється роль стратегії, тактики і мистецтва новітньої індустрії суспільства знань в епоху глобальної комунікації. Аналізуються стан і тенденції якісного освітнього та наукового забезпечення сталого розвитку цивілізації в новому тисячолітті. Для освітян, науковців, філософів, правників, соціологів, педагогів, психологів, безпекознавців, кібернетиків, студентів, аспірантів і докторантів, а також усіх, хто цікавиться ноозасобами критичного мислення, методами спеціального аналізу і освітніми Грід- і Блокчейн технологіями ситуаційного управління реагування на кризові ситуації.

Одним із розділів монографії є "Пріорітетні напрями забезпечення екологічної безпеки, кібербезпеки і ядерної безпеки: поглиблення наукових зв`язків між Київським університетом права НАН України та Інститутом електронної фізики НАН України". Враховуючи наявний правовий, науково-технічний та кадровий потенціал КУП НАН України і Інституту електронної фізики НАН України така співпраця може стати освітньою площадкою для підготовки та перепідготовки персоналу АЕС в питаннях поводження із джерелами іонізуючого випромінювання, а також правових питаннях, що стосуються сучасних аспектів ядерного законодавства, ядерного регулювання, транскордонного співробітництва з цих питань та забезпечення екологічної безпеки на західному кордоні України.

Більш детально зі змістом монографії можна ознайомитися за даним посиланням.



Жінка у науці: до ювілею Анни Гомонай

Що значить бути справжньою жінкою? Це вміти нарoджувати дітей і правильно виховувати їх? Або це значить бути м’якою, ніжною, розуміючою? Або може бути здатною смачно нагодувати коханого і створювати затишок в домі? Неможливо бути одногранною… жінки вміють багато чого суміщати, але де ж ця межа, що повинна вмістити в собі справжня жінка?

Обмеження зовсім не має! Є приклади жінок, які вміють все, є першими й найкращими у всьому. Однією з таких є Анна Миколаївна Гомонай – директорка Інституту електронної фізики НАН України. Вона не тільки єдина серед жінок фізиків, яка є керівником установи, вона людина, що вмістила в собі багатогранність справжньої, сильної та водночас чуйної жінки.

Шлях у науку в Анни Миколаївни почався ще у вересні 1966 року. Їй на той момент ще не було 7-ми років, але в школу вона дуже хотіла. Батько взяв її за руку і привів до початкової школи, щоб все таки спробувати. Після короткої співбесіди директорка з радістю прийняла її, так як обдарована маленька Аня вже тоді вільно читала й писала українською та російською мовами.

В шкільні роки вона була старостою, членом міського піонерського штабу, секретарем комсомольської організації класу і завжди вчилась на відмінно. З шостого по десятий клас вона була капітаном баскетбольної і волейбольної команд, які неодноразово були переможцями спортивних змагань між школами міста. З восьмого класу вона була членом міської баскетбольної команди при Ужгородській ДЮСШ.

У 1976 році тоді ще Анна Кузьма поступила на фізичний факультет Ужгородського державного університету, де уже з третього курсу навчання активно працювала в науковій лабораторії кафедри квантової електроніки, даючи свій посильний внесок у наукові досягнення більш зрілих учених. Незважаючи на велике навантаження, вона продовжує займатися спортом, виступати на змаганнях з волейболу, захищаючи честь факультету та університету. Веде вона також активне громадське життя як секретар комсомольської організації групи, член комітету комсомолу факультету. Організовує вечори відпочинку, День Архімеда, екскурсії та походи.

У червні 1981 року закінчує фізичний факультет, отримавши диплом з відзнакою. Успішно склавши вступні іспити у грудні 1981 року Анна Гомонай стає аспіранткою очної аспірантури на кафедрі квантової електроніки Ужгородського держуніверситету. Проводить наукові дослідження за темою кандидатської дисертації під керівництвом відомого вченого професора Запісочного І.П.

На цей час вона вже одружена (у травні 1981 р.). Її чоловік – Гомонай Олександр Ілліч, був її однокурсником, а отже однодумцем. Слід зауважити, що знання і наполегливість у навчанні та науці дозволили обом потрапити у колектив, який протягом десятиліть під керівництвом І.П.Запісочного працював з вражаючою віддачею і неймовірними результатами. У 1986 році вона до строку закінчення аспірантури успішно захищає дисертацію і їй присуджують ступінь кандидата фізико-математичних наук. З квітня 1986 року вона працює молодшим науковим співробітником Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР, з 1992 року – науковим співробітником Інституту електронної фізики Національної академії наук України, а з 1994 року – старшим науковим співробітником цього Інституту.

Як і в шкільні та студентські роки вона активна і в громадському житті. Була секретарем комсомольської організації Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР, секретарем профкому, а згодом головою профспілкової організації Інституту електронної фізики НАН України, членом Центрального комітету Профспілки працівників НАН України. В цей же час, вона народжує двох чудових донечок – Руслану та Наталку, яких разом із чоловіком виховує у любові та ніжності. Вміло суміщаючи обов’язки дружини, мами та науковця, Анна Миколаївна захоплює людей подивом, так як ніколи не жаліючись встигає завжди і всюди.

Важкі роки цілоденних експериментів, недоспані ночі, проведені в лабораторії приносять свої плоди. У 2015 році Анна Гомонай стає доктором фізико-математичних наук, тріумфально захищаючи свою докторську дисертацію "Резонансні та автоіонізаційні явища у процесах зіткнень електронів з іонами металів", маючи при цьому більше 100 друкованих праць та 1 патент України на винахід. Така відданість роботі не залишається непоміченою. За ці роки вона неодноразово нагороджується різними відзнаками - Ювілейною медаллю "80 років НАН України" (1998 р.), Почесною грамотою управління освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації (2002 р., 2007 р.), Почесною грамотою Президії НАН України та ЦК профспілки працівників НАН України (2012 р.) та стає лауреатом премії НАН України імені І. Пулюя у галузі прикладної фізики (2012 р.). У квітні 2017 року її обрано директором Інституту електронної фізики НАН України, яким вона успішно керує і сьогодні.

21 грудня 2019 року Анні Миколаївні Гомонай виповнюється 60 років, для когось це багато, для неї думаю зовсім мало. Неймовірний ентузіазм і жага до життя цієї жінки роблять її молодою дівчиною, в якої ще багато чого видатного попереду. І це не тільки виховання її внучат, найбільшого скарбу в житті бабусі Ані, а й неймовірні винаходи та експериментальні результати світового значення. На завершення хочеться сказати - талант, інтелект, думка рухає вперед, тому жінка в науці є величною і викликає захоплення, а вишуканий жіночий розум дає можливість відкривати неперевершені грані. Майбутнє за вашим інтелектом і можливостями, ми віримо у Вас, Анно Миколаївно!


Акція протесту

14 листопада 2019 року відбулась акція протесту, організована профспілкою працівників НАН України, до якої також долучились представники Національних галузевих академій наук - педагогічної, медичної і аграрної. Більш детальна інформація - за даним посиланням.


Бази даних Scopus та WoS

З 18 вересня отримано доступ до міжнародних наукометричних реферативних електронних баз даних Web of Science та Scopus. Доступ можливий тільки з мережі корпусу №1 на Університетській, 21. (ІР адреси 194.44.216.17/29).

Вхід за даними посиланнями - Web of Science та Scopus

Адміністрація


Електронний архів наукових публікацій American Physical Society

Шановні колеги!

В рамках програми НАН України щодо централізованого доступу до Бази даних EBSCO наш Інститут з 1 травня 2019 по 31 грудня 2019 року підключено до Поточного електронного архіву наукових публікацій American Physical Society. Точка входу у пошукову систему - Вхід до БД EBSCO.

Доступ можливий тільки з мережі корпусу №1 на Університетській, 21. (ІР адреси 194.44.216.17/29). Система НЕ ПОВИННА ЗАПИТУВАТИ ІДЕНТИФІКАТОРА та ПАРОЛЮ при запиті повного тексту публікації. У випадку запиту прохання звертатися на електронну адресу - informatio.consortium@gmail.com.

Інформація про ресурси: http://www.informatio-ua.com/aps (українською мовою) та https://journals.aps.org/about (англійською мовою).

Нагадуємо, що Користувачі повинні дотримуватися правил Ліцензії, яка передбачає можливість використання повних текстів публікацій лише для наукових цілей і не передбачає комерційне використання отриманих матеріалів, будь-яке оприлюднення матеріалів шляхом публікацій на веб-сайтах, включення до інформаційних масивів БД, або розповсюдження через автоматизовані системи розсилки електронної пошти. Слід уникати також масового вивантаження статей, в тому числі з використанням систем автоматизації. У випадку зафіксованих порушень Провайдер, крім дій юридичного порядку, залишає за собою право припинення доступу до ресурсу для Установи- передплатника.

Користуйтеся можливістю отримати повнотекстові версії публікацій в журналах Американського фізичного товариства!

21-24 травня 2019 року в Інституті електронної фізики НАН України відбулася Міжнародна конференція молодих вчених та аспірантів «ІЕФ-2019». Для участі в конференції надіслано більше 90 заявок від понад 280 співавторів. У конференції взяли участь молоді вчені – представники академічних установ, закладів вищої освіти та науково-промислових організацій з усіх регіонів України (Києва, Харкова, Львова, Сум, Ужгорода, Берегова), а також наукових установ та університетів Праги (Чеська Республіка), Братіслави (Словаччина), Дебрецена (Угорщина), Юліха (Німеччина), Трієста (Італія), Чанчунь (Китай), Більбао (Іспанія), Таллахассі (США), Орсе (Франція), Варшава (Польща) та Вільнюса (Литва).

Доповіді, представлені на конференції, охопили широкий спектр сучасних напрямів досліджень у галузі фізики електронних і атомних зіткнень; елементарних процесів та фізики явищ у лазерах і низькотемпературній плазмі; спектроскопії атомів, молекул, кристалів і невпорядкованих систем; технології одержання, властивостей та застосування матеріалів функціональної електроніки; ядерної фізики, взаємодії заряджених частинок з речовиною, теоретичної фізики, нанотехнології.

У рамках зібрання було проведено майстер-класи для молодих вчених, на яких були виголошені лекції провідних вчених як вітчизняних, так і зарубіжних, а також представників науково-промислогвого бізнесу з Києва, Харкова, Ужгорода та Праги (Чеська Республіка).

У підсумках заходу відзначено його високий науковий, методичний і організаційний рівень, обговорено та ухвалено рішення конференції, нагороджено авторів найкращих доповідей і найкращих доповідачів серед молодих учених, урочисто вручено дипломи, призи та сертифікати.

Коноваленко Олександр Олександрович — український вчений в галузі астрофізики і радіоастрономії, заступник директора з наукової роботи Радіоастрономічного інституту НАН України, доктор фіз.-мат. наук, академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки України.

Хватіл Давид – чеський науковець в галузі експериментальної фізики, ядерної фізики та фізики прискорювачів, керівник лабораторії Мікротрон Інституту ядерної фізики Чеської академії наук.

Трофименко Сергій – молодий науковець ННЦ «Харківського фізико-технічного інституту», який був нагороджений дипломом І ступеню за найкращу доповідь на конференції «ІЕФ-2019».

Жваве обговорення молодими науковцями сучасних проблем науки і техніки під час перерви.

З ДНЕМ НАУКИ!

Шановні колеги!

Щиро вітаю співробітників інституту – всіх, хто робить внесок у скарбницю вітчизняної та світової науки з професійним святом – Днем науки!

Розвиток науки – запорука зростання держави, а науковці – це інтелектуальний потенціал нації, її майбутнє. Сьогоднішнє свято є вшануванням людей творчої праці, ентузіастів, які не бояться експериментувати, досліджувати незвідане, є символом духовної свободи та розвитку суспільства.

Дозвольте засвідчити свою повагу до вас усіх та подякувати кожному за працю та наукові досягнення.

Бажаю Вам міцного здоров’я, щастя, радості творчості та подальших успіхів на шляху до нових знань, винаходів, відкриттів!

Директор Інституту електронної фізики

НАН України Г.М. Гомонай

Поглиблення наукових зв`язків між Інститутом електронної фізики НАН України та Київським університетом права НАН України

Інститут електронної фізики НАН України відвідала делегація Київськоого університету права НАН України в складі ректора Ю.Л. Бошицького, декана юридичного факультету Т.Ю. Тарасевич, професора П. Д. Біленчука та голови ради молодих вчених Т.О. Кортукової з метою налагодження творчої співпраці.

Київський університет права НАН України, який створено у 1995 році на базі Інституту держави і права ім. В.М. Корецького Національної академії наук України, є одним з найавторитетніших провідних навчальних закладів України та єдиним у нашій державі закладом освіти, підпорядкованим Національній академії наук України.

Вчені КУП НАН України П.Д. Біленчук, М.І. Малій та Т.В. Обіход проводять спільні дослідження з науковцями відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики, зокрема з завідувачем цього відділу, професором В.Т. Маслюком у галузі кібербезпеки, кібертероризму, кіберзлочинності, ядерної безпеки, ядерної криміналістики і ядерної експертології.

Враховуючи наявний правовий, науково-технічний та кадровий потенціал КУП НАН України і Інституту електронної фізики НАН України така співпраця може стати освітньою площадкою для підготовки та перепідготовки персоналу АЕС в питаннях поводження із джерелами іонізуючого випромінювання, а також правових питаннях, що стосуються сучасних аспектів ядерного законодавства, ядерного регулювання, транскордонного співробітництва з цих питань та забезпечення екологічної безпеки на західному кордоні України.

ОФІЦІЙНА ЦЕРЕМОНІЯ ВРУЧЕННЯ НАГОРОД
ЛАУРЕАТАМ ДЕРЖАВНОЇ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ
В ГАЛУЗІ НАУКИ І ТЕХНІКИ 2017 РОКУ

20 листопада 2018 року відбулася офіційна церемонія вручення нагород лауреатам Державної премії України в галузі науки і техніки 2017 року за участі голови Комітету, президента НАН України Бориса Євгеновича Патона та Міністра освіти і науки України Лілії Михайлівни Гриневич.

Відкрив церемонію голова Комітету, президент Національної академії наук України Борис Євгенович ПАТОН:

"Церемонію вручення завжди відрізняє особлива, урочиста атмосфера. Бо тут ми вшановуємо видатних громадян України, які своєю працею, талантом підносять рідну країну. Кожному поколінню потрібні люди, здатні надихати, задавати орієнтири. Сьогодні вони тут, в цьому залі.

Державна премія України в галузі науки і техніки існує вже майже півстоліття. Протягом цього часу було розглянуто понад 3 тисячі 300 робіт, а отримали премію понад 850 робіт. Наукові колективи, що готували ці роботи, це люди – дослідники, медики, інженери та конструктори, які є найкращими у своїй справі. І сьогодні ще 14 колективів приєдналися до цієї когорти обраних.

Державна премія витримала випробування часом і утвердилась як справді найвища нагорода у науковій сфері.

Ще раз дякую всім Вам за чесне, відповідальне, небайдуже ставлення до своєї справи", – сказав Борис Патон.

З словами привітання виступила Лілія Михайлівна Гриневич.

"Тут немає випадкових людей. З 40 поданих робіт лише 14 були удостоєні премії. Аби відібрати цих 14 робіт було організовано і проведено понад 100 наукових і науково-технічних експертиз. Серед переможців присутні представники як університетської науки, так і академій, тут представлений широкий спектр тем – від медичних до теми, наприклад, ресурсоощадності виробництва текстилю, одягу", – зазначила Міністр під час виступу.

З гордістю відзначаємо, що у числі нагороджених Державну премію України у галузі науки і техніки у 2017 році отримали два наших співробітника – доктори фізико-математичних наук О.В. Гомоннай та Ю.М. Ажнюк разом з колегами з Інституту напівпровідників, Інституту фізичної хімії та Інституту радіофізики і електроніки НАН України як співавтори циклу праць «Фотоніка напівпровідникових та діелектричних наноструктур».

14 липня 2018 року виповнюється 80 років від дня народження відомого українського вченого, провідного спеціаліста в галузі фізики електронних і атомних зіткнень, одного із засновників фізичної школи з атомної фізики на Україні, почесного директора, радника при дирекції Інституту електронної фізики НАН України, доктора фізико-математичних наук, професора, дійсного члена Національної академії наук України, іноземного члена Угорської академії наук Отто Бартоломійовича Шпеника. Він відомий вчений в галузі атомної фізики, наукова діяльність якого пов’язана з вивченням елементарних процесів парних зіткнень електронів і іонів з атомами та молекулами в газовій та конденсованій фазі. Доктор фізико-математичних наук (1975 рік), професор (1982 рік), член-кореспондент НАН України (1997 рік), іноземний член Угорської академії наук (1998 рік), академік НАН України (2006 рік), керівник Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР (1988-1992 рр.), директор Інституту електронної фізики НАН України (1992-2017 рр.), завідувач відділу іонних процесів (1982-2017 рр.), заслужений діяч науки і техніки України (1994 рік), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки України (1995 рік), Соросівський професор (1994 рік), лауреат премії НАН України ім. І. Пулюя (2003 рік), кавалер орденів “За заслуги” ІІІ ступеня (1998 рік), Ярослава Мудрого V ступеня (2004 рік), “За заслуги” ІІ ступеня (2008 рік). Почесний громадянин міста Ужгорода.

Шановний Отто Бартоломійович співробітники Інституту електронної фізики бажають Вам міцного здоров’я, довгих років життя та великого особистого щастя!

Нехай збудуться Ваші бажання та стремління, збережеться все гарне, що є у Вашому житті, та примножаться миттєвості Радості, Любові й Оптимізму. Бажаємо, щоб Удача, Успіх та Натхнення були вірними супутниками у всіх Ваших починаннях, а здоров’я і благополуччя – у повсякденному житті на многая і благая Літ!

ВІТАЄМО ЛАУРЕАТІВ ДЕРЖАВНОЇ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ
В ГАЛУЗІ НАУКИ І ТЕХНІКИ 2017 РОКУ
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №138/2018
– за роботу "Фотоніка напівпровідникових
та діелектричних наноструктур":


КУЧМІЯ Степана Ярославовича – члена-кореспондента Національної академії наук України, завідувача відділу Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України;

СТРОЮКА Олександра Леонідовича – доктора хімічних наук, завідувача лабораторії Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України;

ГОМОННАЯ Олександра Васильовича – доктора фізико- математичних наук, завідувача відділу Інституту електронної фізики НАН України;

АЖНЮКА Юрія Миколайовичя – доктора фізико-математичних наук, провідного наукового співробітника Інституту електронної фізики НАН України;

ЮХИМЧУКА Володимира Олександровича – доктора фізико-математичних наук, завідувача відділу Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України;

ТАРАСОВА Георгія Григоровича – доктора фізико-математичних наук, завідувача лабораторії Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України;

ДЖАГАНА Володимира Миколайовича – кандидата фізико-математичних наук, старшого наукового співробітника Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України;

НОСИЧА Олександра Йосиповича – доктора фізико-математичних наук, головного наукового співробітника Інституту радіофізики та електроніки імені О.Я. Усикова НАН України.

Колектив ІЕФ НАН України

Авторами знайдено та вивчено явище гігантської інтердифузії при самоіндукованому епітаксійному формуванні квантових точок (КТ), яке принципово впливає на їх фізичні властивості. Теоретично та експериментально встановлено особливості ефекту тунелювання електронних збуджень у гібридних наногетероструктурах, сформованих ансамблями різних типів нанооб’єктів – квантових ям, квантових дротів, квантових кілець і КТ. Це важливо при розробці прикладних структур наноелектроніки. Пріоритетними в світі є розвинуті в роботі електродинамічні моделі мікро- та нанолазерів довільної форми.

Створено основи нового напрямку – напівпровідникового нанофотокаталізу та розвинуто високопродуктивну економічно привабливу технологію формування нанооб’єктів методами колоїдної хімії, що забезпечує можливість використання колоїдних КТ для медицини, сонячної енергетики, фотокаталітичного синтезу тощо.

Copyright © 2019 Institute of Electron Physics. National academy of sciences of Ukraine. All rights reserved. Designed by Robert.