Перегляди: 220386
Сьогодні: 77
Партнери
NASU UzhNU ISP BITP
Новини


Вітання з Ювілеєм - 70!

Колектив Інституту електронної фізики НАН України щиро вітає з 70-річним ювілеєм кандидата технічних наук, старшого наукового співробітника ЛОЮ Василя Юрійовича!

Від усього серця бажаємо шановному Ювіляру міцного здоров’я та життєвої наснаги, професійних успіхів та особистих творчих досягнень, сімейного щастя, злагоди та добробуту у його оселі! Нехай здійсняться всі заповітні мрії, а будь-які повороти долі завжди відкривають лише нові обрії майбутніх перспектив! Щастя Вам, радості, добра і благополуччя!

Ювілей – це чудова подія,

Це досягнення років у житті!

Тож здійсняться нехай усі мрії

І живеться у щасті й красі!

Сонцем ясним любов розіллється

І вирує у серці завжди,

У всіх справах хай успіх ведеться,

Сил, здоров’я – з роси і води!Наказ №1 від 4 січня 2021 року

Шановні колеги!

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та на виконання розпорядження Президії НАН України №664 від 22.12.2020 року «Про продовження дії карантину та протиепідемічні заходи» в Інституті електронної фізики видано НАКАЗ "Щодо організації роботи Інституту у період 11–22 січня 2021 року"З Новим 2021 Роком!!!Ювілей Тетяни Попик

Дорога Тетяно Юріївно!

Колектив відділу квантової та плазмової електроніки Інституту електронної фізики НАН України та колеги Інституту щиросердечно вітають Вас зі славним ювілеєм – 60-річчям від дня народження! Ваш Ювілей – це пора мудрості та зрілості при розквіті чарівної жіночності. Ви зустрічаєте його хорошими досягненнями й організаторськими здобутками не тільки на науковій ниві, а й у громадській діяльності. Ваша працелюбність та оптимістичний характер стали запорукою творчої праці у наукових групах. Ваші здобутки – це наукові праці у журналах та повідомлення на фахових міжнародних конференціях. Ми бажаємо, щоб Ваша завзятість та цілеспрямованість привели Вас до нових результатів світового рівня. Ви проводите дуже важливу роботу для виховання майбутніх молодих науковців та спеціалістів вищого рівня як співавтор навчальних посібників для студентів закладів вищої освіти, як рецензент наукових робіт студентів Ужгородського національного університету та берете активну участь в експертній роботі Закарпатського відділення Малої академії наук. Вчений, фізик, Ви, насамперед, чарівна жінка, любляча донька, чудова мама, щаслива бабуся – справжній центр і мудрість родини, завжди готова прийти на допомогу порадою, дією, підтримкою.

До щедрого і барвистого букету, адресованих Вам поздоровлень з нагоди такої дати, дозвольте додати наші найщиріші вітання та побажання. Від усієї душі бажаємо Вам доброго здоров’я, невичерпної енергії, щастя, сімейного благополуччя! Нехай старання і труди Ваші будуть тільки в радість, а доля – в усьому прихильною до Вас! Долайте і надалі непізнані грані, бо в них – головна ціль життя! Бог у поміч на многая і благая літ!

Співробітники Інституту електронної фізикиПремія Верховної Ради України молодим ученим

Колектив Інституту електронної фізики НАН України щиро вітає голову Ради молодих вчених Інституту, молодшого наукового співробітника відділу електронних процесів і елементарних взаємодій, кандидата фізико-математичних наук РОМАН Вікторію з високою нагородою – присудженням їй Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2019 р.

Бажаємо Вікторії нових творчих звершень і злетів, не зупинятися на досягнутому та здобувати відзнаки за нові наукові досягнення!

Колектив Інституту електронної фізикиГайсаку 75Як зміниться Академія наук?
Перше інтерв’ю Анатолія Загороднього —
нового очільника НАН України після Бориса Патона

Нова віха в історії української академічної науки. В одному зі своїх останніх прижиттєвих інтерв’ю Президент НАН України Борис Патон, який відійшов у вічність 19-го серпня цього року, назвав саме Анатолія Загороднього своїм наступником на чолі найважливішої інституції цієї сфери.

Врешті так і сталося 7 жовтня 2020 року – Загородній став новим президентом НАН України.

Анатолій Загородній – людина вельми знана та шанована серед українських та світових науковців. Доктор фізико-математичних наук, заслужений діяч науки і техніки України, Лауреат Державної премії у цій царині, член кількох зарубіжних академій. Директор Інституту теоретичної фізики імені Миколи Боголюбова, в 2009–11 р.р. – головний учений секретар Національної академії наук України (НАН України), від 2011-го року – віце-президент НАН України. Про життя, досягнення та конкурентоздатність українських науковців, а також про "епоху Патона" в житті сучасної України – читайте в інтерв’ю академіка Анатолія Загороднього для "Рубрики".УВАГА!!!

Шановні колеги! У зв’язку з тим, що на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулося 30 жовтня 2020 року, у м. Ужгород встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 та обмеження з переліку, визначеного постановою Кабінету Міністрів No 641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.

Разом з цим, на виконання розпорядження Президії НАН України №527 від 03.11.2020 року «Про рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів в установах, організаціях та на підприємствах НАН України» та листа НАН України №17/1559–8 від 03.11.2020 року «Про посилення карантинних обмежень щодо проведення масових заходів», протоколу №29 від 07.11.2020 р. Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ужгородської міської ради та у зв’язку з тим, що на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулося 06.11.2020 року, у м. Ужгород продовжено «червоний» рівень епідемічної небезпеки з 09 листопада 2020 року, а також з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 видано нові Накази по Інституту від 2 та 9 листопада 2020 року.

Додатки:

Розпорядження №59 від 30.10.2020 р.

НАКАЗ від 2 листопада 2020 р. "Про дистанційну роботу наукових співробітників"

Розпорядження №527 Президії НАН України від 03.11.2020 р. "Про рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів в установах, організаціях та на підприємствах НАН України"

Повідомлення НАН України від 03.11.2020 р. "Про посилення карантинних обмежень щодо проведення масових заходів"

Протокол №29 від 07.11.20 р. позапланового засідання місцевої комісії з питань ТЕБ та НС Ужгородської міської ради

НАКАЗ від 9 листопада 2020 р. "Щодо організації протиепідемічних заходів у зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації"

Колектив Інституту електронної фізики НАН України глибоко сумує з приводу важкої втрати – смерті видатного всесвітньовідомого вченого в галузі атомної фізики, фізики електронних зіткнень, Почесного громадянина міста Ужгород, почесного директора Інституту, академіка НАН України

ШПЕНИКА ОТТО БАРТОЛОМІЙОВИЧА

Відійшла у вічність Велика Людина, життя якої було до останку віддане служінню науці, розвитку і становленню нових наукових напрямів, яка всім своїм життям довела, що «без освіти немає науки, а без науки – освіти», бо всі свої знання та набутий досвід віддавала учням: від студентської молоді до відомих вчених. Все життя Отто Бартоломійович ніс горде звання Вченого, був взірцем інтелігентності, інтелектуальності, етики, честі і відповідальності. Він був гордістю Закарпаття, першим закарпатським академіком Національної академії наук України, академіком Угорської академії наук.

Ми ніколи не забудемо про вирішальну роль Отто Бартоломійовича у створенні першого на Закарпатті академічного інституту – Інституту електронної фізики НАН України, який він очолював 25 років, його постійну турботу про співробітників, професійні поради.

Ми назавжди збережемо у наших серцях світлу пам’ять про нашого керівника, Вчителя, чесну порядну Людину з великої літери.

Висловлюємо глибокі співчуття рідним та близьким покійного, всім, хто знав, працював з ним, поважав і любив його.

Вічна і світла пам’ять Великій Людині...

Súlyos veszteség érte az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia (UNTA) Elektronfizikai Kutatóintézetének munkatársait: elhunyt SPENIK Ottó, az atomfizika, az elektronütközések fizikájának világhírű, kiváló tudósa, Ungvár díszpolgára, az intézet tiszteletbeli igazgatója, az MTA külső, az UNTA rendes tagja.

Az örökmezőkre távozott egy Nagy Ember, aki élete végéig a tudományt szolgálta, új irányzatokat jelölt ki a kutatásban és azokat fejlesztette. Egész élete bizonyíték arra, hogy oktatás nélkül nincs tudomány és tudomány nélkül oktatás: tudását és tapasztalatát tanítványainak – egyetemi diákoknak és ismert kutatóknak – adta át.

Soha nem feledjük el döntő szerepét az UNTA Elektronfizikai Kutatóintézetének, Kárpátalja első akadémiai intézetének létrejöttében, melynek 25 éven át vezetője volt. Szintén nem feledjük el állandó gondoskodását a munkatársakról, szakmai tanácsait.

Vezetőnk, Tanítónk emlékét, aki egy nagybetűs, becsületes és rendes ember volt, szívünkben örökké megőrizzük.

Őszinte részvétünk családjának, közeli barátainak és mindazoknak, akik vele együtt dolgoztak, tisztelték és szerették őt. (Letöltés)Перемога в конкурсі НФДУ

Наукова рада Національного фонду досліджень України на своєму засіданні 16-17 вересня 2020 року прийняла рішення про затвердження результатів конкурсу "Наука для безпеки людини та суспільства".

Вітаємо наукову групу д.ф.-м.н. Снігурського О.В., д.ф.-м.н. Ремету Є.Ю., к.х.н. Романову Л.Г. та к.ф.-м.н. Вукстича В.С. з Інституту електронної фізики із перемогою в конкурсі НФДУ.

Бажаємо нашим науковцям подальшої плідної праці та високих результатів у проєкті "Вплив іонізуючого випромінювання на структуру молекул амінокислот."Інститут електронної фізики НАН України – статус перевірений часом

21 вересня – важлива дата в житті Інституту електронної фізики НАН України. Це - День його народження, заснування, коли на згадку приходять основні віхи становлення та розвитку нашого Інституту.

Історія Інституту як наукової установи починається з далекого 1969 року, коли було відкрито відділ фотоядерних процесів Інституту ядерних досліджень АН УРСР (першим зав. відділу був професор В.О. Шкода-Ульянов). Невдовзі, у 1970 році було відкрито відділ теорії адронів Інституту теоретичної фізики АН УРСР (першим зав. відділу був професор Ю.М. Ломсадзе).

18 липня 1979 року на базі цих відділів згідно з постановою Президії Академії наук Української РСР № 337 було утворено Ужгородське відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР. Керівником новоствореного відділення було призначено завідувача кафедри квантової електроніки Ужгородського державного університету, професора Запісочного Івана Прохоровича, який заснував і згуртував відому наукову школу з атомної фізики, квантової і фізичної електроніки.

У липні 1981 року вийшла постанова Президії Академії наук Української РСР № 338 від 2 липня 1981 р. «Про розвиток Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР» і у житті відділення відбулися значні зміни. Були створені два нових відділи: відділ електронних процесів та відділ іонних процесів (завідувачі: керівник відділення, професор Запісочний Іван Прохорович та професор Шпеник Отто Бартоломійович). Були проведені конкурси на заміщення вакантних посад наукових працівників, збільшена чисельність штату, забезпечене фінансування відділення. Управлінню капітального будівництва дано доручення про будівництво лабораторного корпусу Ужгородського відділення ІЯД АН УРСР.

У 1983 році створено Ужгородський відділ Спеціального конструкторського бюро з експериментальним виробництвом ІЯД АН УРСР (керівник – кандидат фізико-математичних наук Гоєр Д.Б.).

У 1986 році до Ужгородського відділення ІЯД АН УРСР приєднано Лабораторію монокристалів Мінхімпрому СРСР (керівник – професор Головей М.І.) на правах відділу оптичних матеріалів квантової електроніки.

У 1987 році розпочато будівництво лабораторного корпусу майбутнього Інституту.

В Ужгородському відділенні ІЯД АН УРСР протягом десяти років завдяки виконанню важливих наукових тем одержано нові результати фундаментального та прикладного значення, створено вагомий науковий кадровий потенціал (у т. ч. підготовлено і захищено п’ять докторських та одинадцять кандидатських дисертацій). 21 вересня 1992 р. на його базі створено першу на Закарпатті самостійну академічну установу – Інститут електронної фізики НАН України (Постанова Президії НАН України від 21.09.92 року № 254.). Директором інституту був призначений доктор фізико-математичних наук, професор О.Б. Шпеник, який очолював його протягом 25 років поспіль.

Протягом свого становлення і розвитку Інститут був і залишається єдиним науковим центром в Україні, який займає лідерські позиції з фундаментальних та прикладних досліджень з фізики електронних зіткнень, резонансних і автоіонізаційних явищ в атомних системах та з радіаційної фізики твердого тіла. Виконання досліджень у всіх вказаних напрямах забезпечено наявністю модернізованих діючих експериментальних установок, більшість з яких є оригінальними та унікальними, які забезпечують проведення експериментів на високому науково-методичному рівні. У тому числі: електронний прискорювач мікротрон М-30, який внесено у перелік національного надбання України та Центр колективного користування «Лазерний спектроскопічний комплекс». Аналіз отриманих результатів забезпечували теоретичні дослідження та розрахунки, зокрема з використанням Грід-вузла ІЕФ НАН України.

Результати досліджень співробітників Інституту отримали визнання наукової громадськості України, багатьох зарубіжних установ і вчених та відзначені 4 Державними преміями України у галузі науки і техніки (з атомної фізики; ядерної фізики; хімії, технології і матеріалознавства; наноструктур), 4 преміями НАН України імені видатних учених (К.Д. Синельникова (1994 р.), В.Є. Лашкарьова (2001 р.), І. Пулюя (2002 р. та 2011 р.) та премією НАН України для молодих вчених (2019 рік).

Одним із основних стратегічних завдань Інституту була активізація міжнародної співпраці, що передбачає участь у спільних грантах, підвищення ефективності наукової діяльності за рахунок впровадження передового світового досвіду. Впродовж всіх років становлення Інституту науковці окрім вітчизняних (зокрема, Державного фонду фундаментальних досліджень Міністерства освіти і науки України, Національного фонду досліджень України) отримували гранти Міжнародного фонду «Відродження» (фонд Дж. Сороса), Міжнародної асоціації для підтримки співробітництва з ученими незалежних держав колишнього Радянського Союзу (INTAS), Фонду громадських досліджень і розвитку США (CRDF), престижні гранти Українського науково технологічного центру (УНТЦ), спільних українсько-білоруських, українсько-литовських, українсько-російських, українсько-словацьких і українсько-угорських наукових програм, гранти для молодих учених НАН України.

Інститут був ініціатором і організатором багатьох міжнародних наукових форумів. Зокрема, став організатором Міжнародної конференції «The Centenary of Electron» (EL-100), присвяченої 100-річчю відкриття електрона, яка була єдиною у світі, присвяченою цій знаменній події. У 2000 році інститут ініціював і започаткував Міжнародну конференцію «Елементарні процеси в атомних системах» (CEPAS), яка стала проводитись кожні три роки і вже відбулася успішно у Польщі, Угорщині, Румунії, Сербії та Словаччині. З 2001 року на базі Інституту регулярно проводяться міжнародні конференції молодих учених і аспірантів «ІЕФ», які викликають жвавий інтерес у наукової молоді різних установ НАН України та зарубіжжя. В організації цих конференцій активну участь беруть молоді науковці під егідою Ради молодих вчених.

І це лише дуже неповний перелік досягнень колективу Інституту. На превеликий жаль у цей святковий день слід зауважити, що вагомі фундаментальні та прикладні результати отримано в умовах значного недофінансування потреб Інституту в частині коштів, необхідних для виплати заробітної плати штатним працівникам (~55% базового фінансування), і практично повної відсутності коштів для модернізації обладнання і придбання матеріалів та на утримання інфраструктури. Отож найбільшим досягненням Інституту у такі нелегкі для української науки часи є збереження його інтелектуального потенціалу – висококваліфікованих кадрів, здатних успішно вирішувати поставлені перед ним завдання. Саме їх ми сьогодні вітаємо і зичимо творчих успіхів, оптимізму і віри, що у науки є майбутнє в Україні.Пішов із життя Віктор Бар’яхтар

25 серпня, на 91 році відійшов у вічність відомий вчений у галузі фізики магнітних явищ, статистичної фізики, фізики твердого тіла і фізики нелінійних явищ, організатор науки, заслужений діяч науки і техніки УРСР, Герой України, академік НАН України Віктор Бар’яхтар.

Це була надзвичайно щира та віддана справі Людина, лауреат Міжнародної премії ім. М.М. Боголюбова Об’єднаного інституту ядерних досліджень (Дубна, Росія), премії ім. Л.Д. Ландау італійського фізичного товариства, премії Міжнародної федерації вчених і Наукового католицького фонду Святого Валентина (Італія). Римський папа Іоанн Павло Другий нагородив його своїм пам’ятним знаком за роботи з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, він має Диплом ООН за вагомий особистий внесок у виконанні міжнародних Чорнобильських програм. Йому тричі в 1972, 1986 та 1999 рр. присуджували Державні премії України у галузі науки та техніки. В.Г. Бар’яхтар – лауреат премій ім. К.Д. Синельнікова, ім. Н.М. Крилова, ім. М.М. Боголюбова та ім. С.І. Пекаря НАН України. Віктор Григорович нагороджений орденом Трудового Червоного прапора, орденом Леніна, орденом Ярослава Мудрого V ступеня, Золотою медаллю ім. В.І. Вернадського НАН України, Золотою медаллю ім. К.Д. Ушинського НАПН України та є повним кавалером ордена «За заслуги». Він – один із засновників і перший президент Українського фізичного товариства. У 2003 р. Віктор Григорович Бар’яхтар обраний почесним членом Європейського фізичного товариства.

Світла пам’ять про академіка НАН України Віктора Григоровича Бар’яхтара збережеться в серцях всіх, хто його знав.

Весь життєвий шлях та досягнення видатного науковця можна знайти у статтях його колег та друзів "ВІКТОРІЇ ВІКТОРА ГРИГОРОВИЧА" та "БЕЗМЕЖНА ЛЮБОВ ДО ФІЗИКИ".

Вічна пам’ять.Прощання з Борисом Патоном

"19 серпня 2020 р. пішов з життя видатний український вчений, Президент Національної академії наук України, головний редактор журналу «Вісник НАН України» академік НАН України Борис Євгенович Патон. Легендарна особистість, ровесник Академії, яка, без перебільшення, була всім його життям, мудра, небайдужа, чуйна і глибоко інтелігентна людина, вчений зі світовою славою, талановитий керівник і організатор науки, одне з облич України, за якими нас впізнають у світі, — Борис Євгенович уособлював цілу епоху української науки. Світла пам’ять…" - анотація статті "ПРОЩАННЯ З АКАДЕМІКОМ БОРИСОМ ЄВГЕНОВИЧЕМ ПАТОНОМ"

Прощання з легендарним вченим, Героєм України, незмінним президентом Національної академії наук України Борисом Євгеновичем Патоном відбулося в клубі Кабінету Міністрів України 22 серпня. Поховали видатного вченого на Байковому кладовищі у місті Київ.

Більше фото із репортажу за посиланням


19 серпня 2020 року - не стало Людини-легенди.

Колектив Інституту електронної фізики НАН України з глибоким сумом сприйняв звістку про смерть Бориса Євгеновича Патона, видатного вченого, символа української науки, Героя України, багаторічного незмінного президента Національної академії наук України.

Світ втратив великого Вченого. Українська наука понесла непоправну втрату. У потойбічний світ відійшла Людина-легенда, з іменем якої пов’язано становлення та розвиток української і світової науки. Його геніальні ідеї та науковий спадок будуть надихати ще не одне покоління вчених, а його творчий дух буде жити вічно.

Світла пам’ять про Бориса Євгеновича назавжди збережеться у наших серцях. Ми поділяємо почуття скорботи з його близькими і рідними, з усіма співробітниками НАН України.

Вічна пам’ять.


Найкраща презентація конференції VII TREICEP 2020

Попри складнощі епідеміологічної ситуації у світі, співпраця науковців аж ніяк не припиняється, а навпаки – набуває все більш плідного і якісного наукового діалогу. 10-13 серпня 2020 р. в онлайн форматі проходила VII TREICEP Міжнародна конференція з радіоекології, цьогоріч у м. Веспрем (Угорщина). Конференцію було присвячено дослідженню природної радіоактивності та її впливу на навколишнє серевище.

У конференції взяли участь провідні наукові центри України, Угорщини, Австрії, Японії, Польщі, Індії, Казахстану, Німеччини, Словаччини, Словенії, Ірану, Росії.

Ужгородськими науковцями від Інституту електронної фізики було презентовано три доповіді, серед яких організаторами було відмічено як одну з кращих на конференції – презентацію Оксани Поп. Доповідь була присвячена знаходженню та дослідженню стандартної множини нуклідів для природних рядів 232Th, 235,238U, які застосовуються для задач ядерного датування геологічних об’єктів, історичних артефактів та радіоекології. Приємно, що молодь НАН України, як і завжди тримає високу планку професіоналізму, актуальності досліджень, яку високо оцінюють на міжнародному світовому рівні.

У підсумку конференції було відзначено високий рівень дискусій та пріоритетну важливість обміну досвідом.

Наталія Сватюк


З Днем НАРОДЖЕННЯ!!!

26 липня 2020 року святкує свій Ювілей старший науковий співробітник Відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики Олег Олександрович Парлаг.

У цей передсвятковий час колеги інституту раді вітати Вас із ювілеєм та хочуть висловловити Вам свої щирі побажання.

Не викликає жодних сумнівів, що Ви змогли реалізуватись як плідний науковець, педагог, керівник та голова профспілкової організації. На кожній з цих нив у Вас накопичився по-справжньому вражаючий перелік здобутків, якими можна і навіть потрібно пишатись. За Вашими плечима – багаторічний досвід і визнання. Професіоналізм, талант, безмежна відданість справі, працьовитість і наполегливість у досягненні поставлених цілей дали Вам змогу досягти значних успіхів у професійній та науковій діяльності, здобути шану та повагу серед колег та студентства.

Нехай кожен день додає Вам життєвих сил, оптимізму та наснаги для реалізації найсміливіших планів і задумів, а добре здоров’я та гарний настрій сприятимуть подальшій успішній праці та блискучим науковим здобуткам! Земних Вам щедрот та прихильності долі, розуміння і підтримки з боку рідних, друзів та колег!

Співробітники Інституту електронної фізикиДо Ювілею Олега Парлага💐

Парлаг Олег Олександрович - кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України, член закордонної колегії Академії наук Угорщини.

Народився 26 липня 1960 року в м. Ужгород, у відомій інтелігентній сім’ї, батько Парлаг Олександр Михайлович, - декан фізичного факультету та завідувач кафедри ядерної фізики Ужгородського державного університету (УжДУ), мати – Марія Федорівна, лікар-офтальмолог поліклініки Ужгородської міської дитячої лікарні. Ця родина Парлагів продовжила освітянські традиції своєї фамілії, дід та бабуся ювіляра залишили про себе славу доброзичливих, шановних вчителів у с. Лохово, Мукачівського р-ну, де працювали із повоєнних років. Молоді роки ювіляра пройшли в Ужгороді. Він успішно закінчив середню школу №3 в м. Ужгород (1968-1978 рр.), де в нього почала формувалася тяга до природничих наук, а в 1978 р. успішно склав іспити на фізичний факультет УжДУ. Навчання на фізичному факультеті УжДУ (1978-1983 рр.) повністю сформували О.О. Парлага як фізика-дослідника, а по сімейних традиціях він пройшов повний курс спеціалізації на кафедрі ядерної фізики, де активно залучався до студентської наукової діяльності. В ті часи професія фізика-ядерника була дуже престижною, створювався ядерний оборонний щит країни, інтенсивно розбудовувалася мережа атомних електростанцій, свої перші успіхи здобувала ядерна медицина. Лише обмежене число вузів як України, так і загалом тодішнього СРСР мали кваліфіковані кадри та матеріальну базу на основі ядерно-фізичних установок для підготовки спеціалістів цього профілю. Попри високі навантаження та вимоги до якості підготовки студентів-ядерників, О.О. Парлаг в 1983 р. закінчує університет із червоним дипломом і визначає свій майбутній професійний статус – дослідник, фізик-ядерник.

До цього часу, зусиллями фундатора ядерної фізики, професора В.О. Шкоди-Ульянова (1927-1975 рр.) на Закарпатті були створені основи нового академічного підрозділу цієї науки, який потім отримав назву Відділ фотоядерних процесів (ВФЯП). Нові можливості досліджень були пов’язані із введенням в дію більш потужної ядерно-фізичної установки – електронного прискорювача мікротрона М-30, для якої урядовою Постановою було виділено земельну ділянку площею у понад 3 га та побудовано окреме приміщення. Працювати в складі такого колективу було престижно і давало великі можливості для наукових досліджень. Тому, не вагаючись, Олег Олександрович пропонує себе для роботи у ВФЯП, де він і був зарахований як дослідник з 1 листопада 1983 р. Його трудова книжка містить всього 2-а записи, - навчання в університеті та робота у ВФЯП, який тоді нараховував понад 40 чоловік! Різними були і тематики досліджень молодого науковця, вони відображали етапи розвитку наукових досліджень ВФЯП, зокрема, експериментів на мікротроні М-30. А ці можливості для Олега Олександровича були значними, враховуючи, що М-30 здатний генерувати потужні пучки електронів в діапазоні енергій 1-30 МеВ, які можна конвертувати у гальмівне випромінювання (аналог рентгенівського випромінювання із більшою енергією), або ж у пучки фотонейтронів із заданим енергетичним спектром. При цьому для ужгородських ядерників, серед яких і Олег Олександрович, стають можливими дослідження, що стосуються основ ядерної фізики – процесів збудження та поділу атомних ядер, особливо, важких, які отримали назву актинідних.

В цьому ряду є також вивчення фізики нейтронів частинок, що супроводжують поділ важких ядер і є основою сучасної ядерної енергетики. За короткий час молодий науковець досконало освоює методики ядерної спектрометрії, приймає участь у прикладних дослідженнях, які проводяться у відділі: по активаційному аналізі, або встановленню хімічного та ізотопного складу речовини за допомогою гальмівного чи нейтронного випромінювання мікротрона М-30, роботах з радіаційної фізики твердого тіла. Олег Олександрович приймає участь у підготовці складних ядерних експериментів, стає класним спеціалістом із ядерної електроніки. Він є учасником унікального циклу досліджень із фізики запізнюючих нейтронів, проведеного на ядрах ізотопів урану, плутонію, нептунію та торію, результати якого вивели Ужгород у число провідних ядерних центрів світу. Особлива увага молодого дослідника зосереджується на вивченні та систематизації уламків поділу атомних ядер, розділу фізики, що пояснює хімічний та ізотопний склад Землі та космічних тіл, що утворився якраз в результаті поділу обмеженого числа важких ядер. В подальшому ця тематика зайняла особливе місце у науковій діяльності О.О. Парлага, він розширює коло своїх експериментів на циклотроні У-120 Інституту ядерних досліджень у м. Києві, де йому пропонують аспірантуру для проведення досліджень уламків поділу ядер під керівництвом науковців світового рівня професорів Заіки М.І. та Кібкало Ю.В.. Роки інтенсивної роботи в двох академічних ядерних підрозділах (Ужгород, Київ) принесли свої результати: у 1993 році в Інституті ядерних досліджень НАН України (м. Київ) О.О. Парлаг успішно захистив кандидатську дисертацію зі спеціальності “01.04.16 – фізика атомного ядра і елементарних частинок” на тему “Вплив енергії збудження та кутового моменту на деякі характеристики процесу поділу актинідних ядер при невисоких енергіях збудження”. Зауважу, що результати, отримані в ті роки широко цитуються науковцями і до тепер, вони занесені у світові бази ядерно-фізичних констант. Така ж доля результатів ядерно-фізичних досліджень, які були отримані ювіляром і в послідуючі роки. А їх багато: встановлення особливостей поділу ядер торію, америцію, нептунію та урану на мікротроні М-30. Цікавим та піонерським є комплекс досліджень, проведених О.О. Парлагом щодо систематизації нейтронної активності уламків важких ядер.

Результати досліджень ювіляра були впроваджені в ряді господарських договорів для створення реакторів підкритичної збірки, де він був відповідальним виконавцем. У 2003 році брав участь у курсах Міжнародного агентства з атомної енергії “Ядерні дані для науки і техніки: аналіз матеріалів”, які відбулися у Трієсті, Італія.

Олег Олександрович відомий своїми дослідженнями в галузі ядерної медицини радіаційної імунології, ефективної для лікування СНІДу, напрацювання медичних ізотопів, в тому числі для ПЕТ- томографії, дослідженнями ізотопного складу плаценти людини. Він є членом товариства ядерної медицини. О.О. Парлаг один із перших започаткував радіоекологічні дослідження водних ресурсів та ґрунтів гірських територій Закарпаття, руд та відходів виробництва Мужіївського родовища. В 2014-2015 рр. його було номіновано у склад колективу, висунутого на Державна премія України в галузі науки і техніки за цикл робіт “Радіоекологічний та радіобіологічний моніторинг на основі нових інструментальних методів ядерної спектроскопії”. Результати свої досліджень Олег Олександрович представив на міжнародних конференціях у Болгарії, Словаччині, Чехії, Угорщині, Дубні (ОІЯД).

Займається винахідницькою діяльністю по оптимізації експериментальних досліджень на мікротроні М-30. Має 8 патентів на корисні моделі, які пройшли дослідну перевірку та впроваджені у провідному ядерному центрі країни – Харківському фізико-технічному інституті НАН України (м. Харків). Враховуючи високі заслуги і вагомий внесок у співробітництва із угорськими колегами О.О. Парлаг обраний членом закордонної колегії Академії наук Угорщини. Олег Олександрович активний у суспільній роботі, натепер, він голова профкому Інституту електронної фізики НАН України, вникає у кадрові та виробничі проблеми його співробітників.

По сімейних традиціях Олег Олександрович має дар педагога. З 2007 року він за сумісництвом працює на посаді доцента кафедри теоретичної фізики ДВНЗ „Ужгородський національний університет” і викладає для студентів дисципліни по взаємодії ядерних випромінювань з речовиною, спектрометрії ядерних випромінювань, фізики нейтронів. Вимогливий , але щедрий на допомогу та доброзичливий керівник аспірантів.

Свій ювілей О.О. Парлаг зустрічає в колі люблячої сім’ї, де він турботливий тато до доньки Вікторії, дідусь до внучки Меланії та надійний партнер по життю його дружини Юлі.

Володимир Маслюк.

АСПІРАНТУРА

Інститут електронної фізики НАН України оголошує прийом до аспірантури з галузі знань «10 – Природничі науки» за спеціальністю: 104 – «фізика та астрономія», спеціалізації:
• теоретична фізика;
• фізична електроніка;
• фізика напівпровідників і діелектриків;
• фізика ядра, елементарних частинок і високих енергій.

До аспірантури приймаються особи, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра. Форма навчання – денна. Термін навчання – 4 роки.

Прийом документів здійснюється з 20 серпня по 10 вересня поточного року за адресою:
88017, м. Ужгород, вул. Університетська, 21, к. 310, тел. 64-38-76
(e-mail: nanu.iep@gmail.com, romanova.iep@gmail.com).
Інститут електронної фізики НАН України , 3-й поверх, каб. №310.
з 10:00 до 16:00 (перерва 12:00 до 12:30) з понеділка по четвер.

Вчений секретар.Пам’ятка щодо поведінки
під час загрози поширення коронавірусної інфекції

Що таке новий коронавірус?

Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям. Серед померлих багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями. Діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші – тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

Найпоширеніши симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках – діарея або кон’юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.

Як довго вірус живе на поверхнях?

За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Як захиститись від нового коронавірусу?

Щоб зробити себе менш вразливим до вірусів завжди дотримуйтесь рекомендацій:

• мийте руки;

• уникайте близьких контактів з хворими;

• збалансовано харчуйтеся;

• пийте достатньо рідини;

• провітрюйте та зволожуйте приміщення;

• ведіть здоровий спосіб життя;

• подбайте про достатню кількість сну;

• не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

Де можна знайти актуальну та достовірну інформацію про новий коронавірус?

Для отримання достовірної інформації радимо обирати лише офіційні джерела. Актуальна інформація про поширення коронавірус 2019-nCoV у світі, поради та профілактичні заходи:

Рекомендації ВООЗ для громадськості та професійної спільноти.

Сторінка Центру громадського здоров’я України.

Офіційний сайт Міністерства охорони здоров’я України.

Заходи профілактики під час карантину, пов’язаного із поширенням вірусної інфекції

• Уникайте місць масового скупчення людей. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.

• Захворіли – залишайтеся вдома. Ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.

• Прикрийте захисною маскою органи дихання – це знизить ймовірність зараження та передачі інфекції іншим. Під час кашлю та чхання інфекція розповсюджується особливо швидко.

• Мийте руки. Руки хворого – джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Мийте руки часто, ретельно, постійно носіть із собою вологі дезінфікуючі гігієнічні серветки.

• Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів і, торкаючись ними обличчя, ви збільшуєте їх шанси потрапити в організм.

• Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома або на роботі.

• Тричі на день провітрюйте приміщення.

• Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

• Гуляти на свіжому повітрі можна скільки завгодно, тримаючи відстань від інших людей. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально.УВАГА!!!

Шановні колеги!

Рішенням уряду України карантин продовжено до 22 червня 2020 року з деякими послабленнями карантинних обмежень. У відповідності з цим видано новий НАКАЗ по інституту від 22 травня 2020 року №32o та Інструкція з охорони праці під час роботи в умовах карантину.

Додатки:

Постанова Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р.

Щодо послаблення карантинних обмежень.

Порядок здійснення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією.УВАГА! КАРАНТИН ПРОДОВЖЕНО до 22.05.2020 р.

Шановні колеги!

У зв’язку з продовженням карантину до 22.05.2020 р. новий НАКАЗ по Інституту електронної фізики.

Додатки:

Розпорядження Президії НАН України № 229

Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України

Зміни, що вносяться до актів Кабінету Міністрів УкраїниУВАГА!!!

Шановні колеги!

Рішенням уряду України карантин продовжено до 11 травня 2020 року. У зв’язку з цим видано НАКАЗ по інституту від 23 квітня 2020 року №26o.

Додатки:

Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України.

Зміни від 22.04.2020


ОГОЛОШЕННЯ ПРО ВІДТЕРМІНУВАННЯ
ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ ІЕФ-2020
"50 РОКІВ АКАДЕМІЧНОЇ НАУКИ НА ЗАКАРПАТТІ"

Шановні колеги!

Інформуємо вас, що у зв`язку з запровадженням режиму надзвичайної ситуації і загальнонаціонального карантину на всій території України та для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, проведення конференції відтерміновано.

Дату проведення конференції буде визначено після поліпшення епідемічної ситуації та відміни тимчасових обмежень на проведення масових заходів.

З огляду на обставини, що склалися, термін подання тез продовжено до 1 липня 2020 року.

Оргкомітет.Реєстрація експертів НФДУ

Шановні колеги!

Національний фонд досліджень України формує реєстр експертів для проведення наукової та науково-технічної експертизи проєктних пропозицій, що будуть подаватися до Фонду на конкурс проєктів з виконання наукових та науково-технічних досліджень і розробок для отримання грантової підтримки.

У додатку до повідомлення – лист-запрошення із докладною інформацією.

З повагою,
Дирекція Національного фонду досліджень УкраїниУВАГА!!!

З метою належної організації роботи та підтримання порядку, забезпечення особистої безпеки працівників Інституту електронної фізики, інших осіб, які працюють у приміщеннях лабораторного корпусу Інституту, запобігання поширенню коронавірусу COVID-19, недопущення безконтрольного проходу відвідувачами установи в умовах запровадженого протиепідемічного режиму у період з 17 березня до 3 квітня 2020 року в Інституті видано НАКАЗ «Про тимчасову організацію роботи Інституту електронної фізики НАН України на період карантину».

Додатки:

РОЗПОРЯДЖЕННЯ ПРЕЗИДІЇ НАН УКРАЇНИ ВІД 13.03.2020 Р. №162

Лист НАН України «Щодо встановлення дистанційного режиму праці працівникам НАН України»

Документи Президії НАНУ та КМУ

14 березня 2020 року в газеті "Ужгород" №11 вийшло друком привітання молодшому науковому співробітнику відділу фотоядерних процесів ІЕФ НАН України - Оксані Михайлівні Поп. Бажаємо подальших творчих успіхів на науковій ниві!!!


Вітаємо лауреатів
Премії Національної академії наук України
для молодих вчених

Щиро вітаємо молодих науковців із високою нагородою Премією Національної академії наук України для молодих вчених:

Оксану Михайлівну Поп - кандидата фіз.-мат. наук, молодшого наукового співробітника відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України,

Черняка Олександра Миколайовича - кандидата фіз.-мат. наук, провідного інженера Інституту теоретичної фізики ім.М.М. Боголюбова НАН України,

Здоревського Олексія Олександровича - провідного інженера Інституту теоретичної фізики ім.М.М. Боголюбова НАН України.

Робота була відзначена за результати комп`ютерного моделювання просторово-часової еволюції електронних, іонних та ядерних систем. Вітаємо молодих вчених та бажаємо подальших успіхів на науковій ниві!

Колектив ІЕФ НАН України


Державна науково-технічна бібліотека України
запрошує взяти участь у серії вебінарів
присвячених роботі з електронними ресурсами Springer Nature

4 березня, 15:00

Тема: An introduction to Springer Nature content (journals and eBooks) hosted on the Springer Link platform.

Мова проведення: англійська.

Реєстрація: за посиланням.

5 березня, 15:00

Тема: An introduction to Springer Nature content (journals and eBooks) hosted on the Springer Link platform.

Мова проведення: англійська.

Реєстрація: за посиланням.

Після реєстрації Ви отримаєте повідомлення-підтвердження із короткою інструкцією як приєднатися до віртуального семінару.

Вебінари проводитиме Rene Aernouds - менеджер з розвитку компанії Springer Nature.

Тривалість - 1 година.

Участь - безкоштовна!

Якщо у Вас виникнуть запитання - контактна особа: Nataliia Kaliuzhna, natali.kalyuzhna91@gmail.com.


Державна атестація наукових установ НАН України у 2020 р.

Шановні колеги, Міністерство освіти і науки України у 2020 році буде проводити державну атестацію наукових установ НАН України. Державна атестація Інституту електронної фізики НАН України запланована на ІІ півріччя 2020 року. Прохання уважно ознайомитися з документами нижче щодо Державної атестації наукових установ.

Документи:

1. Розпорядження Президії НАН України № 93;

2. Інформація МОН щодо Державної атестації наукових установ;

3. Методика оцінювання ефективності наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності наукової установи.


Relativistic Quantum Mechanics and Field Theory of Arbitrary Spin

Volodimir Simulik

National Academy of Sciences of Ukraine,

Institute of Electron Physics, Uzhgorod, Ukraine

Series: Classical and Quantum Mechanics

Foundations of the relativistic quantum mechanics and field theory of arbitrary spin are presented. New relativistic wave equations without redundant components for the particle-antiparticle doublets of arbitrary spin are considered. The comparison with known arbitrary spin equations of Bhabha, Bargman-Wigner and with Pauli-Fierz, Rarita-Schwinger equations (for the spin s=3/2) demonstrates the advantages of the presented approach. The special procedure of synthesis of higher spin relativistic wave equations is suggested. New equations are considered on three levels of (i) relativistic canonical quantum mechanics, (ii) canonical Foldy-Wouthuysen type field theory, and (iii) manifestly covariant field theory. The derivation of field equations based on the start from the relativistic canonical quantum mechanics is given. The corresponding transition operator, which is the extended Foldy-Wouthuysen transformation, is suggested and described. This model of relativistic quantum mechanics is described here on the level of von Neumann’s consideration of non-relativistic case. The Lagrange approach for the spinor field in the Foldy-Wouthuysen representation is analyzed.

The proof of the Fermi-Bose duality property of a few main equations of field theory, which before were known to have only single Fermi (or single Bose) property, is given. Hidden Bose properties (symmetry, solutions, and conservation laws) of the Dirac equation are proved. Both cases of non-zero and zero mass are considered. New useful mathematical objects, which are the pure matrix representations of the 64-dimensional Clifford and 28-dimensional SO(8) algebras over the field of real numbers, are put into consideration. The application of such algebras to the Dirac and Dirac-like equations properties analysis is demonstrated. Fermi and Bose SO(4) symmetries of the relativistic hydrogen atom are found.

Більш детально за посиланням.


Проєкт - громадське обговорення

Новий Проєкт порядку присудження наукових ступенів докторів і кандитатів (докторів філософії) наук. Він висунутий на громадське обговорення до 6 березня.

Більш детально в ПРОЄКТІ


ОЦІНЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ІЕФ НАН УКРАЇНИ

1 жовтня 2019 року на виконання розпоряджень Президії Національної академії наук України від 13.11.2018 р. № 633 «Про оцінювання діяльності наукових установ НАН України у 2019 році» та від 26.04.2019 р. № 278 «Про внесення змін до розпорядження Президії НАН України від 13.11.2018 р. № 278 експертною комісією (далі – ЕК) проведено оцінювання ефективності діяльності Інституту електронної фізики НАН України за період 2014–2018 рр. ЕК, яка затверджена рішенням Постійної комісії за науковими напрямами (ПКНН) при Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України (протокол № 18/2019 від 22.05.2019 р.), працювала у складі:

голова комісії

Мриглод Ігор Миронович, академік НАН України, доктор фіз.-мат. наук, професор, директор Інституту фізики конденсованих систем НАН України.

члени комісії

Височанський Юліан Миронович, член-кореспондент НАН України, доктор фіз.-мат. наук, професор, директор НДІ фізики і хімії твердого тіла, завідувач кафедри фізики напівпровідників ДВНЗ «Ужгородський національний університет»;

Дикий Микола Петрович, доктор фіз.-мат. наук, с.н.с., завідувач відділу ядерної фізики Інституту фізики високих енергій і ядерної фізики ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України;

Каденко Ігор Миколайович, доктор фіз.-мат. наук, професор, завідувач кафедри ядерної фізики Київського національного університету імені Тараса Шевченка;

Кладько Василь Петрович, член-кореспондент НАН України, доктор фіз.-мат. наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України;

Негрійко Анатолій Михайлович, член-кореспондент НАН України, доктор фіз.-мат. наук, с.н.с., завідувач відділу лазерної спектроскопії Інституту фізики НАН України;

Kopcansky Peter, Doctor of Science, Prof., Director of Institute of Experimental Physics of Slovak Academy of Sciences.

До роботи комісії в якості запрошених осіб (з правом дорадчого голосу) були залучені:

Студеняк Ігор Петрович, доктор фіз.-мат. наук, професор, проректор з наукової роботи ДВНЗ «Ужгородський національний університет», м. Ужгород;

Лазур Володимир Юрійович, доктор фіз.-мат. наук, професор, декан фізичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», м. Ужгород;

Сембер Степан Васильович, кандидат економічних наук, доцент, директор Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України, м. Ужгород, член виконкому Ужгородської міськради.

Постійна комісія НАН України з оцінювання ефективності діяльності установ НАН України здійснила неупереджений та об’єктивний розгляд висновку, підготовленого Постійною комісією за науковими напрямами при Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України.

За результатами розгляду вирішено віднести Інститут електронної фізики НАН України до категорії «А» – установа, що займає лідируючі позиції за багатьма науковими напрямами, має вагомі наукові та практичні результати своєї діяльності, визнані на найвищому національному і міжнародному рівні, має високий науковий потенціал та ефективно його використовує, винятковий вплив на науково-технічний та соціальний розвиток, інтегрована у світовий науковий простір).

Віднести такі підрозділи Інституту електронної фізики НАН України до категорії «А»:

· Відділ квантової та плазмової електроніки;

· Відділ електронних процесів і елементарних взаємодій;

· Відділ матеріалів функціональної електроніки;

· Відділ фотоядерних процесів.

Рішення затверджено постановою Президії НАН України від 29.01.2020 № 37.


Петиція «Про працю» № 2708

Шановні колеги!

Центральний комітет профспілки просить оперативно підтримати петицію з вимогою не розглядати законопроект «Про працю» № 2708, яка розміщена на сайті Верховної Ради України в розділі «Електронні петиції» (14 січня 2020 р.), оскільки він порушує конституційні права громадян та позбавляє їх соціальних гарантій і захисту.

Адреса петиції: https://itd.rada.gov.ua/services/Petition/Index/7274 .

Сподіваємось на активну участь у голосуванні членів нашої профспілки.

Більш детально в Документі "Про підписання петиції" та Покроковій інструкції голосування за петицію.


Вибори нового складу Президії НАН України

29 січня 2020 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Бориса Патона відбулося чергове засідання Президії НАН України, на якому було розглянуто питання проведення сесії Загальних зборів НАН України, під час якої будуть підбиті підсумки діяльності Академії за п`ятирічний період та проведені вибори нового складу Президії НАН України. Цього року вибори Президента та членів Президії НАН України проводитимуться за новою редакцією Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та новим Статутом Академії, який було прийнято у 2016 році. Тому цей процес буде відбуватися з деякими відмінностями від усіх попередніх років.

За результатами обговорення Президія НАН України прийняла проект постанови, у якому, зокрема, визначено строки, найголовніші засади процесу виборів та окремі деталі процедури.

Більш детально в Постанові.


Інститут фізики конденсованих систем

"Дорога тривалістю в півстоліття"

Наприкінці 2019 року з нагоди 50-ліття створення у Львові першого на Західній Україні академічного підрозділу в галузі теоретичної фізики – відділу статистичної теорії конденсованих систем Інституту теоретичної фізики АН УРСР (Київ), який згодом розвинувся в Інститут фізики конденсованих систем НАН України, вийшла з друку книга «Інститут фізики конденсованих систем НАН України: дорога тривалістю у півстоліття», відповідальний редактор І.М. Мриглод, Львів, ІФКС НАН України, 2019, 392 с. (ISBN 978-617-7593-24-8).

Більш детально в розділі Бібліотека.Доступ до SPRINGER NATURE

З 3 січня 2020 року всі наукові установи отримали доступ до Springer Nature – одного з найбільших світових видавців академічних і науково-популярних книг та журналів. Передплату за кошти держбюджету забезпечило Міністерство освіти і науки через Державну науково-технічну бібліотеку.

Вхід до бази даних за даним посиланням.Конвергенція сонячного суспільства знань

Наприкінці 2019 року вийшла друком монографія "Конвергенція сонячного суспільства знань: креативна освіта і цивілізаційний розвиток" автора Біленчука П.Д. У монографії вперше у вітчизняній правничій, педагогічній та психофізіологонейробіонічних науках комплексно досліджується феномен конвергенції сонячного суспільства знань початку XXI ст. як визначального фактору сучасного цивілізаційного розвитку. В контексті реалізації Глобальних цілей сталого розвитку світу, революційних змін у галузі креативних освітніх технологій, стрімкої диджиталізації, розвитку глобальної мережі інтернет, соціальних медіа, мобільної телефонії тощо висвітлюється роль стратегії, тактики і мистецтва новітньої індустрії суспільства знань в епоху глобальної комунікації. Аналізуються стан і тенденції якісного освітнього та наукового забезпечення сталого розвитку цивілізації в новому тисячолітті. Для освітян, науковців, філософів, правників, соціологів, педагогів, психологів, безпекознавців, кібернетиків, студентів, аспірантів і докторантів, а також усіх, хто цікавиться ноозасобами критичного мислення, методами спеціального аналізу і освітніми Грід- і Блокчейн технологіями ситуаційного управління реагування на кризові ситуації.

Одним із розділів монографії є "Пріорітетні напрями забезпечення екологічної безпеки, кібербезпеки і ядерної безпеки: поглиблення наукових зв`язків між Київським університетом права НАН України та Інститутом електронної фізики НАН України". Враховуючи наявний правовий, науково-технічний та кадровий потенціал КУП НАН України і Інституту електронної фізики НАН України така співпраця може стати освітньою площадкою для підготовки та перепідготовки персоналу АЕС в питаннях поводження із джерелами іонізуючого випромінювання, а також правових питаннях, що стосуються сучасних аспектів ядерного законодавства, ядерного регулювання, транскордонного співробітництва з цих питань та забезпечення екологічної безпеки на західному кордоні України.

Більш детально зі змістом монографії можна ознайомитися за даним посиланням.Жінка у науці: до ювілею Анни Гомонай

Що значить бути справжньою жінкою? Це вміти нарoджувати дітей і правильно виховувати їх? Або це значить бути м’якою, ніжною, розуміючою? Або може бути здатною смачно нагодувати коханого і створювати затишок в домі? Неможливо бути одногранною… жінки вміють багато чого суміщати, але де ж ця межа, що повинна вмістити в собі справжня жінка?

Обмеження зовсім не має! Є приклади жінок, які вміють все, є першими й найкращими у всьому. Однією з таких є Анна Миколаївна Гомонай – директорка Інституту електронної фізики НАН України. Вона не тільки єдина серед жінок фізиків, яка є керівником установи, вона людина, що вмістила в собі багатогранність справжньої, сильної та водночас чуйної жінки.

Шлях у науку в Анни Миколаївни почався ще у вересні 1966 року. Їй на той момент ще не було 7-ми років, але в школу вона дуже хотіла. Батько взяв її за руку і привів до початкової школи, щоб все таки спробувати. Після короткої співбесіди директорка з радістю прийняла її, так як обдарована маленька Аня вже тоді вільно читала й писала українською та російською мовами.

В шкільні роки вона була старостою, членом міського піонерського штабу, секретарем комсомольської організації класу і завжди вчилась на відмінно. З шостого по десятий клас вона була капітаном баскетбольної і волейбольної команд, які неодноразово були переможцями спортивних змагань між школами міста. З восьмого класу вона була членом міської баскетбольної команди при Ужгородській ДЮСШ.

У 1976 році тоді ще Анна Кузьма поступила на фізичний факультет Ужгородського державного університету, де уже з третього курсу навчання активно працювала в науковій лабораторії кафедри квантової електроніки, даючи свій посильний внесок у наукові досягнення більш зрілих учених. Незважаючи на велике навантаження, вона продовжує займатися спортом, виступати на змаганнях з волейболу, захищаючи честь факультету та університету. Веде вона також активне громадське життя як секретар комсомольської організації групи, член комітету комсомолу факультету. Організовує вечори відпочинку, День Архімеда, екскурсії та походи.

У червні 1981 року закінчує фізичний факультет, отримавши диплом з відзнакою. Успішно склавши вступні іспити у грудні 1981 року Анна Гомонай стає аспіранткою очної аспірантури на кафедрі квантової електроніки Ужгородського держуніверситету. Проводить наукові дослідження за темою кандидатської дисертації під керівництвом відомого вченого професора Запісочного І.П.

На цей час вона вже одружена (у травні 1981 р.). Її чоловік – Гомонай Олександр Ілліч, був її однокурсником, а отже однодумцем. Слід зауважити, що знання і наполегливість у навчанні та науці дозволили обом потрапити у колектив, який протягом десятиліть під керівництвом І.П.Запісочного працював з вражаючою віддачею і неймовірними результатами. У 1986 році вона до строку закінчення аспірантури успішно захищає дисертацію і їй присуджують ступінь кандидата фізико-математичних наук. З квітня 1986 року вона працює молодшим науковим співробітником Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР, з 1992 року – науковим співробітником Інституту електронної фізики Національної академії наук України, а з 1994 року – старшим науковим співробітником цього Інституту.

Як і в шкільні та студентські роки вона активна і в громадському житті. Була секретарем комсомольської організації Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР, секретарем профкому, а згодом головою профспілкової організації Інституту електронної фізики НАН України, членом Центрального комітету Профспілки працівників НАН України. В цей же час, вона народжує двох чудових донечок – Руслану та Наталку, яких разом із чоловіком виховує у любові та ніжності. Вміло суміщаючи обов’язки дружини, мами та науковця, Анна Миколаївна захоплює людей подивом, так як ніколи не жаліючись встигає завжди і всюди.

Важкі роки цілоденних експериментів, недоспані ночі, проведені в лабораторії приносять свої плоди. У 2015 році Анна Гомонай стає доктором фізико-математичних наук, тріумфально захищаючи свою докторську дисертацію "Резонансні та автоіонізаційні явища у процесах зіткнень електронів з іонами металів", маючи при цьому більше 100 друкованих праць та 1 патент України на винахід. Така відданість роботі не залишається непоміченою. За ці роки вона неодноразово нагороджується різними відзнаками - Ювілейною медаллю "80 років НАН України" (1998 р.), Почесною грамотою управління освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації (2002 р., 2007 р.), Почесною грамотою Президії НАН України та ЦК профспілки працівників НАН України (2012 р.) та стає лауреатом премії НАН України імені І. Пулюя у галузі прикладної фізики (2012 р.). У квітні 2017 року її обрано директором Інституту електронної фізики НАН України, яким вона успішно керує і сьогодні.

21 грудня 2019 року Анні Миколаївні Гомонай виповнюється 60 років, для когось це багато, для неї думаю зовсім мало. Неймовірний ентузіазм і жага до життя цієї жінки роблять її молодою дівчиною, в якої ще багато чого видатного попереду. І це не тільки виховання її внучат, найбільшого скарбу в житті бабусі Ані, а й неймовірні винаходи та експериментальні результати світового значення. На завершення хочеться сказати - талант, інтелект, думка рухає вперед, тому жінка в науці є величною і викликає захоплення, а вишуканий жіночий розум дає можливість відкривати неперевершені грані. Майбутнє за вашим інтелектом і можливостями, ми віримо у Вас, Анно Миколаївно!


Акція протесту

14 листопада 2019 року відбулась акція протесту, організована профспілкою працівників НАН України, до якої також долучились представники Національних галузевих академій наук - педагогічної, медичної і аграрної. Більш детальна інформація - за даним посиланням.


Бази даних Scopus та WoS

З 18 вересня отримано доступ до міжнародних наукометричних реферативних електронних баз даних Web of Science та Scopus. Доступ можливий тільки з мережі корпусу №1 на Університетській, 21. (ІР адреси 194.44.216.17/29).

Вхід за даними посиланнями - Web of Science та Scopus

Адміністрація


Електронний архів наукових публікацій American Physical Society

Шановні колеги!

В рамках програми НАН України щодо централізованого доступу до Бази даних EBSCO наш Інститут з 1 травня 2019 по 31 грудня 2019 року підключено до Поточного електронного архіву наукових публікацій American Physical Society. Точка входу у пошукову систему - Вхід до БД EBSCO.

Доступ можливий тільки з мережі корпусу №1 на Університетській, 21. (ІР адреси 194.44.216.17/29). Система НЕ ПОВИННА ЗАПИТУВАТИ ІДЕНТИФІКАТОРА та ПАРОЛЮ при запиті повного тексту публікації. У випадку запиту прохання звертатися на електронну адресу - informatio.consortium@gmail.com.

Інформація про ресурси: http://www.informatio-ua.com/aps (українською мовою) та https://journals.aps.org/about (англійською мовою).

Нагадуємо, що Користувачі повинні дотримуватися правил Ліцензії, яка передбачає можливість використання повних текстів публікацій лише для наукових цілей і не передбачає комерційне використання отриманих матеріалів, будь-яке оприлюднення матеріалів шляхом публікацій на веб-сайтах, включення до інформаційних масивів БД, або розповсюдження через автоматизовані системи розсилки електронної пошти. Слід уникати також масового вивантаження статей, в тому числі з використанням систем автоматизації. У випадку зафіксованих порушень Провайдер, крім дій юридичного порядку, залишає за собою право припинення доступу до ресурсу для Установи- передплатника.

Користуйтеся можливістю отримати повнотекстові версії публікацій в журналах Американського фізичного товариства!

21-24 травня 2019 року в Інституті електронної фізики НАН України відбулася Міжнародна конференція молодих вчених та аспірантів «ІЕФ-2019». Для участі в конференції надіслано більше 90 заявок від понад 280 співавторів. У конференції взяли участь молоді вчені – представники академічних установ, закладів вищої освіти та науково-промислових організацій з усіх регіонів України (Києва, Харкова, Львова, Сум, Ужгорода, Берегова), а також наукових установ та університетів Праги (Чеська Республіка), Братіслави (Словаччина), Дебрецена (Угорщина), Юліха (Німеччина), Трієста (Італія), Чанчунь (Китай), Більбао (Іспанія), Таллахассі (США), Орсе (Франція), Варшава (Польща) та Вільнюса (Литва).

Доповіді, представлені на конференції, охопили широкий спектр сучасних напрямів досліджень у галузі фізики електронних і атомних зіткнень; елементарних процесів та фізики явищ у лазерах і низькотемпературній плазмі; спектроскопії атомів, молекул, кристалів і невпорядкованих систем; технології одержання, властивостей та застосування матеріалів функціональної електроніки; ядерної фізики, взаємодії заряджених частинок з речовиною, теоретичної фізики, нанотехнології.

У рамках зібрання було проведено майстер-класи для молодих вчених, на яких були виголошені лекції провідних вчених як вітчизняних, так і зарубіжних, а також представників науково-промислогвого бізнесу з Києва, Харкова, Ужгорода та Праги (Чеська Республіка).

У підсумках заходу відзначено його високий науковий, методичний і організаційний рівень, обговорено та ухвалено рішення конференції, нагороджено авторів найкращих доповідей і найкращих доповідачів серед молодих учених, урочисто вручено дипломи, призи та сертифікати.

Коноваленко Олександр Олександрович — український вчений в галузі астрофізики і радіоастрономії, заступник директора з наукової роботи Радіоастрономічного інституту НАН України, доктор фіз.-мат. наук, академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки України.

Хватіл Давид – чеський науковець в галузі експериментальної фізики, ядерної фізики та фізики прискорювачів, керівник лабораторії Мікротрон Інституту ядерної фізики Чеської академії наук.

Трофименко Сергій – молодий науковець ННЦ «Харківського фізико-технічного інституту», який був нагороджений дипломом І ступеню за найкращу доповідь на конференції «ІЕФ-2019».

Жваве обговорення молодими науковцями сучасних проблем науки і техніки під час перерви.

З ДНЕМ НАУКИ!

Шановні колеги!

Щиро вітаю співробітників інституту – всіх, хто робить внесок у скарбницю вітчизняної та світової науки з професійним святом – Днем науки!

Розвиток науки – запорука зростання держави, а науковці – це інтелектуальний потенціал нації, її майбутнє. Сьогоднішнє свято є вшануванням людей творчої праці, ентузіастів, які не бояться експериментувати, досліджувати незвідане, є символом духовної свободи та розвитку суспільства.

Дозвольте засвідчити свою повагу до вас усіх та подякувати кожному за працю та наукові досягнення.

Бажаю Вам міцного здоров’я, щастя, радості творчості та подальших успіхів на шляху до нових знань, винаходів, відкриттів!

Директор Інституту електронної фізики

НАН України Г.М. Гомонай

Поглиблення наукових зв`язків між Інститутом електронної фізики НАН України та Київським університетом права НАН України

Інститут електронної фізики НАН України відвідала делегація Київськоого університету права НАН України в складі ректора Ю.Л. Бошицького, декана юридичного факультету Т.Ю. Тарасевич, професора П. Д. Біленчука та голови ради молодих вчених Т.О. Кортукової з метою налагодження творчої співпраці.

Київський університет права НАН України, який створено у 1995 році на базі Інституту держави і права ім. В.М. Корецького Національної академії наук України, є одним з найавторитетніших провідних навчальних закладів України та єдиним у нашій державі закладом освіти, підпорядкованим Національній академії наук України.

Вчені КУП НАН України П.Д. Біленчук, М.І. Малій та Т.В. Обіход проводять спільні дослідження з науковцями відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики, зокрема з завідувачем цього відділу, професором В.Т. Маслюком у галузі кібербезпеки, кібертероризму, кіберзлочинності, ядерної безпеки, ядерної криміналістики і ядерної експертології.

Враховуючи наявний правовий, науково-технічний та кадровий потенціал КУП НАН України і Інституту електронної фізики НАН України така співпраця може стати освітньою площадкою для підготовки та перепідготовки персоналу АЕС в питаннях поводження із джерелами іонізуючого випромінювання, а також правових питаннях, що стосуються сучасних аспектів ядерного законодавства, ядерного регулювання, транскордонного співробітництва з цих питань та забезпечення екологічної безпеки на західному кордоні України.

ОФІЦІЙНА ЦЕРЕМОНІЯ ВРУЧЕННЯ НАГОРОД
ЛАУРЕАТАМ ДЕРЖАВНОЇ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ
В ГАЛУЗІ НАУКИ І ТЕХНІКИ 2017 РОКУ

20 листопада 2018 року відбулася офіційна церемонія вручення нагород лауреатам Державної премії України в галузі науки і техніки 2017 року за участі голови Комітету, президента НАН України Бориса Євгеновича Патона та Міністра освіти і науки України Лілії Михайлівни Гриневич.

Відкрив церемонію голова Комітету, президент Національної академії наук України Борис Євгенович ПАТОН:

"Церемонію вручення завжди відрізняє особлива, урочиста атмосфера. Бо тут ми вшановуємо видатних громадян України, які своєю працею, талантом підносять рідну країну. Кожному поколінню потрібні люди, здатні надихати, задавати орієнтири. Сьогодні вони тут, в цьому залі.

Державна премія України в галузі науки і техніки існує вже майже півстоліття. Протягом цього часу було розглянуто понад 3 тисячі 300 робіт, а отримали премію понад 850 робіт. Наукові колективи, що готували ці роботи, це люди – дослідники, медики, інженери та конструктори, які є найкращими у своїй справі. І сьогодні ще 14 колективів приєдналися до цієї когорти обраних.

Державна премія витримала випробування часом і утвердилась як справді найвища нагорода у науковій сфері.

Ще раз дякую всім Вам за чесне, відповідальне, небайдуже ставлення до своєї справи", – сказав Борис Патон.

З словами привітання виступила Лілія Михайлівна Гриневич.

"Тут немає випадкових людей. З 40 поданих робіт лише 14 були удостоєні премії. Аби відібрати цих 14 робіт було організовано і проведено понад 100 наукових і науково-технічних експертиз. Серед переможців присутні представники як університетської науки, так і академій, тут представлений широкий спектр тем – від медичних до теми, наприклад, ресурсоощадності виробництва текстилю, одягу", – зазначила Міністр під час виступу.

З гордістю відзначаємо, що у числі нагороджених Державну премію України у галузі науки і техніки у 2017 році отримали два наших співробітника – доктори фізико-математичних наук О.В. Гомоннай та Ю.М. Ажнюк разом з колегами з Інституту напівпровідників, Інституту фізичної хімії та Інституту радіофізики і електроніки НАН України як співавтори циклу праць «Фотоніка напівпровідникових та діелектричних наноструктур».

14 липня 2018 року виповнюється 80 років від дня народження відомого українського вченого, провідного спеціаліста в галузі фізики електронних і атомних зіткнень, одного із засновників фізичної школи з атомної фізики на Україні, почесного директора, радника при дирекції Інституту електронної фізики НАН України, доктора фізико-математичних наук, професора, дійсного члена Національної академії наук України, іноземного члена Угорської академії наук Отто Бартоломійовича Шпеника. Він відомий вчений в галузі атомної фізики, наукова діяльність якого пов’язана з вивченням елементарних процесів парних зіткнень електронів і іонів з атомами та молекулами в газовій та конденсованій фазі. Доктор фізико-математичних наук (1975 рік), професор (1982 рік), член-кореспондент НАН України (1997 рік), іноземний член Угорської академії наук (1998 рік), академік НАН України (2006 рік), керівник Ужгородського відділення Інституту ядерних досліджень АН УРСР (1988-1992 рр.), директор Інституту електронної фізики НАН України (1992-2017 рр.), завідувач відділу іонних процесів (1982-2017 рр.), заслужений діяч науки і техніки України (1994 рік), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки України (1995 рік), Соросівський професор (1994 рік), лауреат премії НАН України ім. І. Пулюя (2003 рік), кавалер орденів “За заслуги” ІІІ ступеня (1998 рік), Ярослава Мудрого V ступеня (2004 рік), “За заслуги” ІІ ступеня (2008 рік). Почесний громадянин міста Ужгорода.

Шановний Отто Бартоломійович співробітники Інституту електронної фізики бажають Вам міцного здоров’я, довгих років життя та великого особистого щастя!

Нехай збудуться Ваші бажання та стремління, збережеться все гарне, що є у Вашому житті, та примножаться миттєвості Радості, Любові й Оптимізму. Бажаємо, щоб Удача, Успіх та Натхнення були вірними супутниками у всіх Ваших починаннях, а здоров’я і благополуччя – у повсякденному житті на многая і благая Літ!

ВІТАЄМО ЛАУРЕАТІВ ДЕРЖАВНОЇ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ
В ГАЛУЗІ НАУКИ І ТЕХНІКИ 2017 РОКУ
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №138/2018
– за роботу "Фотоніка напівпровідникових
та діелектричних наноструктур":


КУЧМІЯ Степана Ярославовича – члена-кореспондента Національної академії наук України, завідувача відділу Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України;

СТРОЮКА Олександра Леонідовича – доктора хімічних наук, завідувача лабораторії Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України;

ГОМОННАЯ Олександра Васильовича – доктора фізико- математичних наук, завідувача відділу Інституту електронної фізики НАН України;

АЖНЮКА Юрія Миколайовичя – доктора фізико-математичних наук, провідного наукового співробітника Інституту електронної фізики НАН України;

ЮХИМЧУКА Володимира Олександровича – доктора фізико-математичних наук, завідувача відділу Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України;

ТАРАСОВА Георгія Григоровича – доктора фізико-математичних наук, завідувача лабораторії Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України;

ДЖАГАНА Володимира Миколайовича – кандидата фізико-математичних наук, старшого наукового співробітника Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України;

НОСИЧА Олександра Йосиповича – доктора фізико-математичних наук, головного наукового співробітника Інституту радіофізики та електроніки імені О.Я. Усикова НАН України.

Колектив ІЕФ НАН України

Авторами знайдено та вивчено явище гігантської інтердифузії при самоіндукованому епітаксійному формуванні квантових точок (КТ), яке принципово впливає на їх фізичні властивості. Теоретично та експериментально встановлено особливості ефекту тунелювання електронних збуджень у гібридних наногетероструктурах, сформованих ансамблями різних типів нанооб’єктів – квантових ям, квантових дротів, квантових кілець і КТ. Це важливо при розробці прикладних структур наноелектроніки. Пріоритетними в світі є розвинуті в роботі електродинамічні моделі мікро- та нанолазерів довільної форми.

Створено основи нового напрямку – напівпровідникового нанофотокаталізу та розвинуто високопродуктивну економічно привабливу технологію формування нанооб’єктів методами колоїдної хімії, що забезпечує можливість використання колоїдних КТ для медицини, сонячної енергетики, фотокаталітичного синтезу тощо.

Copyright © 2019 Institute of Electron Physics. National academy of sciences of Ukraine. All rights reserved. Designed by Robert.