Перегляди: 689366
Сьогодні: 279
Партнери
NASU UzhNU ISP BITP
foto

ЗАПІСОЧНИЙ Іван Прохорович (13 травня 1922 року – 5 серпня 2001 року) – головний науковий співробітник відділу квантової електроніки, доктор фізико-математичних наук, професор, заслужений діяч науки України, лауреат Державної премії України та премії ім. К.Д. Синельникова НАН України, державний стипендіат Президента України, почесний громадянин міста Ужгород.

Інвалід Великої Вітчизняної війни. Нагороджений орденами "Слави" ІІІ ступеня та "Вітчизняної війни" І ступеня, а також медалями "За взяття Будапешта" та "За Перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.", численними ювілейними медалями.

У 1950 році закінчив з відзнакою фізичний факультет Воронезького державного університету. У 1953 році закінчив аспірантуру при фізичному факультеті Ленінградського державного університету. У 1953 році в Ленінградському державному університеті захистив кандидатську дисертацію на тему "Визначення функцій збудження енергетичних рівнів атомів за оптичними функціями збудження" зі спеціальності "оптика". З 1954 року працює в науково-педагогічній сфері. Був завідувачем кафедр оптики та квантової електроніки УжДУ, науковим керівником Проблемної лабораторії фізики електронних зіткнень УжДУ. У 1967 році у Ленінградському фізико-технічному інституті ім. А.Ф. Йоффе АН СРСР захистив докторську дисертацію на тему "Збудження атомів повільними електронами", а через кілька місяців отримав вчене звання професора.

Один із патріархів фізичної науки на Закарпатті, засновник кафедр оптики, квантової електроніки та першої Проблемної науково-дослідної лабораторії УжНУ. В 1981 році стає засновником і керівником Ужгородського відділення ІЯД АН УРСР. З 1988 року – на посаді головного наукового співробітника Ужгородського відділення ІЯД АН УРСР, а з 1992 року – головного наукового співробітника Інституту електронної фізики НАН України.

Іван Прохорович Запісочний – фундатор всесвітньовідомої ужгородської наукової школи з фізики електронних і атомнгих зіткнень, фізичної та квантової електроніки. Серед його учнів 43 кандидати та 10 докторів наук.

Все життя Івана Прохоровича є прикладом натхненного служіння науці. Його ім'я стало легендою, а його справа – частиною історії розвитку української науки.

Галузі наукових інтересів: спектроскопія атомів і молекул, фізика електронних і атомних зіткнень, елементарні процеси у плазмі, нелінійні явища в оптиці, квантова електроніка, фізика плазми, фізика лазерів.

Має 327 друкованих праць та 12 авторських свідоцтв на винаходи.

Автор монографії: Запісочний І.П. Шлях в науку Ужгород: Мистецька лінія, 2002, 70 с.

Copyright © 2019 Institute of Electron Physics. National academy of sciences of Ukraine. All rights reserved. Designed by Robert.