Перегляди: 588795
Сьогодні: 160
Партнери
NASU UzhNU ISP BITP
Нові надходження

РАДІОЕКОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ ВОДНО- ҐРУНТОВОГО СЕРЕДОВИЩА БАСЕЙНУ р. ТИСА
Навчально-методичні рекомендації

Пропоноване видання орієнтоване на спеціалістів-екологів, експертів у сфері радіоекології, науково-дослідних працівників, викладачів, аспірантів та відноситься до практичного використання нових методів дослідження довкілля шляхом вивчення вмісту, поширення та акумуляції ізотопів-міток хімічних елементів. Такі дослідження стосуються стану наземної радіоактивності, характеристики якої є чутливими до факторів локального, регіонального та глобального впливів. Це є новим напрямом екологічних досліджень, які базуються на залученні ядерно-фізичних методик і становить сутність науки радіоекології.

Екологія гірських районів є надто вразливою до факторів діяльності людини та потребує особливих методів екологічного контролю його стану. Використання пропонованих тут радіоекологічних методик є надзвичайно перспективними для таких досліджень і дозволяє контролювати не тільки стан гірських систем, а й стан значних прилеглих територій.

Дане видання дає практично-професійні знання підготовки екологів і радіоекологів для організації радіоекологічного моніторингу гірських районів та водно-ґрунтового середовища.

Ознайомитися з електронною версією видання


«ІНСТИТУТ ФІЗИКИ НАПІВПРОВІДНИКІВ
ім. В.Є. ЛАШКАРЬОВА НАН УКРАЇНИ
1960—2020»

Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України. 1960—2020 / редкол.: О.Є. Бєляєв (голова) та ін. ; НАН України, Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова. — Київ : Академперіодика, 2020. — 290 с., 38 с. іл. ISBN 978-966-360-413-8

У монографії висвітлено історію створення Інституту фізики напівпро- відників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, його розвиток, наукові школи, міжнародні зв’язки, прикладні напрями роботи та перспективи розвитку. Увагу зосереджено на шести наукових школах Інституту: фізики напівпровід- ників, теорії фізики напівпровідників, радіоспектроскопії, фізики поверхні напівпровідників, оптики і спектроскопії напівпровідників та оптоелектроні- ки. Наведено відомості про кожну школу, хронологію їх становлення й діяль- ності, наукові досягнення, відомості про зв’язки учитель — учень, співпрацю із закладами вищої освіти, окремих представників шкіл та вибрані роботи. Для наукових працівників, викладачів і студентів закладів вищої освіти, що навчаються за спеціальністю «фізика та оптика напівпровід- ників», істориків науки.

Ознайомитися з електронною версією видання
.


«Лінійні інтегральні задачі для рівнянь із частинними похідними»

Лінійні інтегральні задачі для рівнянь із частинними похідними : монографія / П. І. Каленюк [та ін.] ; ІППММ НАНУ, НУ “ЛП”. — Київ : Наук. думка, 2020. — 213 с.

У монографії встановлено однозначну розв’язність у відповідних функціональних просторах задач з нелокальними інтегральними умовами за виділеною змінною та певними крайовими умовами за рештою координат для диференціальних та диференціально-функціональних рівнянь із частинними похідними (рівнянь з навантаженням та рівнянь із відхиленими аргументами). Такі умови, зокрема, виникають у випадках, коли межа області є недоступною для проведення вимірювань або коли неможливо безпосередньо обчислити певні фізичні величини, однак відомі їхні усереднені значення. Прикладом можуть бути дослідження процесів поширення тепла, вологоперенесення, дифузії частинок, демографії. Для науковців, студентів старших курсів, які спеціалізуються у галузі диференціальних рівнянь і математичної фізики.


«Оптична спектроскопія іонів перехідних металів у мінералах за різних температур і тисків:
спектроскопічні, кристалохімічні та термодинамічні аспекти»

Таран, М. М. Оптична спектроскопія іонів перехідних металів у мінералах за різних температур і тисків: спектроскопічні, кристалохімічні та термодинамічні аспекти = Optical Spectroscopy of Ions of Transitional Metals of Minerals at Different Temperatures and Pressures: spectroscopic, crystal chemical and thermodynamic aspects : монографія / М. М. Таран ; ІГМР НАНУ. — Київ : Наук. думка, 2020. — 399 с. : табл., рис. — (Проєкт “Наукова книга”).

У монографії наведено результати багаторічних досліджень автора з експериментального вивчення оптичних спектрів мінералів та їх штучних аналогів, які містять іони перехідних металів (3dN - іони) першого перехідного періоду, за різних температур і тисків. Досліджено вплив цих факторів на поведінку смуг поглинання різної природи: кристалічного поля, перенесення заряду типу метал-метал і обмінно-зв’язаних пар іонів перехідних металів з метою уточнення інтерпретації оптико-спектроскопічних даних, на характер хімічного зв’язку, симетрію і величину спотворення координаційних поліедрів, що містять 3dN-іони, на параметри взаємодії таких іонів у кристалічній структурі, вплив тиску і температури на властивості мінералів в умовах земних глибин тощо. Проаналізовано вплив температури і тиску на важливу термодинамічну характеристику породоутворювальних силікатів, що містять 3dN-іони, — енергію стабілізації кристалічним полем, і можливий вплив цих параметрів на характер внутрішньо- і міжкристалічного розподілу таких іонів у породоутворювальних мінералах. Наведено результати оптико-спектроскопічних досліджень за надвисоких тисків, зокрема, розглянуто феномен переходу іонів Fе2+ у низькоспіновий стан у сидериті, який, імовірно, відбувається в кристалічних матрицях за високих тисків і може суттєво впливати на фізичні характеристики порід нижньої мантії Землі. Для спеціалістів у галузі спектроскопії твердого тіла взагалі і мінералів зокрема, мінералогів, петрологів, студентів і викладачів вищих навчальних закладів геологічного, фізичного і хімічного профілів.

Ознайомитися з електронною версією видання
.


НАУКА ДЛЯ КОСМІЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Інформаційний бюлетень Координаційної ради з організації спільних робіт
ДП «КБ «Південне» і наукових установ НАН України
№ 1-2, 2020 р.

Перед Вами черговий випуск інформаційного бюлетеня Координаційної ради, який відображає хід і результати проведених у 2020 році спільних досліджень у рамках Генеральної угоди про науково-технічне співробітництво між НАН України та ДП «КБ «Південне» в галузі створення ракетно-космічної техніки. На жаль, цей 2020 рік став не лише роком нових досягнень, а й складних випробувань, викликів та втрат. Внаслідок світової пандемії СOVID-19 та введених у багатьох країнах карантинних обмежень май- же на півроку було призупинено виконання контрактів, замовлень, спільних досліджень між Національною академією наук і Конструкторським бюро «Південне». У серпні 2020 року пішов з життя президент Національної академії наук, видатний вчений світового рівня, людина-легенда Борис Євгенович Патон, а в листопаді минулого року не стало Генерального дирек- тора КБ «Південне», видатного конструктора РКТ Олександра Вікторовича Дегтярьова. З великим сумом сприйняла ці втрати наукова спільнота країни і світу. Незважаючи на труднощі та негаразди, у край складних економічних умовах співпраця між науковими установами НАН України та КБ «Південне» продовжує сприяти збереженню науково-технічного потенціалу нашої країни, впровадженню наукових розробок у космічні проекти. У 2020 році було отримано ряд важливих результатів: проведено досліди щодо інноваційної технології генерації водню та кисню для блоків енергозабезпечення місячної бази; проведено роботи з дослідження міцності та стійкості оболонкових конструкцій із композиційних матеріалів; проведено відпрацювання технології лазерного зварювання і наплавлення макетних соплових блоків рідинних ракетних двигунів; роз- роблено методичне забезпечення, необхідне для вирішення завдань синтезу алгоритмів керування сервісного космічного апарата. Через карантинні обмеження в цьому році було скасовано проведення щорічних засідань Координаційної ради з організації спільних робіт, а План спільної науково-дослідної діяльності КБ «Південне» та наукових установ НАН України на 2021 рік було погоджено з керівниками робочих груп від Національної академії у дистанційному режимі. Високий рівень досягнутих результатів і надзвичайна теплота сформованих взаємовідносин дозволяють нам з великим оптимізмом дивитися в майбутнє...

В.П. Горбулін,
перший віце-президент НАН України,
академік НАН України

Ознайомитися з електронною версією видання
.


«Березіль»

Лiтературно-художнiй та громадсько-полiтичний журнал

У видавництві «Ярославів Вал» незабаром вийде друком новий роман Юрія Щербака «Мертва пам’ять. Голоси і крики». «Березіль» пропонує читачам журнальний, скорочений варіант, у якому збережено основну сюжетну лінію твору.

Серед інших розділів цього випуску журналу представлено доробки відомих авторів - Тютюнника Миколи, Харитонової Раїси, Стріхи Максима, Вакуленко Сергія, Мельника Михайла, Курохта Леоніда, Кононенко Євгенії, Прокоф’євого Івана та Павленко Ольги.

Ознайомитися з електронною версією видання
.


«Space research in Ukraine. 2018–2020»

Report to COSPAR summarizes the results of space research performed during the years 2018—2020. This edition presents the current state of Ukrainian space science in the following areas: Space Astronomy and Astrophysics, Earth observation and Near- Earth Space Research, Life Sciences, Space Technologies and Materials Sciences. A number of papers are dedicated to the creation of scientific instruments for perspective space missions. Considerable attention paid to applied research of space monitoring of the Earth. The collection can be useful for a wide range of readers, interested in space research.

Видання представляє результати космічних досліджень та розробок, проведених провідними українськими науковими колективами у 2018–2020 роках. Загалом, представлений огляд ілюструє сучасний стан та багатовимірність предметів української космічної науки. Деякі результати були отримані в рамках міжнародних проектів, програм та грантів, включаючи європейську програму "Горизонт 2020", а більшість результатів повідомлялися на щорічній Українській конференції з космічних досліджень, міжнародних семінарах та конференціях. Збірник призначений для вчених, аспірантів та читачів, зацікавлених у космічних дослідженнях.

Space research in Ukraine. 2018–2020 / Ed. O. Fedorov. – Kyiv: Akadem periodyka, 2021. – 142 p. ISBN 978-966-360-425-1

Ознайомитися з електронною версією видання
.


«ФІЗИКА МЕТАЛІЧНОГО СТАНУ»

З В І Т за 2020 рік

У звіті НАУКОВОЇ РАДИ ПРИ ВІДДІЛЕННІ ФІЗИКИ І АСТРОНОМІЇ НАН УКРАЇНИ представлено такі розділи:

I. Структура наукової ради

II. Головні наукові досягнення у 2020 році учених України з проблеми «ФМС»

Секція 1 «Теорія металічних систем»

Секція 2 «Фізика поверхневих явищ та тонких плівок»

Секція 3 «Фізика міцності та пластичності»

Секція 4 «Фізичні основи діагностики матеріалів»

Секція 5 «Наноструктуровані та аморфні матеріали»

Секція 6 «Фізика фазових і структурних перетворень»

Секція 7 «Транспортні явища в металічних матеріалах»

Секція 8 «Фізика радіаційних явищ у металічних матеріалах»

III. Найбільш перспективні наукові напрями з тематики секцій

IV. Матеріали про науково-організаційну діяльність членів наукової ради з проблеми «ФМС» у 2020 році

Ознайомитися з електронною версією видання
.


«Чому ми існуємо?
Найбільша з коли-небудь розказаних історій»

Лоуренс Краус

Лоуренса Крауса іноді називають Річардом Докінзом від точних наук. Він серйозний фізик-дослідник і один з найвідоміших у світі популяризаторів науки, з роботами якого читач тільки починає знайомитися. Уже підзаголовок його книги підкреслює, що намальована наукою картина світу перевершила по величності всі релігійні епоси. Ця грандіозна розповідь розгортається у Крауса в двох планах: як еволюція Всесвіту, яка в підсумку привела до нашого існування, і як еволюція нашого розуміння будови цього Всесвіту. Через всю книгу проходить метафора Платонової печери: крок за кроком наука розкриває ілюзії і рухається до справжньої реальності, що лежить в основі нашого світу. Дороговказом у Крауса служить світло – не тільки світло розуму, а й саме випромінювання, властивості якого дивним чином переосмислюються на всіх етапах розвитку науки – від механіки через теорію електромагнітних хвиль до теорії відносності, квантової електродинаміки, фізики елементарних частинок і сучасної космології.

Лоуренс Краусс; Пер. з англ. - М.: Альпина нон-фікшн, 2019. - 420 с. ISBN 978-5-91671-948-2

Ознайомитися з електронною версією видання.


«Математичні проблеми нелінійної динаміки
конічних резервуарів з рідиною»

І.О. Луковський, О.М. Тимоха, О.В. Солодун

Монографія присвячена наближеним методам дослідження нелінійних задач динаміки тіла з конічними порожнинами, частково заповненими рідиною. Ці методи ґрунтуються на варіаційних принципах механіки та теорії збурень. Одержано рівняння просторових рухів розглядуваної механічної системи у вигляді нелінійних звичайних диференціальних (модальних) рівнянь, які зв’язують узагальнені координати. Наведено алгоритми визначення гідродинамічних коефіцієнтів цих модальних рівнянь для конічних баків, а також отримано числові значення цих коефіцієнтів у широкому діапазоні геометричних параметрів. Знайдено усталені режими руху системи, досліджено їхню стійкість, а також проведено порівняння деяких теоретичних результатів з експериментальними даними. Окремо розглянуто проблему виведення рівнянь руху системи з урахуванням пружності стінок резервуара.

Для наукових та інженерно-технічних працівників, аспірантів та студентів стаціонарних курсів вищої школи відповідних спеціальностей.

The book is devoted to approximate methods in the nonlinear dynamic problems of a body with cavities partly filled with a liquid. The methods are based on the variational principles of inechanics and the perturbation theory. The equation of spatial motions of the considered mechanical system in the form. of nonlinear ordinary differential (modal) equations with respect to the generalized coordinates is derived. Algorithms for determi- ning the hydrodynamic coefficients of these equations for conical tanks are given as well as the numerical values these coefficients are computed in a wide range of geometric parameters. The steady state wave regimes of the system are found. Their stability is investigated and a comparison of theoretical results with experimental data is carried out. The problem of the derivation of the equations fona elastically-deformed tank is considered as well.

The monograph is intended for scientists and engineers, MSc. and PhD students of the corresponding specialties.


«ЦИКЛОДЕКСТРИНИ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНІ ПОЛІМЕРНІ МАТЕРІАЛИ
НА ЇХ ОСНОВІ»

С.В. Рябов, В.В. Бойко, Л.В. Кобріна

У монографії узагальнено результати дослідження природних макроциклічних сполук - циклодекстринів(ЦД), їхніх комплексів включення за типом «гість»-«господар» з органічними, неорганічними та біологічними молекулами. Викладено основні методи отримання полімерів і полімерних систем різноманітної будови на основі або з використанням ЦД, у тому числі отриманих методом молекулярного імпринтингу, а також супрамолекулярних архітектур (ротаксанів, псевдоротаксаків) і нанорозмірних матеріanів. Описано їхні властивості та методи анaлізу. Показано, що комплекси включення на основі ЦД та циклодекстриновмісні полімери й полімерні матеріanи придатні для використання у фармації, медицині, сенсорних технологіях, а також як сорбенти і каталізатори.

Для наукових співробітників та інженерно-технічких працівників, які займаються створенням, переробкою й використаиням полімерних функціональних матеріалів.

The results of the study of natural macrocyclic compounds — cyclodextrins (CDs), their inclusion complexes of the guest-host type with organic, inorganic and biоlоgiсаl molecules are summarized in the monograph. The main methods of obtaining polymers and polymer systems of various structures based in CDs, including those prepared by molecular imprinting, as well as supramolecular architectures (rotaxanes, pseudorotaxanes) and nanosized materials are presented. Their properties and methods of analysis are described. It has been shown that CD’s inclusion complexes and cyclodextrin-containing polymers are used in pharmacy, medicine and senѕory technologies, as well as sorbents and catalysts.

The book is recommended for researchers and engineering staff invоlvеd in the dеvеlорing, processing and application of роlуmеr funсtiоnаl materials.


«Керманич української науки.
Життєвий і творчий шлях Б.Є. Патона.
До сторіччя від дня народження.»

О.С. Онищенко, Л.А. Дубровіна, О.К. Маковецька та ін.

Ця книга є своєрідним науковим і соціальним портретом Бориса Євгеновича Патона - унікальної особистості, великого вченого, організатора науки і видатного державного і громадського діяча. Ідеться про його внесок у вічну проблему з’єднання матеріалів (новаторські науково-технічні прориви в галузі електрозварювання на землі, у воді, космосі), розбудову Національної академії наук України як головного вітчизняного і визнаного міжнародного наукового центру, формування національної наукової системи в Україні, відповідальну громадянську позицію в складних доленосних соціальних ситуаціях.

Розрахована на науковців, освітян, працівників засобів масової інформації, усіх, хто цікавиться історією науки і знаковими подіями в ній. Книга багато ілюстрована.


«В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам’ять»

Книга «В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія та пам’ять» повертає пам’ять про понад 20 тис. вихідців з України в цьому таборі: їхнє життя і побут, стратегії виживання і спротив, повстання радянських офіцерів і "Мюльфіртельське полювання на зайців" і багато іншого.

Упорядниками видання стали докторантка Інституту сучасної історії Віденського університету Руслана Берндл, австрійський історик, автор двох монографій про «Маутгаузен», доктор Маттіас Кальтенбруннер та кандидатка історичних наук, співробітниці Інституту історії НАНУ Тетяна Пастушенко.

У книзі представлені результати дослідження архівних матеріалів, які розкривають тему перебування в цьому концтаборі понад 20 тисяч чоловіків та жінок з України. Дослідження Маттіаса Кальтенбруннера присвячене унікальному випадку – повстанню радянських офіцерів у 20-му блоці «Маутгаузена», їх втечі та повоєнній історії формування оповіді про ці події тими, хто вижив. У книзі використані фотографії з Федерального архіву в Берліні.

Основний зміст складають інтерв’ю з колишніми в’язнями, записані спеціально для цього видання, а також під час різних дослідницьких проєктів, зокрема з архіву Меморіального музею концтабору «Маутгаузен», Архіву усної історії «Та сторона», Міжнародного товариства «Меморіал» (Москва). Публікуються також біографії радянських військовополонених, які реконструювали їх рідні. Книга розрахована на широке коло читачів.

Книга вийшла друком завдяки співпраці Українського інституту національної пам’яті, Інституту історії України НАН України, Посольства України в Республіці Австрія, а також за підтримки Міжнародного комітету колишніх в’язнів концтабору «Маутгаузен», Української організації борців антифашистського опору та Національного меморіального комплексу «Висота маршала І.С. Конєва».

Ознайомитися з електронною версією видання.


Relativistic Quantum Mechanics and Field Theory of Arbitrary Spin

Volodimir Simulik

National Academy of Sciences of Ukraine,

Institute of Electron Physics, Uzhgorod, Ukraine

Series: Classical and Quantum Mechanics

Foundations of the relativistic quantum mechanics and field theory of arbitrary spin are presented. New relativistic wave equations without redundant components for the particle-antiparticle doublets of arbitrary spin are considered. The comparison with known arbitrary spin equations of Bhabha, Bargman-Wigner and with Pauli-Fierz, Rarita-Schwinger equations (for the spin s=3/2) demonstrates the advantages of the presented approach. The special procedure of synthesis of higher spin relativistic wave equations is suggested. New equations are considered on three levels of (i) relativistic canonical quantum mechanics, (ii) canonical Foldy-Wouthuysen type field theory, and (iii) manifestly covariant field theory. The derivation of field equations based on the start from the relativistic canonical quantum mechanics is given. The corresponding transition operator, which is the extended Foldy-Wouthuysen transformation, is suggested and described. This model of relativistic quantum mechanics is described here on the level of von Neumann’s consideration of non-relativistic case. The Lagrange approach for the spinor field in the Foldy-Wouthuysen representation is analyzed.

The proof of the Fermi-Bose duality property of a few main equations of field theory, which before were known to have only single Fermi (or single Bose) property, is given. Hidden Bose properties (symmetry, solutions, and conservation laws) of the Dirac equation are proved. Both cases of non-zero and zero mass are considered. New useful mathematical objects, which are the pure matrix representations of the 64-dimensional Clifford and 28-dimensional SO(8) algebras over the field of real numbers, are put into consideration. The application of such algebras to the Dirac and Dirac-like equations properties analysis is demonstrated. Fermi and Bose SO(4) symmetries of the relativistic hydrogen atom are found.

Більш детально за посиланням.


Інститут фізики конденсованих систем

"Дорога тривалістю в півстоліття"

Наприкінці 2019 року з нагоди 50-ліття створення у Львові першого на Західній Україні академічного підрозділу в галузі теоретичної фізики – відділу статистичної теорії конденсованих систем Інституту теоретичної фізики АН УРСР (Київ), який згодом розвинувся в Інститут фізики конденсованих систем НАН України, вийшла з друку книга «Інститут фізики конденсованих систем НАН України: дорога тривалістю у півстоліття», відповідальний редактор І.М. Мриглод, Львів, ІФКС НАН України, 2019, 392 с. (ISBN 978-617-7593-24-8).

У книзі висвітлено основні віхи історії становлення і розвитку Інституту фізики конденсованих систем НАН України та наукових структурних підрозділів, які йому передували. Зроблено наукові огляди за основними напрямками діяльності інституту: статистична фізика конденсованої речовини, комп’ютерне моделювання багаточастинкових систем та фізика складних систем. Показано внесок науковців Інституту в розвиток цих ділянок науки. Представлено інформацію про значні інфраструктурні проекти – УАРНЕТ, журнал Condensed Matter Physics та обчислювальний кластер. Висвітлено діяльність інституту в сферах прикладних досліджень (Чорнобильська проблематика, розпізнавання образів, кольороподіл) та популяризації науки. Проаналізовано інформацію щодо публікаційної активності працівників інституту, підготовки наукових кадрів, міжнародного співробітництва, організації конференцій. Подано персоналії працівників інституту та його почесних докторів, інші довідкові матеріали. Для широкого кола наукових працівників, що цікавляться фізикою та історією науки.

З повним текстом книги можна ознайомитися тут.

Copyright © 2019 Institute of Electron Physics. National academy of sciences of Ukraine. All rights reserved. Designed by Robert.